O Matcha Tea

JSME KYOSUN - STRÁŽCI PRAVÉHO MATCHA

Společnost Kyosun

NAŠE PORTFOLIO REPREZENTUJE MODERNÍ A ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL. Zaměřujeme se na popularizaci méně známých produktů a/nebo inovativní zpracování či nabídku tradičních výrobků. Společnost Kyosun je předním dodavatelem produktů pod značkou Matcha Tea do:

→ obchodů,
→ gastronomických zařízení,
→ wellness & fitness center

Matcha je 100% zelený čaj

SUŠENÁ DUŽINA NEJMLADŠÍCH LÍSTKŮ ČAJOVNÍKU je rozemletá na jemný prášek. Při výrobě matcha nedochází k fermentaci, nepřidávají se žádná barviva, přísady, ani konzervační látky. Všechen čaj pochází ze stejné rostliny, Thea (dříve Camellia) sinensis, která je příbuzná s kamélií. Je to dřevitý keř, zpravidla je udržován ve výšce vhodné pro sklizeň (cca 1 metr). Rostlina dovede produkovat čaj bílý, zelený, oolong, černý a pu-erh v závislosti na regionu, specifické odrůdě a způsobu zpracování.

Výjimečnost matcha

Matcha se rodí ze tmy

Matcha roste pouze na zastíněných polích.Čtyři týdny před sklizní se pole úplně zastíní. Speciální stínicí technika zabrání až 90 % slunečního světla. Rostlina, která je v té chvíli téměř v úplné tmě, kompenzuje nedostatek světla intenzivní produkcí chlorofylu. Zakrytím keřů čajovníku během určité části vegetačního období se docílí tenčích a chutnějších lístků s vyšším obsahem chlorofylu. Zachovávají si rovněž více nutričních benefitů.

Výroba čaje matcha

Pouze elitní japonští farmáři znají know-how na výrobu čaje matcha. Výroba tohoto čaje je bezpochyby jednou z nejnáročnějších metod produkce čajů na světě. Sběr čaje probíhá na začátku května. Listy jsou trhány výhradně ručně. Ihned po sběru jsou listy přeneseny do továrny – aracha.

Pára, sušení a selekce

Zde začíná dlouhá cesta přeměny surových listů na absolutně jemný prášek. Nejdříve listy projdou parou. Horká pára zabrání fermentaci, udrží listy čerstvé a zajistí, aby veškeré živiny v čaji zůstaly. Poté se listy usuší. Když listy projdou touto fází, jejich hmotnost se sníží téměř na pětinu. Čaj se nyní nazývá „aracha“, což se dá volně přeložit jako surový čaj. Další proces je selekce čaje aracha. Listy přicházejí v různé kvalitě, právě proto je potřebná kategorizace. Odborníci posuzují barvu, kvalitu, vůni a chuť čaje. Finální čaj je směsí různých odrůd a ústí do konzistentní kvality po celý rok.

Čištění a krájení

Na závěr probíhá proces odstranění stopek, větviček a dalších nechtěných částí tak, aby výsledným produktem byla ta nejjemnější a nejčistší dužina z čajové rostliny. Ta je následně rozkrájená na stejné kusy a vzniká čaj „tencha“.

Mletí čaje

Posledním krokem ve výrobě čaje matcha je mletí, které probíhá v naprosto hygienických prostorách továrny na žulových mlýnech. Rozemelou tencha na naprosto jemný prášek, a tím vzniká matcha. Velikost jednoho zrníčka je 5–10 mikronů, přičemž jeden mikron je miliontina metru. Prášek se téměř rozpouští v ústech.

Jeden žulový mlýn semele pouze 30–40 gramů čaje za hodinu. Jedině tato technika zaručí, že si čaj po dobu výroby zachová svou ojedinělou chuť, barvu a aroma.

Zaujal váš příběh čaje matcha?

Prohlédněte si naši galerii na Pinterestu

Náš Pinterest