FAQ

Často kladené dotazy

Co je matcha?

Matcha je druh zeleného čaje, který se pěstuje už více než 800 let. Zpočátku byl užíván převážně buddhistickými mistry a samuraji, ale postupem času si našel cestu k mnohem širšímu spektru zákazníků. V současné době si tento čaj můžeme vychutnávat i u nás v Evropě. Čajové lístky se týdny před sklizní zastíní tak, aby k nim pronikalo minimum slunečních paprsků. Čerstvé čajové lístky se usuší a následně rozemelou na jemný prášek. Výsledkem je pozoruhodně zelený nápoj s báječnou chutí a výjimečným aroma. Čaj matcha obsahuje unikátní katechiny a aminokyseliny.

Jak poznám kvalitní matcha?

Stejně jako např. u vína, i u čaje matcha nalezneme široké spektrum tříd a jakostí. Při zkoumání kvality čaje je dobré věnovat pozornost několika faktorům, mezi něž patří:
CHUŤ
Vysoce kvalitní matcha je jemný, hladký a mírně sladce chutnající nápoj s minimálním náznakem trpkosti. Sladká chuť je zásluhou rostlinných vláken a L-theaninu, přirozeně se vyskytující aminokyseliny. Matcha vyšší kvality by měl obsahovat minimálně 19,5 mg L-theaninu na 1 gram čaje.
BARVA
Kvalitní matcha má smaragdově zelenou barvu. V případě horší kvality se barva mění spíše na žlutohnědou. Spolu s horší kvalitou se výrazně mění i chuť čaje.
CERTIFIKACE
Vyžadujte po prodejcích čaje matcha certifikace. Minimálně certifikaci původu. Na trhu je velké množství levných náhražek z Číny. Pamatujte, že matcha musí být vždy z Japonska.

Proč mi čaj matcha nechutná?

Současná nabídka v obchodech zahrnuje množství špatně zpracovaných potravin, ve kterých je obsažena spousta cukrů a umělých sladidel. V důsledku toho nejsou naše chuťové pohárky zvyklé na nepřislazovanou chuť přírodních produktů a začít pít zelený čaj v jeho čisté podobě někdy vyžaduje více úsilí. Mnoho lidí však po několika pokusech zjistí, že jim neslazený čaj velice chutná. V případě, že i po několika pokusech Vám čaj nezachutná, doporučujeme sladit přírodním sladidlem, jako je například med. Velmi oblíbenou variantou je Matcha Tea s přírodním sirupem z bezinky anebo Matcha Latté.

Jaký je rozdíl mezi čajem matcha a kávou?

Základním rozdílem mezi matcha a kávou jsou živiny, které se přirozeně v obou nápojích nacházejí. Káva obsahuje silný stimulant. Matcha obsahuje teofylin a theaniny, stejně jako spoustu minerálů, vitamínů, aminokyselin a antioxidantů. Podstatný rozdíl je v uvolňování energie. Kofein z kávy dosahuje vrcholu zhruba 30 minut po požití a po dvou až třech hodinách jeho efekt mizí úplně a nastupuje únava. Energie z čaje matcha se, vzhledem k dalším látkám v něm obsaženým, uvolňuje postupně po dobu 3-6 hodin.

Mohou čaj matcha děti?

Podle studie kanadské potravinářské inspekce, která byla zpracována pro děti do 12 let, mohou čaj i děti, ale v omezeném množství:
4–6 let: 45 mg = 1,5 g čaje matcha/den
7–9 let: 63 mg = 2,1 g čaje matcha/den
10–12 let: 85 mg = 3,2 g čaje matcha/den

Mohou čaj matcha těhotné a kojící ženy?

Těhotné a kojící ženy mohou konzumovat matcha v omezeném množství. Doporučujeme vždy 2 g denně. To se rovná dvěma šálkům čaje za den. Příležitostně můžete vyzkoušet i 4 g za den, tuto dávku však považujeme za maximum a doporučujeme ji nepřekračovat.

Jsou s konzumací čaje matcha spojena nějaká zdravotní rizika?

Denní příjem čaje matcha u dospělého člověka by neměl přesáhnout 6 šálků (12 gramů). Prozatím nejsou známé žádné případy, které by spojovaly čaj matcha se zdravotním rizikem nebo předávkováním.

Mohu matcha přidat i do potravin?

Čaj matcha je jedinečný produkt i z hlediska různorodosti přípravy. Z čaje matcha lze připravovat několik druhů teplých a studených nápojů, koktejlů, dá se použít k výrobě čokolády nebo zmrzliny. Matcha běžně využívají ve svých provozech cukráři, šéfkuchaři, pekaři a další. Recepty naleznete na tomto webu, ale fantazii se meze nekladou. Pro využití v potravinách doporučujeme použít Bio Matcha Tea Harmony nebo Bio Matcha Tea Gourmet.

Čím se liší čaj matcha od běžných zelených čajů?

Matcha je 100% zelený čaj rozemletý na jemný prášek (cca 5–10 mikronů), při jehož výrobě nedochází k fermentaci, nepřidávají se žádná barviva, přísady ani konzervační látky. Pokud pijete čaj matcha, konzumujete celý čajový list.  Zejména díky tomu je čaj matcha 10x silnější než šálek běžného zeleného čaje. Nedávné vědecké studie došly k závěru, že matcha obsahuje 137x více EGCG než jiný zelený čaj. EGCG je nejúčinnější antioxidant a výborný pomocník při spalování tuků. Při konzumaci čaje matcha se metabolismus zrychluje o 30–40 %, takže v západních zemích je často využíván v boji proti obezitě.

Proč pít čaj matcha?

Už jeden šálek čaje matcha denně podstatně zvýší vaši hladinu antioxidantů v krvi. Jeden šálek čaje matcha vydá až za deset porcí běžného zeleného čaje. Matcha obsahuje 121 mg/1 g katechinů a 66 mg EGCG. Katechiny mají ve zdravotnictví stále větší význam a mnoho studií se zaměřuje na jejich blahodárné účinky na lidský organismus. Čaj matcha je zároveň užíván jako meditační nástroj, který přináší klid a harmonii.

Matcha má krásně zelenou barvu, jsou do něj přidaná nějaká barviva?

Matcha je skutečně 100% čistý zelený čaj. Žádná barviva, přísady, konzervační látky. Důvodem smaragdově zelené barvy je množství chlorofylu v čajových lístcích, které vzniká díky zastínění čajovníků. Čtyři týdny před každoroční sklizní jsou čajové plantáže zcela zakryty plachtami. Tato speciální stínící technika zabrání až 90 % slunečního záření. Rostliny rostou v podstatě ve tmě a chybějící světlo kompenzují nadměrnou produkcí chlorofylu. Právě z chlorofylu, obohaceného o aminokyseliny, vzniká smaragdově zelená barva.

Co je teofylin?

Teofylin je povzbuzující látka, která se nachází pouze v čajích, a funguje úplně jinak než kofein. Kofein je velmi rychle působící stimulant charakteristický rychlým nástupem ale i rapidním poklesem. Kofein si okamžitě najde cestu do krevního oběhu a jeho účinky se projevují už během několika minut. Vrchol této kofeinové křivky nastupuje okolo 30 až 45 minut a je často spojován s nervozitou, pocením a následným oslabením, či otupělostí. Teofylin funguje zcela odlišně. Matcha obsahuje velké množství živin, které mají za následek to, že vstřebávání teofylinu do krevního oběhu probíhá postupně, což vede k pomalému uvolňování energie po dobu 3–6 hodin.
Aminokyseliny a theaniny v čaji matcha také pomáhají uvolnit mysl, což je pro tělo přínosnější. pH čaje matcha je neutrální, na rozdíl od kávy, která je kyselá, a její pití často vede k zažívacím problémům a nechutenství.

Usnadní pití čaje matcha hubnutí?

Podle nejnovější publikace American Society of Clinical Nutrition (společnost zabývající se zdravou výživou) podporuje konzumace kvalitního zeleného čaje rovnoměrné rozložení energií v těle a tím o 30–40 % zrychluje metabolismus. To znamená, že pití čaje matcha podporuje hubnutí. Zvýšené spalování kalorií, které vzniká na základě pití kvalitního zeleného čaje, nemá žádné negativní účinky na krevní tlak – na rozdíl od konzumace prášků na hubnutí. Nejlepšího výsledku však dosáhnete pitím matcha v kombinaci s pravidelnou sportovní aktivitou.

Jaká je trvanlivost čaje matcha?

Od chvíle, kdy čaj zabalíme vydrží čerstvý zhruba dva roky, po otevření zhruba 2 měsíce.

Jak mám čaj skladovat?

Čaj je nutné chránit před přímým světlem. Ideální pro skladování je lednice.

Kde koupím čaj matcha?

Náš Bio Matcha Tea koupíte ve zdravých výživách, lékárnách a gastro provozech po celé ČR nebo na našem eshopu www.matchatea.bio

Mohu si čaj objednat, i když nežiji v České republice?

Ano, zboží posíláme po celé Evropě.