Články

Zázrak jménem Matcha Tea

Zázrak jménem Matcha Tea

Publikováno
04. 05. 2014
 
抹茶 Blahodárný Matcha Tea.

Co je Matcha Tea?

Matcha je druh zeleného čaje, který vznikl před více než 800 lety. Z počátku byl užíván převážně buddhistickými mistry a samuraji, až teprve před nedávnem se začal konzumovat i v Evropě. Čerstvé čajové lístky se rozemelou na jemný prášek a výsledkem je pozoruhodně zelená barva s báječnou chutí a výjimečným aroma. Čaj matcha obsahuje unikátní katechiny a aminokyseliny.

Zajímavá fakta

za jednu hodinu lze semlít pouhých 30 gramů matcha

1 šálek čaje matcha je ekvivalentem 10 šálků běžně louhovaného zeleného čaje

pitím matcha spotřebujete celý čajový list, nejen výluh z něj

pravý čaj matcha je vyroben pouze z čaje tencha

vědci zjistili, že koncentrace antioxidantů v čaji matcha je až 137 krát vyšší, než v běžném zeleném čaji

obsažený L-Theanin přispívá ke zklidnění organismu a celkové soustředěnosti

studie naznačují, že zelený čaj může pomoci snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění

 

Matcha Tea obsahuje

♥ aminokyseliny

♥ beta-karoten

♥ katechiny

♥ komplexní polysacharidy

♥ flavonoly

♥ saponin

♥ teanin

♥ vápník

♥ chróm

♥ mangan

♥ draslík

♥ selen

♥ vitamin C, A a E

♥ zinek

A navíc

snižuje fyzickou a psychickou zátěž
zlepšuje náladu a soustředěnost
snižuje zápach z úst
podporuje oxidaci tuků
pomáhá zrychlovat metabolismus
podporuje dlouhověkost

 

Jak se matcha pěstuje a sklízí?

Matcha roste pouze na zastíněných polích. Čtyři týdny před sklizní se pole úplně zastíní. Speciální stínící technika zabrání až 90 % slunečního světla. Rostlina, která je v té chvíli téměř v úplné tmě kompenzuje nedostatek světla intenzivní produkcí chlorofylu. To činí listy bohatší na aminokyseliny a typická je pro ně smaragdově zelená barva. Kvalitní matcha poznáte nejen podle sytě zelené barvy, ale také podle nasládlé a jemné chuti.

Sběr čaje probíhá na začátku května. I v této době jsou listy, které se na matcha používají trhány výhradně ručně. Ihned po sběru jsou listy přenesené do továrny – aracha. Zde začíná dlouhá cesta přeměny surových listů na absolutně jemný prášek.

Nejdříve listy projdou parou. Horká pára zabrání fermentaci, udrží listy čerstvé a zajistí, aby veškeré živiny v čaji zůstaly. Poté se listy usuší. Když listy projdou touto fází, tak se jejich hmotnost sníží téměř na pětinu. V této fázi se tento čaj nazývá „aracha“, což se dá volně přeložit jako surový čaj.
Další fází je selekce čaje aracha. Listy přicházejí v různé kvalitě a právě proto je potřebná kategorizace. Odborníci posuzují barvu, kvalitu a chuť čaje.

Finální čaj je směsí různých odrůd a ústí do konzistentní kvality po celý rok. Na závěr probíhá proces odstranění stopek, větviček a dalších nechtěných částí tak, aby výsledným produktem byla ta nejjemnější a nejčistší dužina z čajové rostliny. Ta je následně rozkrájená na stejné kusy a vzniká čaj „tencha“.

 

Mletí čaje matcha

Posledním krokem ve výrobě čaje matcha je mletí, které probíhá v naprosto hygienických prostorách továrny za pomoci žulových mlýnů. Ty čaj Tencha rozemelou na naprosto jemný prášek a tím vzniká matcha. Velikost jednoho zrníčka je 5-10 mikronů, přičemž jeden mikron je miliontina metru. Je to tak jemné, že se prášek doslova rozpouští v ústech.

Jeden žulový mlýn semele pouze 30-40 gramů čaje za hodinu a i v 21. století pouze tato technika zaručí, že si čaj po čas výroby zachová svou ojedinělou chuť, barvu a aroma.
Míchání rozdílných tříd čajových listů je jedním z nejdůležitějších procesů pro zajištění prvotřídní kvality čajů. Výroba čajové směsi je nevyhnutelná pro dosažení rozdílných kvalit čaje matcha. Existuje více jak 10 různých tříd kvality, které se od sebe odlišují jednak v barvě, chuti a vůni. matcha nejvyšší kvality lze rozpoznat díky uklidňující zelené barvě a vůni, která by měla být jemná a zároveň sladká. Aby byla směs perfektní, tak je zapotřebí posouzení opravdového mistra, který se řídí dle přísných kritérií.

Matcha jako antioxidant

Matcha Tea je proslulý svými antioxidačními vlastnostmi. Barvivo chlorofyl, které čaji dává zelenou barvu, pomáhá odstraňovat nežádoucí sloučeniny v těle.

Přírodní složky obsažené v čaji matcha a jejich výhody


EGCG (epigalokatechin gallát)

je katechin, který je významným pomocníkem při vstřebávání tuků. Zrychluje metabolismus a usnadňuje spalování tukových zásob.

aminokyselina L-Theanin

Matcha přirozeně obsahuje 5 krát  více L-theaninu než jiné čaje. Tato úžasná aminokyselina může přirozeně zlepšit duševní bdělost a zároveň Vás udrží přirozeně uvolněné. L-Theanin navíc zlepšuje paměť. Čaj, Camellia sinensis je rostlina, která jako jediná přirozeně L-Theanin produkuje. L-Theanin stimuluje mozkové alfa vlny, které jsou spojené s uvolněností a duševní pohodou. Pomáhá uvolnit mysl a zároveň umožňuje plné soustředění. Proto byl matcha velmi oblíbeným nápojem mezi mnichy a samuraji. Experimenty ukázaly, že Theanin má pozitivní účinek na mysl a zlepšuje paměť tím, že zvyšuje hladinu dopaminu.

 

Jak si připravit tradiční Matcha Tea