Články

8 zelených potravin, díky kterým se budete cítit lépe

8 zelených potravin, díky kterým se budete cítit lépe

Publikováno
13. 05. 2022
 
Jako zelené potraviny se označují ty, které mají větší obsah výživných látek, jako jsou například vitamíny, minerály, antioxidanty, vláknina a další, které nám pomáhají cítit se lépe. Jejich velkou výhodou je, že tyto látky obsahují přirozeně a není tak potřeba je průmyslově zpracovávat a přidávat další umělé přísady. Často také propívají našemu zažívání. Pojďme se na několik z nich podívat.

Kapusta kadeřavá (kadeřávek)

Kadeřávek se považuje za jednu z potravin nejbohatších na živiny. Obsahuje až 100 % vitamínů A a C, které bychom měli v denním příjmu sníst, a obrovské množství tzv. vitamínu K, který naše tělo potřebuje ke správnému procesu srážení krve, mineralizace kostí a metabolismu proteinů v našem těle. Kadeřávek také pomáhá trávit tuky a pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi.

 

Brokolice

Brokolice je bohatá na vlákninu, vitamíny C, E, B1, B2, kyselinu listovou, vápník, fosfor a draslík. Obsahuje také látky, které pomáhají odbourávat stres a může přispívat ke správnému trávení. V severských zemích je brokolice považovaná za tak zdravou potravinu, že ji nepodávají vařenou, ale přímo syrovou jako přílohu.

Špenát

Ve špenátu najdeme velké množství vitamínů A, C, K, kyseliny listové a vápníku. Přestože neobsahuje tak velké množství železa, jak se dříve myslelo, ve srovnání s jinou zeleninou je špenát stále velmi dobrým zdrojem železa. Mezi další vitamíny, které ve špenátu najdeme, patří vitamíny B6 a vitamín E. Špenát také přispívá ke správnému trávení.

Mangold

Mangold obsahuje unikátní kyselinu šťavelovou, která je silným antioxidant a pomáhá tak vyplavovat z těla nežádoucí látky. Stejně jako další zelené potraviny obsahuje i mangold vitamín C, A, B, E a minerální látky, jako je železo, fosfor, hořčík a draslík. Mangold je specifický svou nasládlou oříškovou příchutí, která z něj dělá skvělou přísadu do salátů.

Chřest

Chřest je velice nízkokalorická potravina, ale obsahuje velké množství cenných minerálních látek (například draslík, vápník a hořčík) a vitaminů (obzvláště vitamín B1, vitamín B2 a kyselinu listovou). Charakteristickou chuť dodává chřestu kyselina asparagová, což je jedna z aminokyselin, která povzbuzuje činnost ledvin.

Pekingské zelí

V pekingském zelí najdeme vitamíny C, B a kyselinu listovou, ale také minerály (zejména draslík a železo). Obsahuje také hořčičné glykosidy (glukosinoláty), které mají pozitivní vliv na imunitní systém, působí proti bakteriím a neutralizují volné radikály. Tyto glykosidy dodávají pekingskému zelí jeho charakteristickou vůni a chuť, která je velmi oblíbená v asijské kuchyni.

Řepná nať

Málokdo ví, že řepná nať obsahuje úplně stejné množství živin, jako samotná řepa a dá se stejně dobře použít do salátů a do příloh. Díky vysokému obsahu vody má jen velmi málo kalorií, je bohatá na minerály (třeba vápník, fosfor, draslík, hořčík a železo), ale i na vitamíny B, C a kyselinu listovou.

Matcha

Kromě vitamínů A, E, C a minerálů, jako je železo, vápník draslík a zinek, obsahuje matcha velké množství vlákniny nebo aminokyselin, a také velké množství antioxidantů v podobě chlorofylu. Tyto aminokyseliny pomáhají udržet tělo uvolněné, ale současně bystří mysl a zlepšují paměť. V matcha navíc najdeme čajový kofein, který nám dodává postupnou dávku energie na 3-6 hodin bez vedlejších účinků.