Články

Jak jsme nakupovali Matcha Tea v roce 2015

Jak jsme nakupovali Matcha Tea v roce 2015

Publikováno
17. 11. 2015
 
Vítejte v našem zeleném království, přátelé, Mnoho z Vás si jistě někdy položilo otázku, jak to ti od Matcha Tea dělají? Jak nám mohou ručit za kvalitu, kolikrát za rok čaj dovážejí a jak mohou tvrdit, že je čaj čerstvý, když produkce čaje Tencha (čaj pro výrobu Matcha) probíhá pouze jednou ročně? Kolikrát ho vlastně testují? Je tento čaj skutečně bezpečný? Pojďme se tedy na tyto otázky podrobně podívat a udělejme si tak malé ohlédnutí za rokem 2015.

OBJEDNÁVKA Č. 1 – šarže: RKY27D

Tuto šarži jsme přivezli na konci roku 2014 a do oběhu se dostala hned na začátku roku 2015. Vzhledem k obavám ohledně výskytu pesticidů nám Státní potravinářská a zemědělská inspekce provedla kompletní kontrolu všech našich druhů, které dovážíme. Samozřejmě, že k těmto kontrolám přistupujeme s velkým respektem, ale naštěstí nám tato prozatím největší kontrola potvrdila, že je náš dodavatel velice spolehlivý a že si za jeho kvalitou můžeme stát. Na jednotlivé výsledky kontroly této šarže se můžete podívat níže. Tyto kontroly navíc jasně prokazují, že čaj Matcha nakupujeme pouze v Japonsku.

TEST NA PESTICIDY – BIO MATCHA TEA 30 x 2 g. Náš nejprodávanější produkt. 

TEST NA PESTICIDY – BIO MATCHA TEA DELICACY 30 g

TEST NA PESTICIDY – BIO MATCHA TEA GOURMET 1 kg

CELKOVÉ HODNOCENÍ STÁTNÍ POTRAVINÁŘSKÉ A ZEMĚDĚLSKÉ INSPEKCE

 

OBJEDNÁVKA Č. 2 – šarže: RKY02E

Čaj přivezený na konci ledna 2015. Na základě výzvy certifikační společnosti ABCERT jsme byli nuceni poskytnout na začátku března 2015 vzorky z této šarže k analýze. ABCERT je společnost, která nám poskytla v Česku vydanou známku BIO.

VÝSLEDKY ANALÝZY CERTIFIKAČNÍ SPOLEČNOSTI ABCERT

 

OBJEDNÁVKA Č. 3 – šarže: RKY09E

Vzhledem k tomu, že předchozí šarže byla naprosto v pořádku a naše důvěra v dodavatele je dostatečná, tak jsme se rozhodli tuto šarži netestovat.

 

OBJEDNÁVKA Č. 4 – šarže: RKY14E

Po delší době jsme se rozhodli pro srovnávací testy na těžké kovy. Nakoupili jsme pár vzorků čaje Matcha z Číny a provedli jsme srovnávací testy na výskyt těžkých kovů v čaji. Výsledky nejsou nijak alarmující, ale opět se nám potvrdilo, že zvýšený podíl těžkých kovů čaj Matcha z Číny opravdu měl, zatímco náš Matcha Tea, který nakupujeme v Japonsku, byl naprosto v pořádku. Cílem těchto testů není hanit pověst a ani kvalitu čínských čajů. Ty jsou dozajista ve velké většině případů ve velice vysoké kvalitě. Ale v případě čaje Matcha je to trochu jiné a je zapotřebí, aby zákazníci trvali hlavně na kvalitě a nešli pouze po nízké ceně. V současné době je čaj Matcha trend a to v Číně moc dobře vědí. Takže kolikrát prodávají čaj společnosti, které ho vůbec nepěstují a pouze ho překupují. Následně tento čaj pochybného původu umelou a vydávají ho za čaj Matcha. Již několikrát jsem narazil i na to, že prodejci čaje Matcha byly firmy, které prodávají chemické prostředky a vyrábějící extrakty. Je to alarmující nejen pro japonské producenty pravého Matcha, ale i pro poctivé čínské producenty sypaných čajů, kterým tyto kroky velice ubližují. Naštěstí se tato situace začíná řešit a v červnu 2015 zasedla vůbec poprvé komise ISO, která v budoucnu jasně stanoví pravidla, kdy je možno použít název Matcha.

Každopádně tyto testy nám jasně prokázaly, že nákup od pochybných dodavatelů se ze zdravotního hlediska nevyplatí. Například hladina olova je v čaji Matcha je oproti tomu našemu až šestinásobná.

SROVNÁVACÍ TEST NA TĚŽKÉ KOVY Č. 1

 

OBJEDNÁVKA Č. 5 – šarže: RKY26E

V květnu tohoto roku proběhlo důležité jednání u našeho dodavatele v japonské prefektuře Aichi. jednali jsme primárně o tom, jakým způsobem bychom mohli docílit lepší kvality a přitom zůstat na stejné ceně. Po nekonečně debatě se mi podařilo vedení společnosti přesvědčit a dorazil nám doposud nejkvalitnější Matcha Tea, který používáme do 2 g sáčků. To bylo červenci 2015. Nejedná se o špičku mezi čaji Matcha, ty jsou za úplně jiné peníze. Ale jedná se o velice kvalitní druh Matcha, který je ideální pro každodenní použití. Chuť již není trávovitá, ale jemná a barva je svěží a zelená. Ještě doplním, že smaragdově zelená barva u Matcha této základní řady není možná. Jedná se o BIO kvalitu, bez absolutního zásahu chemie. Aby byl čaj Matcha v BIO kvalitě smaragdově zelený, tak je potřeba si za něj připlatit. U našich druhů můžete spatřit markantní rozdíl nákupem BIO Matcha Tea Ceremony a nebo BIO Matcha Tea Delicacy. Tyto čaje jsou již krásně smaragdově zelené, ale i cena je samozřejmě někde jinde. Pokud má někdo nabídku na krásně zelený čaj Matcha, který je extrémně nízkou cenu, tak zde hrozí s velkou pravděpodobností výskyt pesticidů, protože ty rostlině výrazně pomohou. Přirovnám to k jahodám. Pokud budete pěstovat jahody na Vaší zahrádce, tak nikdy nedocílíte krásně červených jahod, jako od producentů, kteří si pomáhají chemií. S čajem Matcha to není jiné. Zkrátka dbejte při nákupu čaje Matcha na jeho chuť, barvu a certifikace. Pokud nakoupíte čaj Matcha například za 150 Kč/100 g, tak se s největší pravděpodobností o čaj Matcha nejedná a nebo se jedná o čaj, kterému pomohla chemie.

TEST NA PESTICIDY RKY26E

TEST NA VÝSKYT RADIOAKTIVITY

TEST NA VÝSKYT MIKROORGANISMŮ – e-COLI, KVASINKY, BAKTERIE – ČÁST 1

TEST NA VÝSKYT MIKROORGANISMŮ – e-COLI, KVASINKY, BAKTERIE – ČÁST 2

 

OBJEDNÁVKA Č. 6 – šarže: RKY36E

Tato šarže je náš poslední nákup v tomto roce. Testy teprve plánujeme.

 

JAK RUČÍME ZA KVALITU A JAKÉ JSOU BENEFITY NAŠEHO MATCHA TEA?

Spolupracujeme s největšími dodavateli čaje Matcha na světě

100% kvalita čaje

Kvůli zachování kvality čaje probíhá dovoz pouze letecky

Matcha objednáváme zhruba 1 x za dva měsíce, abychom zaručili jeho čerstvost

BIO certifikace

pravidelné testy na: e.coli, pesticidy, těžké kovy, bakterie, kvasinky a plísně

9 různých certifikátů kvality

Čaj splňuje nejpřísnější limity pro prodej v EU

Jasný původ, originál z Japonska

Unikátní balení (2 g porce-easy to use)

Kvalitní reference, výstupy v médiích

JAK JE ZARUČENA ČERSTVOST ČAJE?

Výše jste se dočetli, že čaj Matcha objednáváme zhruba jednou za dva měsíce. Ano, je tomu skutečně tak. Naše zásoby nikdy nejsou na více než dva měsíce a díky tomu je velice nepravděpodobné, že byste od nás nakoupili v horizontu např. tří měsíců stejnou šarži čaje. Navíc samotný převoz čaje Matcha z Japonska probíhá v zájmu zachování 100% kvality produktu pouze letecky. A ptáte-li se, jak můžeme deklarovat neustálou čerstvost, tak je to zcela jednoduché.

Ano, sklizeň čaje Tencha, ze kterého se poté mele Matcha, probíhá skutečně pouze jednou za rok a to na jaře. V továrně Aracha se připraví čaj Tencha, který je poté umístěn do velkých mrazících boxů. Z těchto boxů se na základě naší objednávky odebere požadované množství čaje Tencha, ze kterého poté umelou čerstvý čaj Matcha. Díky tomuto procesu si můžeme tvrdit, že Matcha Tea, který od nás nakupujete je neustále čerstvý a díky výše uvedeným testům i velice kvalitní.

Děkujeme za Vaši přízeň v roce 2015 a garantuji Vám, že v roce 2016 budeme k obchodu s Matcha Tea přistupovat se stejnou důsledností, jako je tomu doposud.

Petr Patočka

jednatel