Články

Dostaňte se po Vánocích rychle do formy

Dostaňte se po Vánocích rychle do formy

Publikováno
05. 12. 2022
 
Vánoční i novoroční svátky jsou obrovským náporem pro náš organismus, protože málokdo se touto dobou zvládne krotit. Rádi si dopřáváme tučná a kalorická jídla, málo sportujeme a holdujeme alkoholu. Není divu, že se na začátku nového roku necítíme dobře a mnohdy máme i několik kilo navíc. Do zdravějšího životního stylu se nám pak vrací mnohem hůř. Připravili jsme pro vás pár tipů, které vám pomohou zvládnout změnu životního stylu a usnadní shazování přebytečných kil.

Nejprve ta horší zpráva – začátky bývají náročné

Na druhou stranu, jakmile si tělo navykne na více pohybu a jiný jídelníček, kila začnou mizet skoro sama od sebe. Proto se pro své vlastní dobro vyhněte termínům jako dieta a hubnutí, ale zaměřte se spíše na zlepšení zdraví a životního stylu. Jde o celkový pocit, ne o číslo na váze. Shodit postupně pár kilo je mnohem jistější než drastické diety, které často nemají dlouhodobé výsledky.

Trpělivost přináší růže a shazuje kila

Na první pohled se může zdát, že bez drastického omezení kalorií se přebytečná kila shodit nedají. Opak je ale pravdou – pokud svůj organismus překvapíte náhlou hladovkou, bude se tělo držet každého kila váhy o to spíš. Tomuto tzv. jojo efektu se vyhnete, pokud si plán na změnu životního stylu a jídelníčku rozložíte do několika fází, klidně i v řádu měsíců.

  • Stanovte si cíle, které se opravdu dají splnit.
  • Napište si seznam potravin, které si chcete v jídelníčku nechat, a ty, kterým se chcete vyhnout.
  • Vytvořte si jídelníček, nákupní seznam a naplánujte si dny, kdy budete cvičit.
  • Držet se plánu, který máte černé na bílém, je mnohem snazší, než když se ho snažíte držet jen v mysli.

 

Pokud jsou na vašem seznamu „zakázaných“ potravin i jídla, která si dopřáváte denně, nebo si bez nich nedokážete představit život, nemusíte se jich nutně vzdát navždy. Jejich konzumaci jen omezte. Pokud snídáte tři koblihy denně, zkuste si dopřát třeba jen jednu a pouze dvakrát týdně.

V ostatní dny zkuste snídat třeba Matcha Tea Shake s meruňkou nebo banánem, který zasytí a dodá energii. Po určité době třeba zjistíte, že vám stačí zahřešit si koblihou jen jednou týdně, kterou si o to víc užijete, anebo dokonce vůbec.

Připravte se na maraton, ne na sprint

Tělu trvá zhruba tři týdny až měsíc, než si zvykne na nový režim, takže na první měsíc si rozvrhněte hlavně sportovní aktivity a jídelníček, kterých se budete mít za úkol pevně držet. Nestresujte se, pokud se vám nepovede nový režim do puntíku držet, nebo pokud se občas neudržíte a dopřejete si některou „zakázanou“ potravinu. Měřítkem vašich pokroků nemusí být kilogramy, stačí, když si sem tam přeměříte své míry a použijete je jako motivaci.

 

Krátkodobé cíle vás snáze motivují plnit ty dlouhodobé

Zkuste například

TÝDEN

přidat do jídelníčku více ovoce a zeleniny (měli bychom sníst asi 5 kusů ovoce a zeleniny denně),

TÝDEN

vyřadit smažená jídla,

TÝDEN

vynechat bílé pečivo, bílou rýži, průmyslově zpracované cukrovinky apod.

 

V podobném duchu zařazujte i fyzickou aktivitu. Po dvou týdnech nicnedělání je mnohem snadnější začít dvacetiminutovou chůzí. Další týden zkuste procházku prodloužit na 40 minut, případně pokud jste na fyzickou aktivitu zvyklí, zařaďte lehčí kardio, a následující týden můžete jednu hodinovou procházku vyměnit za hodinu jógy, lehčí sprint a tak dále.

 

 

Pokud si jednou za čas koupíte své oblíbené Mandle v matcha čokoládě nebo Kešu v matcha čokoládě a sníte je na posezení, netrestejte se za to, ale jen mávněte rukou. Stává se to i těm nejlepším z nás 😀 Pokud máte z prohřešku opravdu špatný pocit, můžete například cestou z práce vystoupit o dvě zastávky dřív a kalorie spálit.

Věnujte pozornost svému tělu

Zdravější životní styl a lepší fyzická forma je neodmyslitelně spojená s větším výdejem energie. Nemusíte se ale nutit do posilování, pokud k němu nemáte vztah. Poohlédněte se po aktivitě, která vás bude bavit. Přitahuje vás horolezecká stěna? Chtěli jste vždycky hrát volejbal, ale nikdy jste neměli příležitost? Toužíte vyzkoušet taneční pro dospělé, ale dosud jste si netroufli? Teď je ideální příležitost. Najděte si aktivitu, která vás láká a baví a věnujte se jí. Cílem je, abyste se na ni těšili. Pokud nefandíte hromadným aktivitám, stejně dobře můžete chodit na dlouhé procházky, vyměnit jízdu výtahem za chůzi po schodech, nebo cvičit doma.

Zkuste změnit své rituály a návyky

Vnímejte také to, jak se po fyzické aktivitě i po každém jídle cítíte a podle toho postupně měňte své návyky. Pokud je vám třeba po obědě těžko, dejte si šálek matcha, který vám pomůže s trávením. Když ani to nepomůže, zkuste svíčkovou s knedlíkem vyměnit například za kuřecí plátek s rýží a dušenou zeleninou. Podobně přistupujte i ke cvičení – pokud máte naplánovanou hodinu běhu, ale nemáte dostatek energie, všechno vás bolí a musíte se do ní nutit, zůstaňte doma a odpočívejte. Tělo vám říká, že potřebuje delší čas pro regeneraci. Pokud máte i tak výčitky, můžete zkusit pár cviků z jógy a spíše se protáhnout než vyloženě cvičit.

Neměřte se stejným metrem s ostatními

Každý jsme jedinečný a každému vyhovuje něco jiného. Pro někoho je ideální sacharidy nabité jídlo (tzv. příloha s přílohou), někdo potřebuje pro fyzickou i psychickou pohodu hlavně proteiny, tuky a sacharidů minimum. Někomu vyhovuje snídaně jako nejkaloričtější jídlo dne, někomu nevyhovuje večeřet po šesté hodině, někdo preferuje sport před šestou hodinou raní atd. Vnímejte, co potřebujete vy a podle toho si jídelníček i aktivity rozvrhněte. Nic není špatně, pokud se vy sami cítíte lépe.

Na pitném režimu záleží

Většina z nás nepije tolik, kolik bychom měli. Znáte rčení, že hlad je převlečená žízeň? Někdy je naše tělo tak dehydrované, že se žízeň snaží zahnat jídlem. Často to bývá chuť na sladké. Nedostatečná hydratace může i za únavu, špatnou náladu nebo nervozitu.

Jakmile vás začne honit mlsná, zkuste se nejdřív pořádně napít vody nebo jiného neslazeného nápoje. Rozhodně nemusíte vypít dva litry denně, ale omezte limonády a jiné průmyslově zpracované nápoje. Pokud vám vadí, že je obyčejná voda „bez chuti“, můžete si do ní vymačkat citron, přidat okurku nebo vyzkoušet třeba Bio Kyosun Rooibos, který je přirozeně nasládlý, neobsahuje cukr, je čistě bio a 100 % bez kofeinu.

 

Matcha podporuje spalování až o 40 %

Skvělým doplňkem pitného režimu je i jemně mletý zelený čaj matcha, který umí podporovat metabolismus lipidů a je známý svou schopností podpořit spalování až o 40 %.

 

 

Už dva šálky denně jsou skvělým spojencem na vaší cestě ke zdravějšímu životnímu stylu a vysněné váze. Díky velkému obsahu čajové obdoby kofeinu – teofylinu – dodává matcha energii na 3-6 hodin, takže když budete první měsíc bojovat s odvykáním na kaloricky velmi bohatá jídla, energii můžete čerpat právě z Matcha Tea. Čaj matcha může být i skvělým zdrojem energie těsně před sportovní aktivitou a poslouží i jako pomocník po vydatném obědě, protože pomáhá podporovat a usnadňovat trávení. Matcha Tea je navíc plný antioxidantů, takže se počítá i jako součást očisty těla po Vánocích, podporuje soustředění a dobrou náladu. S Matcha Tea prostě nemůžete šlápnout vedle.

Buďte trpěliví a k sobě hodní

Dostat se zpět do předvánoční formy není jednoduché. Proto na sebe buďte hodní, netrestejte se, pokud nezvládnete svůj plán dodržet každý den na 100 % a odpočívejte. Pokud víte, že vás okolí podpoří, podělte se s rodinou a přáteli o své plány. Možná se k vám někdo z nich dokonce přidá. A pokud se necítíte v některém ohledu dobře, poraďte se se svým lékařem nebo odborníkem na stravování.