Články

Zelený čaj matcha pomáhá spalovat tuky

Zelený čaj matcha pomáhá spalovat tuky

Publikováno
13. 06. 2016
 
Jste zvědaví na další nápoj s velkým „N“? Už nic nehledejte: je to zelený čaj matcha ‒ a jeho zdravotní přínos je ohromující!

Je oslavován odborníky na výživu, zdravotními experty a je populární i mezi celebritami, které dbají na své zdraví. Matcha ovšem není typický zelený čaj. Tento speciální práškový zelený čaj se po staletí tradičně používal při japonských čajových obřadech. A jako urychlovač metabolismu strčí matcha jiné čaje do kapsy. Všichni víme, že účinky klasického zeleného čaje jsou úžasné samy o sobě, ale co takhle si ho dát v jeho nejkoncentrovanější podobě ‒ a blahodárné účinky se umocní!

Zelený čaj matcha v kostce

  • koncentrovaná forma zeleného čaje
  • pomáhá spalovat tuk, zlepšuje paměť, navozuje soustředění a nebeský klid
  • obsahuje více než 100krát větší množství zdraví prospěšných antioxidantů než ostatní zelené čaje
  • k dostání v obchodech s potravinami, zdravou výživou a dokonce i v některých kavárnách a bistrech

Zelený čaj matcha a antioxidanty

Tajemství senzační síly čaje matcha najdeme v jeho polyfenolových sloučeninách, zejména katechinech, což je druh antioxidantů nalezených v některých potravinách, jako je zelený čaj, kakao a jablka. Jeho velkou předností je, že má větší koncentraci katechinů než jiných látek. Zelené čaje poskytují výrazné přínosy pro ty, kteří je pravidelně pijí. A platí to především o čaji matcha.

Zelený čaj matcha a kontrola váhy

Co se týká zrychlení metabolismu a pomoci při hubnutí, matcha může sloužit i v tomto směru. Studie z The American Journal of Clinical Nutrition srovnávala účinky pití jedné láhve čaje oolong, který obsahuje 690 miligramů katechinů oproti pití jedné lahvi obsahující 22 mg katechinů. Ve studii 35 zdravých Japonců s podobným BMI a obvodem pasu byli respondenti rozděleni do dvou skupin.
Jedné skupině dali vědci 690 miligramů čaje a druhé skupině 22 miligramů čaje. Po 12 týdnech zjistili, že obsah tělesného tuku, BMI, tělesná hmotnost, podkožní tuk a obvod pasu byly všechny „výrazně nižší“ ve skupině s 690 miligramy katechinů než ve skupině s 22 miligramy. Ještě více ohromující byly změny hladin LDL vzhledem k dramatickému poklesu hmotnosti tělesného tuku a celkové ploše tuku.
Z těchto výsledků vědci s došli k závěru, že pití čaje, který obsahuje 690 mg katechinů po dobu 12 týdnů, pomáhá snižovat tělesný tuk, a že konzumace katechinů může pomoci v prevenci a zlepšení některých civilizačních nemocí ‒ třeba obezity.

Účinky zeleného čaje matcha na sportovní výkon

Dalším fascinujícím aspektem zeleného čaje matcha je, že klinické testy ukazují, že může pomoci obnovení rychlosti u sportovců, kteří se zaměřují na vysokou intenzitu cvičení, jako je intervalový trénink.

Ne všechny zelené čaje jsou si rovny

Pokud jste ještě zcela nepropadli úžasným vlastnostem zeleného čaje matcha, tady jsou další informace, proč je lepší než ostatní zelené čaje. Věda prokázala, že katechiny objevené v zeleném čaji matcha mají maximální přínos pro naši pohodu. Vědci prostě zjistili, že jeden druh čaje může být lepší než jiný.
Pro testování hypotézy, že v čaji matcha je větší koncentrace katechinů než u jiných zelených čajů, provedli vědci z University of Colorado Springs srovnávací studii mezi čajem matcha a dalšími zelenými čaji s využitím procesu, který rozdělil směsi na jejich jednotlivé části pomocí různých médií.
Ve výsledcích zveřejněných v Journal of Chromatography stojí, že „koncentrace EGCG v čaji matcha je 137krát větší než množství EGCG, které je v  čínských druzích zelených čajů, a nejméně třikrát vyšší, než je nejvyšší hodnota uváděná v literatuře u louhovaných zelených čajů.“

Několik myšlenek o zeleném čaji matcha na závěr

Ze všech přírodních potravin bohatých na antioxidanty obsahuje zelený čaj matcha jednu z nejvyšších hladin katechinů. Výsledkem je, že pravidelné pití čaje matcha může výrazně pomoci při opětovném zahájení tréninku, spalování tuků a podporuje odolnost na buněčné úrovni. Takže, pokud chcete maximálně využít potenciál čaje ve svém každodenním životě, nehledejte už nic jiného ‒ připravte si šálek zeleného čaje matcha!

ZDROJ: /http://draxe.com/matcha-green-tea-burns-fat-and-kills-cancer/