Články

8 tipů, které vám pomohou shodit vánoční kila

8 tipů, které vám pomohou shodit vánoční kila

Publikováno
07. 01. 2023
 
Nový rok, nové já. Podobných předsevzetí najdeme kolem sebe spousty. Ne každý je ale zvládne dodržet, protože si často stanoví vysoké, téměř nesplnitelné cíle. "Začít cvičit a shodit přes leden 10 kilo" zní sice hezky, ale reálně se toho nedá dosáhnout bez drastického omezení jídla. A za první týden v únoru máte kila zpátky. Proto je lepší se zaměřit spíše na změnu životního stylu, úpravu jídelníčku, přidání fyzické aktivity, a směřovat spíše k aktivnějšímu a kvalitnějšímu životu než k samotnému hubnutí.

Jakmile si tělo navykne na více pohybu a jiný jídelníček, kila začnou mizet skoro sama od sebe. Vyhněte se termínům jako „dieta“ a „hubnutí“, ale zaměřte se spíše na zlepšení zdraví a životního stylu. Jde o celkový pocit, ne o číslo na váze. Shodit postupně pár kilo je mnohem vděčnější než drastické diety, které často nemají dlouhodobé výsledky.

Abychom vám směřování k vašemu lepšímu já usnadnili, připravili jsme pro vás 8 tipů, které vám pomohou zvládnout změnu životního stylu a usnadní shazování přebytečných kil.

1) Stanovte si dosažitelné cíle

Všichni víme, že pro snížení váhy bez jojo efektu je potřeba dlouhodobá úprava životního stylu. Rozložte si proto svůj „hubnoucí plán“ na měsíce a stanovte si cíle, které se opravdu dají splnit. Napište si seznam potravin, které jsou „dobré“ a kterým se naopak chcete vyhnout. Vytvořte si jídelníček, nákupní seznam a naplánujte si dny, kdy budete cvičit. Držet se plánu, který máte černé na bílém, je mnohem snazší, než když se ho snažíte držet jen v mysli.

Tělu trvá zhruba tři týdny až měsíc, než si zvykne na nový režim, takže na první měsíc si rozvrhněte hlavně sportovní aktivity a jídelníček, kterých se budete mít za úkol pevně držet. Shazování kil přijde samo, jakmile si na nový režim zvyknete. Abyste se zbytečně nestresovali, stanovte si jako cíl třeba jen pár gramů za týden. Měřítkem vašich pokroků nemusí být kilogramy, stačí, když si sem tam přeměříte své míry a použijete je jako motivaci. Krátkodobé cíle vás snáze motivují plnit ty dlouhodobé, nebudete pod tlakem a výslednou váhu si udržíte mnohem snadněji.

2) Omezte tři špatné návyky

Zjistěte, které stravovací nebo jiné návyky vás brzdí při snaze dosáhnout své vysněné váhy. Možná si denně k snídani dopřejete dvě koblihy, možná pijete sladké limonády, možná večeříte fast food. Sepište si seznam tří z nich, kterých se chcete vzdát a omezte je. Nemusíte je vyřadit úplně, ale místo každodenní koblihy k snídani si ji dopřejte jen dvakrát týdně a v ostatní dny zkuste snídat třeba Matcha Tea Shake s meruňkou nebo banánem, který zasytí a dodá energii. Po určité době třeba zjistíte, že vám stačí zahřešit si koblihou jen jednou týdně, anebo dokonce vůbec. Při počáteční snaze vzdát se těchto návyků se soustřeďte hlavně na pozitivní stránku věci – ať chcete zlepšit své zdraví, kvalitu spánku či snížit váhu, děláte to pro sebe, abyste se cítili lépe fyzicky i psychicky.

3) Pomalu ale jistě

Změna životního stylu je náročná. Proto se nenuťte vyřadit všechny nezdravé potraviny najednou a netrapte se každý den tři hodiny ve fitku. Pokud je vaším vysněným cílem lepší fyzická forma a lepší stravování, připravte se na maraton, ne na sprint. První týden přidejte do jídelníčku více ovoce a zeleniny (měli bychom sníst asi 5 kusů ovoce a zeleniny denně), druhý týden vyřaďte smažená jídla, třetí bílé pečivo, průmyslově zpracované cukrovinky apod.
To samé platí i pro fyzickou aktivitu – začněte klidně s dvacetiminutovou chůzí, další týden procházku prodlužte na 40 minut, týden poté můžete jednu hodinovou procházku vyměnit za hodinu jógy, a tak dále.

4) Hýbejte se s radostí

K hubnutí neodmyslitelně patří i větší výdej energie. Nemusíte se ale nutit do posilování, pokud vás nezajímá. Najděte si aktivitu, která vás bude bavit. Máme na výběr obrovské množství aktivit, od plavání, přes badminton či běh, až po street dance. Cílem je, aby vás sportovní aktivita bavila a vy jste se na ni těšili. Když budete mít štěstí, natrefíte třeba na lezecké stěně na fajn partu lidí a motivace se k aktivitě vracet bude najednou mnohonásobně větší.

 

Když si cvičení budete užívat, bude pro vás snazší se k němu s radostí vracet. Stejně dobře můžete chodit na dlouhé procházky nebo vyměnit jízdu výtahem za chůzi po schodech. A cvičit se dá velmi dobře i doma, pokud se necítíte na společnost dalších lidí.

5) Nezakazujte si jídlo

Pokud je vaším zlozvykem denně nějaká cukrovinka, nezakazujte si ji úplně, ale dovolte si ji zezačátku třeba dvakrát nebo ideálně jednou týdně. Budete se na ni těšit a víc si ji vychutnáte. Když se občas neudržíte, nedělejte si z toho hlavu. Změna životního stylu je náročná a nikdo nejsme stroj. Pokud si koupíte Mandle v matcha čokoládě nebo Kešu v matcha čokoládě a sníte je na posezení, netrestejte se za to, ale raději mávněte rukou. Stává se to i těm nejlepším z nás. Pokud máte z prohřešku opravdu špatný pocit, můžete například cestou z práce vystoupit o dvě zastávky dřív a kalorie spálit.

Další alternativou je udělat z vašeho oblíbeného nezdravého jídla odměnu. Za své tvrdě vydřené úspěchy byste se měli jednou za čas odměnit. Pokud se rozhodnete je oslavit tak, že si příležitostně dopřejete své oblíbené Mandle v rooibos čokoládě, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Pokud se ale nechcete pokoušet, odměna nemusí být vždy v podobě jídla. Kupte si nový kousek oblečení nebo jiný předmět, kterým si uděláte radost.

6) Poslouchejte své tělo

Každý z nás je jedinečný a každému vyhovuje jiný typ stravování. Někdo je spokojenější na low carb stravě, někomu naopak vyhovuje jídlo s vysokým obsahem sacharidů, někomu vyhovuje snídaně jako nejkaloričtější jídlo dne, někomu nevyhovuje večeřet po šesté hodině, někdo preferuje sport před šestou hodinou ranní…

 

Věnujte pozornost sami sobě, vnímejte, jak se po každém jídle cítíte a podle toho postupně měňte své návyky. Pokud je vám třeba po obědě těžko, dejte si šálek matcha, který vám pomůže s trávením. Když ani to nepomůže, možná vám nevyhovuje náročné jídlo – zkuste vyměnit svíčkovou s knedlíkem třeba za kuřecí plátek s grilovanou zeleninou. Stejná pravidla platí při cvičení – pokud máte naplánovanou hodinu běhu, ale nemáte dostatek energie, všechno vás bolí a musíte se do ní nutit, zůstaňte doma a odpočívejte. Tělo vám říká, že potřebuje delší čas pro regeneraci. Pokud máte i tak výčitky, můžete zkusit pár cviků z jógy a spíše se protáhnout než vyloženě cvičit.

7) Pijte dostatek vody

Většina z nás nepije tolik, kolik bychom měli. Znáte rčení, že hlad je převlečená žízeň? Někdy je naše tělo tak dehydrované, že se žízeň snaží zahnat jídlem. Nedostatečná hydratace může i za únavu, špatnou náladu nebo nervozitu. Nemusíte vypít celé dva litry denně, ale určitě omezte limonády a jiné slazené nápoje a zvyšte příjem neslazených tekutin. Pokud vám vadí, že je obyčejná voda „bez chuti“, můžete si do ní vymačkat citron, přidat okurku nebo vyzkoušet třeba Bio Kyosun Rooibos, který je přirozeně nasládlý, neobsahuje cukr, je čistě bio a 100 % bez kofeinu.

8) Zařaďte Matcha Tea

Jemně mletý zelený čaj matcha je dobře známý svou schopností podpořit spalování až o 40 %. Už dva šálky denně jsou skvělým spojencem na vaší cestě ke zdravějšímu životnímu stylu a vysněné váze. Díky velkému obsahu čajové obdoby kofeinu – teofylinu – dodává matcha energii na 3-6 hodin, takže když budete první měsíc bojovat s odvykáním na kaloricky velmi bohatá jídla, energii můžete čerpat právě z Matcha Tea. Čaj matcha může být i skvělým zdrojem energie těsně před sportovní aktivitou a poslouží i jako pomocník po vydatném obědě, protože pomáhá podporovat a usnadňovat trávení. Matcha Tea je plný antioxidantů, takže se počítá i jako součást očisty těla po Vánocích, podporuje soustředění a dobrou náladu. S Matcha Tea prostě nemůžete šlápnout vedle.

 

Změna životního stylu není jednoduchá. Pokud jste si jistí, že vás vaše okolí bude podporovat, podělte se s nimi o své plány. Obzvlášť přínosné může být podělit se o plány s kamarády, kteří mají podobné cíle. Můžete spolu vyrazit cvičit nebo na oběd do salátového baru. Informaci o úpravě linie si ale můžete nechat jen pro sebe; je to v některých ohledech dokonce lepší, protože čím víc o našich plánech mluvíme, tím míň se nám do těch plánů chce, protože už jsme vytvořili očekávání u ostatních a cítíme se pod tlakem. Proto si klidně svůj novoroční plán nechte pro sebe, buďte k sobě ohleduplní a necítíte-li se v některém ohledu dobře, poraďte se se svým lékařem nebo odborníkem na stravování.