Články

Konec falešných náhražek čaje matcha

Konec falešných náhražek čaje matcha

Publikováno
08. 06. 2024
 
Nemožné se stalo skutečností! Po osmi letech urgencí a vysvětlování byla konečně vydána vyhláška, která určuje, že jako matcha se dá označovat pouze a jedině jemně mletý čaj původem z Japonska. Je to velké vítezství, které znamená hlavně vyšší kvalitu pro spotřebitele.

Náš boj za správné značení

Od chvíle, kdy jsme čaj matcha představili českému trhu, narážíme na český právní systém. Dosud v něm nebylo přesně definováno, které výrobky se jako matcha označovat mohou a které ne. K naší veliké nevoli se tak stávalo, že pod slovem matcha se na trhu objevovaly jakékoli mleté čaje, nesprávným způsobem zpracovaný zelený čaj, čínské náhražky, nebo jakýkoli jiný nápoj z jakékoli mleté rostliny. Pokud nás pravidelně sledujete, určitě víte, jak velikou energii věnujeme upozorňování zákazníků na čínské náhražky zeleného čaje matcha, které mohou být i zdraví nebezpečné. Za změnu zákona jsme bojovali hlavně proto, že nám nepřipadalo správné, aby se stejným názvem označovaly dva tak odlišné produkty – na jedné straně pravý zelený matcha plný zdravotních benefitů, a na druhé práškové čínské náhražky, které mají na lidské tělo úplně opačný efekt.

 

 

Určitě si dokážete živě představit naše nadšení, když se k nám dostalo nové znění vyhlášky 187/2023 Sb. a Česká republika se stala vůbec prvním státem v EU, který ochránil pravý čaj matcha! Máme obrovskou radost, že už od příštího roku nebude možné nazývat práškové náhražky z Číny slovem matcha. Prodejci těchto náhražek mají nyní rok na změnu obalů, anebo se musí přeorientovat na zdroje pravého matcha v Japonsku.

Jsme rádi, že po osmi letech posílání laboratorních testů na MZe, urgencích a nekonečných diskuzích už si pravý matcha s kdejakou náhražkou z Číny nespletete. Vyhláška 187/2023 Sb. totiž přesně určuje, jaké rostliny a v jakém množství mohou tvořit čajové směsi. Je v ní přesně uvedeno i to, že jako matcha se dá označit pouze zelený čaj, který vzniká rozemletím nejmladších lístků pravého čaje z Japonska na jemný prášek.

Tato vyhláška je i obrovským vítězstvím pro spotřebitele, protože budou mít jistotu toho, že opravdu kupují kvalitní čaj matcha se všemi jeho kvalitami, a současně se tito zákazníci vyhnou všem potenciálně zdraví nebezpečným výrobkům ze zemí, kde pěstování i zpracování čaje nepodléhá tak přísné kontrole, jako v Japonsku.