Články

Chcete se cítit lépe? A Matcha Tea jste zkusili?

Chcete se cítit lépe? A Matcha Tea jste zkusili?

Publikováno
12. 06. 2023
 
Rychlé pracovní tempo a vysoká míra stresu mohou vést k nezdravému životnímu stylu, který může vyvrcholit například některou civilizační chorobou. Sedavé zaměstnání, špatné stravování, málo pohybu, příliš mnoho stresu. To vše může přispět například k rozvinutí diabetu 2. typu, k přejídání, k nedostatku spánku či k duševním potížím.

Civilizační neduhy

Například první příznaky diabetu se často projeví až po nějaké době, co naše tělo cukrovkou trpí. Pravidelná návštěva lékaře by měla být samozřejmostí, především pokud nás trápí například velká až neuhasitelná žízeň, sucho v ústech, únava, pocení a malátnost, nadměrné močení, svědění kůže, trávicí a střevní problémy nebo časté plísňové infekce a mravenčení v nohou. Za vše nemůže genetika, a proto ani boj s cukrovkou není ztracený.

I ostatní civilizační neduhy mají své projevy. Problémy s přejídáním se nejčastěji projeví na naší váze, nebo na tom, že už nám nesedí obvyklá velikost oblečení. K přibírání na váze přispívá i sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu či sportovních aktivit. Nadměrná stresová zátěž se zase může projevit na spánkovém režimu a může mít za následek nejen nedostatek energie přes den, ale i špatnou náladu, nebo dokonce vést až k duševním onemocněním. I tyto projevy se však dají zmírnit.

 

Co tedy můžeme udělat my sami, abychom se cítili lépe a podobným potížím se vyhnuli?

Důležité je zamyslet se nad svým životním stylem

Úprava životního stylu je nejsilnější kartou, s níž můžeme ve hře s civilizačními neduhy hrát. Důležitý je především pravidelný pohyb, a to ideálně na slunci a čerstvém vzduchu. Významně pomůže i změna jídelníčku. Sladké a tučné pokrmy stačí nahradit většími porcemi zeleniny, kvalitními bílkovinami a pestrými přílohami. A zapomínat nesmíme ani na pitný režim. Do toho správného však nepatří sladké ani větší množství alkoholických nápojů.

Zařaďte i čaj matcha!

Možná znáte a pravděpodobně pijete klasický zelený čaj. Matcha v japonštině doslova znamená „mletý čaj“.  Matcha Tea je také zelený čaj, ale obsahuje celé listy rostliny Camellia sinensis, není to tedy pouze výluh z máčených čajových lístků v horké nebo studené vodě. Když pijete Matcha Tea, konzumujete celé listy zeleného čaje. Připravuje se z mladých lístků čajovníků, které jsou na poslední týdny zakrývány před slunečními paprsky. Díky tomu je čaj bohatý na chlorofyl a získává svou charakteristickou barvu, chuť i vůni.

V matcha najdeme například katechiny (především EGCG), cenné antioxidanty, aminokyselinu L-theanin, vlákninu, stopové prvky i vitaminy. Výhodou Matcha Tea je, že dodává postupnou dávku energie po dobu až 6 hodin. Navíc podporuje soustředění a zlepšuje náladu. Pokud se tedy necítíte přes den psychicky na vrcholu, můžete vyzkoušet šálek čerstvě vyšejkovaného matcha a zjistit, zda i vám vykouzlí na tváři úsměv od ucha k uchu. Díky dávce energie může být zase o něco snazší vyrazit o obědovou pauzu na kratší procházku, na delší procházku cestou z práce, či zamířit z kanceláře přímo do fitka.

V čem tkví mimořádné účinky japonského Matcha Tea?

„Japonský čaj matcha je až 10x účinnější než sypané zelené čaje, protože je připravován z celých, velmi jemně umletých lístků čajovníku,“

potvrzuje Petr Patočka ze společnosti Kyosun, která je největším českým dodavatelem čaje matcha v bio kvalitě a upozorňuje i na existující vědecké studie: „Studie z roku 2009, provedená na University of Toyama v Japonsku, použila matcha k léčbě krys s diabetem 2. typu a bylo u nich zaznamenáno snížení hladiny cukru, cholesterolu a „špatných“ tuků v krvi. Matcha také chránil krysy před poškozením jater a ledvin.“

Zakrytím keřů čajovníku během určité části vegetačního období se docílí tenčích a chutnějších lístků s vyšším obsahem chlorofylu. Zachovávají si rovněž více nutričních benefitů, protože jsou méně zpracované než listy běžného zeleného čaje. Matcha Tea tak obsahuje více antioxidantů než běžný zelený čaj.

 

Podle slov Petra Patočky existují i další studie, například z roku 2003, provedená profesorem Davidem Weissem na University of Colorado, jejíž výsledky přinesly toto zjištění:

 

Matcha Tea má 137krát vyšší množství EGCG (epigallokatechin gallát) než běžně prodávané zelené čaje. A právě EGCG je účinným antioxidantem v zeleném čaji, který je spojovaný s příznivými efekty podporujícími hubnutí.

 

Podle několika dalších výzkumů pomáhá matcha kontrolovat hmotnost a dodává našemu tělu fyzickou i psychickou energii.

„Žijeme ve velkém stresu. Ať už je to práce, škola, vztahy nebo finance, nic z toho obvykle nestojí za to, abychom tomu obětovali naše zdraví. Potřebujeme zpomalit, vytvořit si zdravější návyky. Každé ráno si připravuji šálek Matcha Tea. Mám čas na sebe a svoje myšlenky. Mohu si promyslet celý svůj den, zklidnit se a užít si naplno energii, kterou mě Matcha Tea nabije,“

popisuje z vlastní zkušenosti Petr Patočka.

Připravit si Matcha Tea je rychlé a snadné

Pro základní přípravu stačí jen Matcha Tea a voda o teplotě max. 70 °C. Pro tradiční přípravu je potřeba hlubší miska a bambusová metlička časen, praktičtější (a pro méně zkušené i vhodnější) jsou moderní plastové šejkry s jemnými sítky, které umožňují přípravu nápoje během minutky.

 

Návod nemůže být snadnější: dva gramy Matcha Tea zalijte 300 ml vody, dobře prošlehejte nebo protřepejte v šejkru.