Články

Chcete se cítit lépe? Zkuste Matcha Tea

Chcete se cítit lépe? Zkuste Matcha Tea

Publikováno
09. 04. 2016
 
Co můžeme my sami udělat pro to, abychom zlepšili svůj životní styl?

Změna životního stylu v posledních desetiletích bohužel vede i k významnému rozšíření civilizačních chorob. Sedavé zaměstnání, špatné stravování, málo pohybu, příliš mnoho stresu. To vše může přispět k rozvinutí diabetu 2. typu. My sami však můžeme udělat první kroky k tomu, abychom žili plnohodnotný život bez zdravotních omezení.

 

Jelikož první příznaky se často projeví až po nějaké době, co naše tělo cukrovkou trpí, pravidelná návštěva lékaře by měla být samozřejmostí. Především pak, pokud nás trápí například velká až neuhasitelná žízeň, sucho v ústech, únava, pocení a malátnost, nadměrné močení, svědění kůže, trávicí a střevní problémy nebo časté plísňové infekce a mravenčení v nohou. Za vše nemůže genetika, a proto ani boj s cukrovkou není ztracený. Co tedy můžeme udělat my sami?

Pitný režim

Úprava životního stylu je nejsilnější kartou, s níž můžeme ve hře s cukrovkou hrát. Důležitý je především pravidelný pohyb, a to ideálně na slunci a čerstvém vzduchu. Významně pomůže i změna jídelníčku. Sladké a tučné pokrmy stačí nahradit většími porcemi zeleniny, kvalitními bílkovinami a pestrými přílohami. A zapomínat nesmíme ani na pitný režim. Do toho správného však nepatří sladké ani větší množství alkoholických nápojů.

 

Odborníci často doporučují zařadit do pravidelného pitného režimu zelený čaj. V matcha najdeme například katechiny (především EGCG), antioxidanty, aminokyselinu L-theanin, vlákninu, stopové prvky i vitaminy. To vše napomáhá k celkové fyzické a duševní pohodě.

Proč Matcha Tea?

Určitě znáte a pravděpodobně pijete klasický zelený čaj. Zkuste Matcha Tea – jedná se také o zelený čaj, ale obsahuje celé listy rostliny Camellia sinensis, není to tedy pouze výluh z máčených čajových lístků v horké nebo studené vodě. Takže když pijete Matcha Tea, konzumujete celé listy zeleného čaje.

„Japonský čaj matcha je až 10x účinnější než sypané zelené čaje, protože je připravován z celých, velmi jemně umletých lístků čajovníku,“

potvrzuje Petr Patočka ze společnosti Kyosun, která je největším českým dodavatelem čaje  matcha v bio kvalitě a upozorňuje i na existující vědecké studie: „Studie z roku 2009, provedená na University of Toyama v Japonsku, použila matcha k léčbě krys s diabetem 2. typu a bylo u nich zaznamenáno snížení hladiny cukru, cholesterolu a „špatných“ tuků v krvi. Matcha také chránil krysy před poškozením jater a ledvin.“

 

Zakrytím keřů čajovníku během určité části vegetačního období se docílí tenčích a chutnějších lístků s vyšším obsahem chlorofylu. Zachovávají si rovněž více nutričních benefitů, protože jsou méně zpracované než listy běžného zeleného čaje. Matcha Tea tak obsahuje více antioxidantů než běžný zelený čaj.

 

Podle slov Petra Patočky existují i další studie, například z roku 2003, provedená profesorem Davidem Weissem na University of Colorado, jejíž výsledky přinesly toto zjištění:

Matcha Tea má 137krát vyšší množství EGCG (epigallokatechin gallát) než běžně prodávané zelené čaje v supermarketech. A právě EGCG je účinným antioxidantem v zeleném čaji, který je spojovaný s příznivými efekty podporujícími hubnutí.

 

Podle několika dalších výzkumů pomáhá matcha v boji s obezitou a dodává našemu tělu fyzickou i psychickou energii.

Žijeme ve velkém stresu. Ať už je to práce, škola, vztahy nebo finance, nic z toho obvykle nestojí za to, abychom tomu obětovali naše zdraví. Potřebujeme zpomalit, vytvořit si zdravější návyky. Každé ráno si připravuji šálek Matcha Tea. Mám čas na sebe a svoje myšlenky. Mohu si promyslet celý svůj den, zklidnit se a užít si naplno energii, kterou mě Matcha Tea nabije,“

popisuje z vlastní zkušenosti Petr Patočka.

Co je Matcha Tea?

Matcha v japonštině doslova znamená „mletý čaj“. Připravuje se z mladých lístků čajovníků, které jsou na poslední týdny zakrývány před slunečními paprsky. Díky tomu je čaj bohatý na chlorofyl a získává svou charakteristickou barvu, chuť i vůni.

Pro základní přípravu stačí jen Matcha Tea a voda o teplotě  max. 70 °C. Pro tradiční přípravu je potřeba hlubší miska a bambusová metlička časen, praktičtější (a pro méně zkušené i vhodnější) jsou moderní plastové šejkry s jemnými sítky.

Návod nemůže být snadnější: dva gramy Matcha Tea zalijte 300 ml vody, dobře prošlehejte nebo protřepejte v šejkru.