Průběh japonského čajového obřadu
Vstup do čajového pokoje
Před vstupem do čajového pokoje se hosté musí rituálně očistit tak, že si umyjí ruce a vypláchnou ústa vodou v kamenném umyvadle. Při vstupu do čajového pokoje se všichni zují a vlezou do místnosti malými čtvercovými dvířky, což má hosty vést ke skromnosti a symbolicky z nich udělat rovnocenné. Podle legendy měla dvířka při vstupu do čajového pokoje přinutit i samotného císaře sklonit hlavu a projevit všem ostatním pokoru.
Přivítání hostů
Podlahu čajového pokoje pokrývají tatami, které svým rozložením napovídají hostům, kde bude který z nich sedět a o jaký typ obřadu se jedná. V pokoji si hosté očima prohlédnou nástroje pro přípravu čaje, květiny a na zdi visící svitek, a pak se podle důležitosti usadí v kleče na tatami. Po příchodu posledního hosta se malá dvířka, japonsky nidžiriguči, hlasitě uzavřou a hostitel ví, že může vstoupit do místnosti a přivítat každého hosta. Pak prvnímu hostu odpoví na zdvořilé otázky týkající se svitku a nástrojů. Hostitel rituálně očistí každý nástroj, a to přesně předepsaným způsobem a pohyby. Poté je umístí na přesně určené místo v takovém pořadí, jaký diktuje daný typ čajového obřadu. Před samotným podáváním čaje hostitel obvykle servíruje buď celé jídlo, nebo alespoň tradiční japonské cukrovinky wagaši, které mají hostovy chuťové buňky připravit na matcha.
Koiča nebo usuča?
Hustý matcha – koiča
Pokud hostitel ušlehá matcha v husté formě koiča, podá ho prvnímu hostu, ten se napije, pochválí kvalitu čaje a předává čawan dalším hostům za vzájemného uklánění. Každý host má tak možnost obdivovat čawan jak očima, tak hmatem. Hosté však mezi sebou nemluví. Tato ceremonie je velmi formální. Hostitel promlouvá jen s prvním hostem a pouze ve formě několika předepsaných vět. Když se čawan vrátí k hostiteli, hostitel misku očistí a omyje, stejně jako ostatní nástroje, odebere se ke dveřím, kde poklonou pokyne svým hostům, a ti postupně opustí čajový pokoj. Čajový obřad je ukončen.
Jemnější matcha – usuča
Při přípravě usuča má každý host vlastní čawan a po formální výměně zdvořilostí už je možná nevázaná konverzace mezi všemi účastníky rituálu. Potom, co hostitel znovu očistí všechny nástroje, se čestný host zeptá, zda si je mohou hosté prohlédnout. Nástroje jsou v japonských rodinách často po generace a mohou mít nevyčíslitelnou hodnotu. Mnohdy se jedná o ruční práci či starožitnosti a zachází se s nimi velmi opatrně a s úctou. Hosté pak mají možnost prohlédnout si zblízka celý čajový pokoj, jehož součástí bývá výklenek, kde visí tematický svitek s buddhistickým textem nebo úslovím o čaji, jednoduché květinové aranžmá odpovídající ročnímu období a vonná tyčinka. Volba svitku, květiny a vonné tyčinky je čistě na hostiteli.