Články

Úsměv od ucha k uchu díky L-theaninu

Úsměv od ucha k uchu díky L-theaninu

Publikováno
13. 01. 2022
 
V matcha najdeme hromadu skvělých látek, ale asi nejzajímavější z nich je L-theanin. Pomáhá totiž se soustředěním, stimuluje alfa vlny a ještě zlepšuje náladu. Chcete vědět jak? :)

Veselá aminokyselina

Jedním z nejcennějších benefitů Matcha Tea je pocit soustředěnosti a zároveň duševního klidu. Tato úžasná aminokyselina může přirozeně zvýšit duševní bdělost a zároveň udrží mysl uvolněnou. L-theanin navíc zlepšuje paměť a stimuluje mozkové alfa vlny, které jsou spojené s relaxací a duševní pohodou.

Dnes je tato vlastnost vyhledávána zejména studenty, kteří matcha popíjejí při studiu, ale kdysi pomáhal matcha buddhistickým mnichům v hluboké meditaci. Experimenty ukázaly, že L-theanin má pozitivní účinek na mysl a zlepšuje paměť tím, že zvyšuje hladinu dopaminu. O vlivu matcha na učení se dočtete v článku.

Čaj, jako jediná rostlina, umí L-theanin v přírodní formě produkovat. Tato aminokyselina v posledních letech nabývá na významu, jelikož dokáže přispět k dobré kvalitě spánku, má pozitivní účinky na mysl a pomáhá odbourávat stres.

Šest hodin klidné energie díky L-theaninu

Čajové formě kofeinu se někdy říká tein. Rozdíl mezi kofeinem a tei­nem je zejména ve vstřebávání. Kofein je v kávě obsažen volně, čímž působí rychleji, ale rovněž rychleji odezní. Tein se v čaji vyskytuje ve vázané formě, takže účinkuje méně nárazově a jeho účinek trvá déle, po dobu 3-6 hodin.

Je to právě L-theanin, co zklidňuje mysl a zmírňuje efekt kofeinu, který někdy způsobuje podrážděnost či nervozitu. Uklidňující účinek čaje se dostavuje během 15 až 30 minut. Přestože je v čaji matcha velké množství kofeinu, neprovází ho ani žádné další vedlejší účinky kofeinu, jako je třes rukou, pocení, bušení srdce – to vše díky L-theaninu.

Na rozdíl od matcha, kofein z kávy se vstřebává už několik málo minut po požití, ale stejně rychle zase odezní. Proto je matcha pro tělo šetrnější.

Kromě L-theaninu obsahuje matcha také antioxidanty, které pomáhají čistit naše tělo, a katechiny, které pomáhají kontrolovat tělesnou hmotnost.

Značka Matcha Tea představuje skutečný originál z Japonska

Vše o vzniku této značky a výjimečnosti produktů Matcha Tea najdete v článku Příběh značky Matcha Tea.

Přehled všech čajů Matcha Tea s možností objednávky najdete zde.