Jak poznáte pravý, kvalitní matcha?

Více než 800 let tradice zpracování čaje matcha

Na jaře se sklízí první vlna listů čajovníku. Na tři týdny se pole zakryjí sítěmi tak, aby rostlina díky chybějícímu slunečnímu záření začala produkovat obrovské množství chlorofylu, která propůjčuje matcha jeho charakteristickou smaragdovou barvu. Hlavním důvodem sytě zelené barvy u originálního a kvalitního čaje matcha jsou tedy zasíťovaná pole. Současně se sbírají jen ty nejmladší a nejzelenější lístky na samém vrcholku rostliny a jsou trhány většinou ručně.

Matcha se rodí v žulových mlýnech 

Ihned po sběru jsou listy převezeny ke zpracování. Začíná proces přeměny ze samotných listů na jemně mletý prášek. Při procesu sušení se odstraní žilky, řapíky a stonky. Horká pára zabrání fermentaci, udrží listy čerstvé a zajistí, aby v čaji zůstaly veškeré živiny. Výsledná čistá dužina listů se mele v žulových mlýnech na velmi jemný prášek. Kvalitně semletý matcha je tak jemný, že se téměř rozpouští v ústech.

 

Jak jednoduše poznat pravý a kvalitní čaj matcha z Japonska?

Pokud vám záleží na tom, co pijete, a hledáte kvalitní originální matcha, který zaručuje jak vynikající chuťový prožitek, tak mimořádné a prověřené účinky pro tělo, patrně se nespokojíte  s prodávanými méně kvalitními náhražkami a padělky z jiných zemí než je Japonsko. Jak se v tom však orientovat a najít kvalitní originál?

  Certifikace a testy 

Má uvažovaný matcha nějaké certifikace k produktu? Je bio? Může prodejce nabídnout přísné testy na plísně, pesticidy, těžké kovy a bakterie e. coli? Tato potrvzení by měla být samozřejmostí u skutečně kvalitního originálu.

Původ čaje

 Uvádí výrobce či prodejce původ čaje? Balení čaje bez uvedeného původu je rozhodně k zamyšlení, zda se nechcete poohlédnout po jiném produktu.

 

Pro ověření kvality vyzkoušejte jednoduchý test

Kvalitu semletí matcha odhalí následující test – vysypte trochu matcha na bílý papír a tahem prstu z hromádky směrem k sobě pozorujte celistvost celé čáry. Čára od méně kvalitního čaje bude nerovnoměrná a kratší. Může se dokonce stát, že pod prstem ucítíte velikost zrníček. Tímto jednoduchým testem skvěle poznáte kvalitu zpracování čaje matcha. Nesprávně mletý matcha je hrubší a zrnka čaje jsou zbytečně velká, takže je čára kratší. Pravý matcha se mele pouze z dužiny bez řapíků a stonků, a na tradičních žulových mlýnech.

Pokud se melou listy celé i s tříslovinami, čaj je nepříjemně trpký, až hořký, a jeho barva bývá do béžova až nahnědlá. Pravý matcha musí mít:

chuť velmi jemnou s minimálním náznakem trpkosti

sytou zelenou barvu

 

Na balení matcha záleží

Vzduch a světlo jsou největšími nepřáteli japonského zeleného čaje matcha. Rychle snižují kvalitu, barvu, chuť i aroma matcha. Proto je balení matcha zásadní pro kvalitu tohoto produktu. Ve větších baleních není čaj dostatečně chráněn a ztrácí barvu, chuť i aroma již během pár dnů. Ideální je proto balit čaj do jednotlivých porcí, kdy sáček dokonale chrání čaj před vzduchem a světlem.

 

 

 

Značka Matcha Tea dováží skutečný originál z Japonska

Značka Matcha Tea dováží originálně zpracovaný matcha přímo z Japonských čajových plantáží. Zaručujeme 100% BIO kvalitu, kterou můžeme doložit 9 různými certifikáty a čaj splňuje nejpřísnější limity pro prodej v EU. Při zpracování Matcha Tea nedochází k fermentaci, nepřidávají se žádná barviva, přísady, ani konzervační látky. Čaj pro náš matcha se pěstuje v bio podmínkách a každá šarže je pravidelně testována ve specializované laboratoři na možný výskyt pesticidů, plísní, bakterií e. coli a těžkých kovů. Aktivně hledáme ekologičtější řešení pro výrobu a snažíme se minimalizovat uhlíkovou stopu (využíváme například papírové obaly s certifikátem FSC). Každou porci matcha balíme zvlášť do hermeticky uzavřeného sáčku, což zaručuje maximální čerstvost a perfektní aroma při rozbalení.

 

Jedinečné účinky Matcha Tea

Díky vysokému obsahu chlorofylu je Matcha Tea plný antioxidantů a aminokyselin. Protože se matcha nelouhuje, ale pije se celý list nadrcený na jemný prášek, může naše tělo využít maximum těchto antioxidantů. Matcha obsahuje také vitamíny A, C, E, stopové množství minerálů a až 30 % vlákniny. Matcha Tea povzbuzuje mozek, zlepšuje soustředění a dodává silnou dávku energie, která se uvolňuje postupně po dobu 3-6 hodin. Jeden šálek matcha vydá za 10 šálků klasického zeleného čaje. Pravý originální čaj matcha z Japonska také pomáhá udržet normální krevní tlak a normální hladinu cukru v krvi.