Články

Cesta čaje

Cesta čaje

Publikováno
10. 04. 2019
 
Čaj, ze kterého vzniká Matcha Tea, roste na čajových plantážích v oblastech Nishio a Shizuoka. V Matcha Tea si dáváme obzvlášť záležet, aby naši dodavatelé pěstovali čajovníky v čistě Bio podmínkách.

Skvěle univerzální čajovník

Čajovník neboli Camellia sinensis je stálezelená rostlina, která roste v teplém a vlhkém podnebí. Z rostliny čajovníku se vyrábí černý, bílý i zelený čaj a liší se pouze způsobem zpracování. Jako matcha můžeme čaj označit až na úplném konci jeho dlouhé cesty, tedy až těsně před tím, než ho rozesíláme našim zákazníkům.

Zažijte s námi cestu čaje od úplného začátku až do vašeho šálku.

5 let do sklizně

Každá nová rostlinka čajovníku vyrůstá buď ze semínka nebo odříznutím části dospělé rostliny. Takový řízek se zasadí do květináče a umístí do skleníku, kde na něj nemůžou škůdci ani ostré slunce. Po několika měsících je rostlina dostatečně silná pro vysazení na čajové plantáži.

Až teprve po pěti letech je čajovník připravený na sklizeň.

Jak udělat zelenou zelenější?

Celá čajová plantáž se zhruba tři týdny před sklizní zakryje sítěmi. Díky nim k listům pronikne jen 10-20 % slunečního světla a rostlina začne vytvářet velké množství chlorofylu. Při sbírání se trhají jen ty nejvrchnější a nejzelenější lístky čajovníku. Někdy se keře zastřihávají nůžkami, jindy pomůže technika, a listy pro řady Premium, Ceremony a Delicacy se sbírají výhradně ručně do pletených košíků. Tato práce je nenáročná a na plantážích můžeme potkat jak mladé brigádníky, tak i starší generace.

Matcha Tea vzniká z první sklizně

Listy se sklízí třikrát za rok, ale nejchutnější a nejšťavnatější je sklizeň první (first flush), která dozrává zhruba na konci dubna nebo na začátku května. A právě z této první sklizně vzniká náš Matcha Tea.

Parní lázeň i jemné sušení

Sebrané listy se pak proplachují a následně třídí podle velikosti a kvality. Do 24 hodin musí čajové listy projít horkou párou, ve které stráví asi 20 sekund a zastaví se tak jejich oxidace. V praxi to znamená, že zůstanou krásně zelené a zachovají si všechny zdravotní benefity. Teprve potom přichází na řadu proces sušení v horkovzdušných bubnech.

Matcha Tea se míchá jako cuvée

Usušené lístky jsou dále roztříděny podle barvy, vůně a chuti. Pak začíná ochutnávání. Čajoví mistři jsou opravdoví experti na čaj. Mohli bychom je přirovnat k vinařům, kteří pečlivě vybírají, které hrozny se mají smíchat, aby bylo výsledné víno dokonalé. Čajoví mistři mají ostříží zrak a perfektně vytříbenou chuť, takže bez zaváhání rozpoznají vlastnosti různých čajových lístků. Je to právě mistr, kdo pečlivě vybírá, které listy se mají smíchat, aby mohl vzniknout lahodný matcha.

Náš Matcha Tea je unikátní, protože má chuť vytvořenou na míru.

Matcha vzniká mletím

Po ochutnávání jsou řapíky, žilky a stonky odděleny od dužiny listů. Tradičně tuto selekci dělaly ženy čínskými hůlkami, dnes už pomáhají stroje. Výsledná směs této dužiny (tenča) se uchovává v chladících skladech, dokud nepřijde objednávka na čerstvou dodávku matcha. Pak se čaj vyskladní a putuje do žulových mlýnů, kde v úplné tmě konečně vzniká matcha prášek. Až teprve od této chvíle ho můžeme pojmenovat matcha (v překladu doslova „mletý čaj“). Čaj se mele v žulových mlýnech už více než 800 let.

Semlít 40 g trvá hodinu a výsledná velikost jednoho zrníčka prášku matcha je 5-10 mikronů (tedy 0.001 milimetru)!

Letecká doprava = čerstvý matcha

Okamžitě po semletí se znovu kontroluje chuť, barva, textura či velikost zrníček čerstvě mletého matcha. Bezprostředně potom se matcha v přísných hygienických podmínkách balí do vzduchotěsných balení nebo do krabiček, a vzorek šarže prochází kontrolou kvality. Pak se jednotlivá čerstvě mletá balení naskládají do letadla a letí k nám do Evropy. Odtud je převážíme k nám do Matcha Tea, kde je rozdělujeme do jednotlivých porcí, sáčků a krabiček.

Namátkové testy každé šarže

Abychom si byli jistí, že je čaj opravdu v pořádku, každou nově naskladněnou šarži posíláme na analýzu do nezávislého pracoviště, které testuje Matcha Tea na přítomnost plísní, těžkých kovů, pesticidů nebo bakterií e. coli. Testy zveřejňujeme, aby i naši zákazníci věděli, co kupují.

Matcha Tea se v našem skladu moc neohřeje – čerstvě „nakrabičkovanou“ várku téměř obratem balíme do kartonových krabic a rozvážíme po celé České republice, někdy i dál. Jakmile si ho přeberete a připravíte si svůj oblíbený šálek matcha, je cesta čaje u konce.