Články

Proč byste se měli mít na pozoru před padělkem čaje Matcha

Proč byste se měli mít na pozoru před padělkem čaje Matcha

Publikováno
13. 06. 2016
 
Pokud jste slyšeli zprávy o přínosech čaje Matcha, což je druh práškového zeleného čaje, budete asi chtít číst dál.

Čína je známá výrobou padělků téměř všech druhů oblíbených výrobků, které si lze představit; a dělají je tak dobře, že někdy si i zaměstnanci v obchodech s padělky myslí, že jde o pravé zboží.
A tak není divu, že když se zvýšila popularita japonského čaje Matcha, začala Čína vyvážet svou vlastní verzi jako čínský práškový zelený čaj „Matcha“. Nicméně čínská verze, ačkoliv je levnější a dostupnější, není dokonalou náhradou za japonský čaj Matcha.

To, proč je japonský čaj Matcha populární ‒ stejně jako jeho padělané verze ‒ jsou jeho předpokládané přínosy. Stejně jako tradiční zelený čaj, obsahuje čaj Matcha sloučeninu zvanou epigallocatechin gallát (EGCG). Ale jeho hladiny jsou obvykle v čaji Matcha mnohem vyšší než v tradičním čaji. Například studie z roku 2003 zjistily, že čaj Matcha měl třikrát více EGCG než většina tradičních zelených čajů.

Jak se dělá čaj Matcha?
Čaj „Matcha“ se proměňuje na „práškový čaj“, a to doslova ‒ v páře a sušením vzduchem lístků zeleného čaje, které jsou rozemlety na super jemný prášek. Tradičně se čaj vyrábí louhování čajových lístků v horké nebo vařící vodě po dobu několika minut a lístky se pak vyhodí. Nicméně u čaje Matcha se jemný prášek rozmíchá v horké, nikoliv vařící vodě, dokud se nenapění. Pak se celý nápoj ‒ rozemleté lístky a všechno ostatní‒ vypije.
Zatímco se předpokládá, že čajový prášek pochází z Číny od buddhistického mnicha z období kolem roku 1191 n. l., farmářské techniky pro čaj Matcha byly kultivovány a zdokonalovány v průběhu několika staletí v Japonsku. Příprava japonského čaje Matcha je složitý proces, který je součástí japonské kultury již téměř 800 let. V Japonsku se čajové lístky pěstují ve stínu, aby si uchovaly svou zelenou barvu, a rychle se vysuší, aby se zabránilo dlouhé expozici kyslíku, který může otupit zemitou chuť.

Čínský čaj „Matcha“ se těmto farmářským technikám pouze blíží: čínské čajové lístky se obvykle nepěstuji ve stínu a pro zastavení oxidace jsou „smaženy na pánvích“. V důsledku toho čínský čaj „Matcha“ netvoří tak bohatou pěnu a jeho struktura je více písčitá.
Navíc půda v Japonsku, konkrétně v oblastech Ise a Uji, a v jihozápadní Číně mají odlišné vlastnosti, které mají, jak se lze také domnívat, vliv na čaj.

Čínské čaje se také kvůli jejich potenciální toxicitě zpracovávají ohněm. V roce 2013 ekologická organizace Greenpeace náhodně testovala 18 vzorků čínských zelených čajů a zjistila, že 12 z nich obsahovalo zakázané pesticidy. Naopak japonský čaj Matcha dodržuje přísnější normy upravující používání pesticidů.
V důsledku těchto rozdílů může být japonský čaj Matcha dražší než čínské verze. Gram japonského čaje Matcha se může pohybovat od 5 do 25 Kč, zatímco čínský „Matcha“ může stát méně než 2 Kč za gram.
Proces pěstování a sklizení čaje je to, co dělá japonský čaj čajem Matcha. Takže stojí za to si připlatit a plně využívat výhod chuti, historie a kvality čaje Matcha.

ZDROJ: http://read.bi/1UaHQJi