Příběh značky Matcha Tea

MATCHA TEA JE SVĚTOVÝ UNIKÁT

Je to jemně mletý zelený čaj z Japonska, jehož zpracování probíhá stejným způsobem už více než 800 let. Sbírají se jen ty nejkvalitnější a nejvrchnější lístky, suší se a následně se melou v žulových mlýnech.

NÁPOJ SE STALETOU HISTORIÍ

Díky náročnému zpracování byl matcha po dlouhá staletí nápojem japonských císařů a samurajů, ale v posledních letech si i díky značce Matcha Tea prorazil cestu i k nám. Příběh značky Matcha Tea a jejího majitele, Petra Patočky, si tedy rozhodně zaslouží pozornost.

Výjimečnost Matcha Tea

Tento unikátní čaj je plný látek, které prospívají našemu organismu. Díky velkému obsahu chlorofylu má výsostné postavení, pokud jde o množství antioxidantů a aminokyselin. Matcha povzbuzuje mozek, zlepšuje soustředění a dodává postupnou dávku energie po dobu až šesti hodin. Může tak představovat náhražku kávy, která je šetrnější pro lidský organismus (káva představuje vysokou dávku kofeinu, která je na vrcholu svého působení asi půl hodiny po požití a pak prudce klesá, navíc ji provázejí vedlejší účinky jako bušení srdce, nervozita, či pocení). Říká se také, že matcha pomáhá kontrolovat hmotnost, navozuje pocit uvolnění a dobré nálady, ale současně zvyšuje soustředění. V matcha najdeme i velké množství vlákniny, nebo vitamíny A, E, C a minerály, jako železo, vápník, draslík, zinek.

 

800 LET EVOLUCE, 10 LET REVOLUCE

Příběh nápoje císařů je fascinující dodnes. První zmínky o matcha se datují od 12. století, kdy zenový mistr Eisai cestoval napříč krajinou a sázel čajovník. Ve své knize „Kissa yojoki“ napsal: „Čaj je nepřekonatelným přírodním léčivem pro tělo i pro mysl. Všude, kde začnou lidé pěstovat čaj, bude následovat dlouhý život.“ Od tohoto momentu se stal čaj „tajnou medicínou“ buddhistických mnichů a císařského dvora.

V 16. století představil jiný zenový mistr novou dimenzi pití čaje. Sen-no-Rikyu vynalezl čajový obřad. Toto vysoce sofistikované pití čaje silně ovlivnilo pohled západních kultur na japonský čaj. Čaj, který je používán při těchto obřadech, je právě matcha. Díky rostoucí oblibě čajových obřadů se matcha stal velice populárním i mezi třídou samurajů.

800 let zůstával matcha tajným a privilegovaným čajem japonské elity a až ve 21. století si začal nacházet cestu i mimo Východní Asii. Postupně se z matcha stal fenomén nejen díky svým přínosům pro lidský organismus, ale i díky své jedinečné barvě a chuti.

 

JAK PETR PATOČKA PŘEDSTAVIL MATCHA TEA ČECHŮM

Původně se Petr Patočka věnoval dovozu kvetoucích čajů, ale na rozdíl od čajů tento obchod nekvetl tak, jak si Petr představoval. Už přemýšlel o tom, že obchody ukončí, když narazil na jedinečný japonský čaj matcha. Matcha mu učaroval natolik, že se rozhodl ho uvést na český trh. A dnes se jedná o jeden z nejprodávanějších čajů v ČR.

Na začátku byl produkt, jehož příprava nebyla úplně praktická – zahrnovala spoustu tradičních japonských nástrojů z přírodních materiálů. To ale Petra nezastavilo a hned na počátku podnikání zašel za skutečnými japonskými čajovými mistry, kterým představil jednoduchou přípravu pomocí plastového šejkru. Ačkoli to byla opravdu neobyčejná forma přípravy, čajoví mistři s pobavením tuto přípravu schválili. Současně s šejkrem se Petr rozhodl balit čaj do jednotlivých porcí. Díky tomu si čaj zachová svou čerstvost, chuť a vysokou kvalitu. Příprava matcha se tak ze zdlouhavého procesu smrskla jen na pár sekund – sáček s přesně odměřenou porcí stačí vysypat do šejkru, zalít vodou a protřepat.

Současně si Petr zakládal na vysoké kvalitě matcha. Vybíral ty pěstitele matcha, kteří dodržují zásady bio pěstování, a aby zákazníkům dokázal, že jeho matcha je opravdu zdraví nezávadný, zavedl dnes už pro značku charakteristické testy na plísně, pesticidy, těžké kovy, bakterie e. coli a PAU, tedy polycyklické aromatické uhlovodíky. Tyto testy jsou navíc volně dostupné všem zákazníkům na stránkách Matcha Tea. Podobné testy rozhodně nejsou samozřejmostí a nejedná se o úplně levnou záležitost, nicméně Petr je vnímá jako neoddiskutovatelnou záruku kvality a poctivosti svého podnikání.

Jak značka rostla, rozšiřovalo se i portfolio produktů Matcha Tea. Na e-shopu teď najdeme několik tříd čaje matcha, každou vhodnou pro jiný typ přípravy, matcha jako přísadu do vaření a pečení, nebo dokonce různé dobroty s příměsí čaje matcha – od čokolády přes shake nápoje, až po nízkosacharidovou tyčinku.

 

V současné době držíme pozici lídra

V současnosti je Matcha Tea jedničkou na českém trhu a současně největším dovozcem matcha do střední a východní Evropy. Obrat naší firmy se stabilně zvedá: v roce 2020 byl o 20 % vyšší než v roce 2019, a v roce 2021 se oproti předchozímu roku zvedl o 30 %. Příčiny tohoto úspěchu tkví nejen v nadprůměrné kvalitě výrobku, tvrdé práci firmy a produktových inovacích, ale i ve férovém vztahu k dodavatelům i zákazníkům.

Naše japonské dodavatele si vybíráme pečlivě a s důrazem na ekologické pěstování v bio kvalitě. Samozřejmě, kdybychom nakupovali čínské náhražky tohoto čaje, tak by to bylo jednodušší – v Číně je možno vyrobit cokoliv a levně. My však preferujeme japonský originál, který je zdraví nezávadný, a na producentech, kteří splňují ty nejvyšší nároky na kvalitu.

 

CESTA K FINÁLNÍMU PRODUKTU

Matcha je sušená dužina nejmladších lístků čajovníku, která je rozemletá na jemný prášek. Pěstuje se úplně jinak než všechny ostatní čaje. Čajovníková pole se pár týdnů před sklizní zakryjí sítěmi, aby k čajovým lístkům dopadalo jen minimum slunečního světla. Opravdu se jedná pouze o dužinu čajových lístků pěstovaných na zastíněných polích.

Při procesu sušení se všechny žilky, řapíky a stonky odstraní a v žulových mlýnech se mele jen samotná dužina listů. Hlavně proto má matcha jemnou a nasládlou chuť.

Jemně mletý čaj se pak dováží do našeho skladu, kde ho balíme do jednotlivých porcí. Při zpracování Matcha Tea nedochází k fermentaci, nepřidávají se žádná barviva, přísady, ani konzervační látky. Samotné rostliny jsou pěstovány v bio podmínkách a každá šarže Matcha Tea je testována na pesticidy, těžké kovy, plísně a bakterie e. coli. Současně využíváme papírové obaly s certifikátem FSC, minimalizujeme naši uhlíkovou stopu a aktivně hledáme materiály, které by představovaly ekologičtější řešení našeho podnikání.

 

JAK NAŠI ZNAČKU VIDÍ ZÁKAZNÍCI A FANOUŠCI?

Díky našemu férovému přístupu získal Matcha Tea v roce 2021 už pošesté v řadě ocenění Produkt roku na nezávislém serveru Heureka.cz.

Náš čaj pravidelně testujeme, aby i naši zákazníci měli jistotu vysoké kvality, a základna milovníků Matcha Tea tak neustále roste. Máme tak obrovskou radost a vnímáme to jako ocenění našeho nadšení a nemalé práce.

 

 

MÁM RADOST A CÍTÍM HRDOST


„Nejvíce jsem hrdý na to, že jsem byl schopen přesvědčit trh kupovat tento čaj, který stojí zhruba desetinásobek čajů běžných. A že se tento čaj stal šestkrát po sobě Produktem roku. Jsem samozřejmě náležitě hrdý i na svůj tým a na svou manželku. Bez jejich podpory bych to nedokázal.“


PŘÍBĚH MATCHA TEA V ČASE

17. 10. 2009 zakládají Petr Patočka a Jiří Devát firmu, která do ČR začíná dovážet kvetoucí čaje. P+D: „Společně jsme je nabízeli restauracím po celé republice a budovali obchodní vztahy.“

Po prvním roce obchodování s čaji se nám začíná pomalu dařit a z původně obchodních partnerů se stali přátelé. Zakládáme firmu Čajová květina, s.r.o.

Dostavují se první zajímavější výsledky a náš obrat poprvé překročí milion korun. V restauracích získávají kvetoucí čaje čím dál větší oblibu a k zákazníkům se dostáváme i díky zajímavé novince – slevovým portálům. 

Petr se rozhoduje uvést na český trh Bio Matcha Tea. S Jirkou se naplno ponoří do studia tohoto unikátního čaje a rozhodují se pro odvážný krok – budou matcha nabízet v moderním pojetí.

P+D: „Jako jedni z prvních přicházíme na trh s porcovaným matcha, a nakonec se nám daří najít firmu, která je schopná sáčky vyrobit. Součástí moderní přípravy se stává šejkr, a spolu s 2g sáčky je z Matcha Tea díky jednoduché přípravě hit.“

Na podzim 2012 se Petr vydává do Japonska, aby tam svou modernizaci přípravy matcha představil významným čajovým mistrům. Ti jsou z Petrova inovativního způsobu nadšení a seznamují ho s Jirkou Rohanem, milovníkem čaje žijícím v Japonsku. Jirka nám pomáhá otevírat dveře mezi zajímavé osobnosti na poli čaje. Zakládáme Facebook Matcha Tea a pouštíme se do práce.

Vzhledem ke stále vzrůstající poptávce po Bio Matcha Tea se rozhodujeme ukončit prodej kvetoucích čajů a naplno se věnovat čaji matcha. Náš obrat poprvé přesahuje 5 milionů a stáváme se tak jedinou společností v ČR, jejíž jediným hlavním produktem je čaj matcha.

Matcha Tea expanduje. Tento extrémně náročný rok je plný prezentací. Oslovujeme restaurace, bary, účastníme se nespočtu akcí. Vznikají další produkty, které obsahují čaj matcha a máme za sebou první vystoupení v televizi.

Pokračujeme v sérii prezentací a stěhujeme se do nových prostor v Osadní ulici, kde zakládáme první kamenný Matcha Point. Obrat firmy přesahuje 14 milionů.

V polovině roku se rozhodujeme pro kompletní redesign značky Matcha Tea. Možná i díky tomu je rok 2016 rekordní. Dosahujeme obratu 26 milionů.

Neustále rozšiřujeme portfolio zákazníků a pouštíme se i na zahraniční trhy. Tržby se nám bohužel propadly o 9 %. Bilancujeme, analyzujeme, konzultujeme s odborníky a ladíme strategii na rok 2018.

Prodeje rostou a my jsme se rozhodli balit si matcha sami. Koupili jsme „mašinu“ a pojmenovali ji Mazlík. Pořádáme pro vás spoustu soutěží a vítěze jedné z nich jsme poslali na 10 dní do Japonska. Obrat se podařilo dostat na rekordních 27 milionů.

Naše společnost Kyosun s.r.o. slaví 10 let. Významně se začínáme zabývat složením používaných obalových materiálů. Pokukujeme po dalších trzích a přemýšlíme, co vám nového nabídneme.

Zvládli jsme logisticky náročné stěhování do nového prostoru v kbelském areálu. Díky tomu se můžeme v klidu připravovat na přísné inspektory. Splnění normy IFS opět prokáže vysokou kvalitu a bezpečnost našich produktů, plně srovnatelnou se špičkovými výrobci potravin na světě.

Nárůst prodejů v roce 2021 byl o 30% vyšší než v předchozím roce. Získali jsme certifikaci IFS garantující vysokou kvalitu produktů v celosvětovém měřítku a zaručující přísné podmínky přepravy, výroby a skladování. Taktéž jsme po osmé obhájili BIO osvědčení dokazující, že naše produkty splňují potřebná kritéria pro ekologické zemědělství a správné skladování.

I přes nelehkou situaci na trhu, jsme dosáhli vyššího obratu v ČR než v předchozím velmi silném covidovém roce 2021. Posílili jsme výrazně i na Slovensku a započali jsme s expanzí značky Matcha Tea i do Německa, taktéž na internetový obchod Amazon.