Články

Fudži-san, ikona Japonska

Fudži-san, ikona Japonska

Publikováno
23. 09. 2022
 
Fudži je opředená spoustou mýtů a legend. Ve starověku převládal názor, že po smrti se lidské duše na vrcholku hory stanou kami, tedy něčím, co bychom mohli přeložit jako "bůžky". Podle buddhismu může duše zemřelého dosáhnout buddhovství právě na špičce hory. A která jiná hora může představovat lepší cestu k překročení vlastní smrtelnosti než právě nejvyšší hora Japonska?

Asi těžko si představit jinou ikonickou dominantu Japonska než horu Fudži. Patří mezi typické symboly země vycházejícího Slunce a je velmi oblíbenou turistickou destinací. Možná proto, že je dobře viditelná z velké vzdálenosti, někdy dokonce až z Tokia. Šintoismus a buddhismus považují horu Fudži za posvátnou, a i dnes je hoře připisován velký spirituální a historický význam.

Aktivní sopka

Přestože je většinu roku pokrytá sněhem, je hora Fudži aktivní sopkou. Nachází se na ostrově Honšú, na pomezí prefektury Šizuoka a Jamanaši, a tyčí se 3 776 metrů nad mořem. Vrcholek Fudži je i na pohled z dálky hrbolatý. Je to díky šesti výstupkům, které lemují kráter sopky. Říká se jim „šest okvětních plátků Fudži“. Pravděpodobnost erupce je sice malá, ale i tak se úřady v nejbližším okolí sopky snaží případné erupci předcházet. V nedávné době proběhly nákupy odklízecích strojů, výstražných hlásičů, nebo třeba protiprachových masek. Výstrahou je v tomto směru poslední zaznamenaná erupce, která se datuje do roku 1707, trvala 16 dní a byla tak silná, že vrstva popela pokryla i sto kilometrů vzdálené Tokio, tehdy nazývané Edo.

Díky sopečnému základu je půda v okolí Fudži bohatá na různé živiny a je vhodná obzvlášť pro pěstování čaje. Jihovýchodně od Fudži se nachází prefektury Šizuoka a Aiči, ve kterých pěstujeme náš Bio Matcha Tea. I náš matcha se tak může při svém růstu kochat pohledem na horu Fudži a nasávat její tajemnou a inspirativní atmosféru 😊

Dominanta národního parku

Fudži je oblíbenou destinací národního parku Fudži-Hakone-Izu. Okolo sopky leží pět jezer:

Kawaguči,

Jamanaka,

Sai,

Motosu,

Šódži.

Nacházejí se uprostřed modřínových a smrkových lesů, a jsou propojená mnoha potůčky a vodopády. Spolu s jezerem Aši představují krásná místa, ze kterých se dá Fudži pozorovat ve své plné kráse.

Vyhlášený je i les Aokigahara, který se nachází na severozápadní straně Fudži. Nádherná japonská příroda je tu protkaná spoustou turistických stezek, kterých je lepší se držet, protože les je veliký a je snadné se v něm ztratit.

Oblíbená turistická destinace

Obzvláště v letních měsících, od července do srpna, je Fudži hojně navštěvovaným místem jak japonskými turisty, tak zahraničními cestovateli. Léto je ideálním obdobím pro výstup, protože jsou v provozu i turistická ubytování, svatyně, čajovny a horské přístřešky v okolí četných cest na vrchol. Na špičku se dá dojít pěšky, část cesty se dá ujet i autobusem, a dokonce tu najdeme i lanovku, která však vede přes lávová pole a je tak riskantní cestou pro turisty s dýchacími a jinými zdravotními obtížemi. K úpatí hory se dá doplout lodí po některém z jezer, ale oblíbená je i cesta vlakem, který vede malebnou krajinou a na zastávkách nabízí další turisticky zajímavá místa, jako jsou třeba umělecké zahrady.

Kromě nádherných lesů a hory samotné je okolí Fudži plné jeskyní a horkých minerálních pramenů, které přímo vybízejí k odpočinku a relaxaci. Na hoře se dá vyzkoušet i paragliding nebo horolezectví. Velmi oblíbené jsou dvoudenní výstupy, při kterých turisté zahájí výstup ráno nebo dopoledne, dojdou do horské chaty, kde stráví noc, a v brzkých ranních hodinách výstup dokončí, aby mohli sledovat východ slunce z vrcholu hory. Výstup samotný není nijak zvlášť náročný. Největší nástrahou bývá výšková nemoc, které se dá předcházet pomalým tempem, četnými přestávkami a přespáním v horské chatě. I díky tomu je Fudži oblíbeným turistickým místem.

Kulturní ikona

Hoře Fudži se často říká Fudži-san (富士山) a je jedním z nejznámějších symbolů Japonska. Najdeme ji vyobrazenou ve spoustě uměleckých děl, na fotografiích i na různých grafikách. Asi nejznámější z nich je 36 pohledů na horu Fudži od velmi známého umělce Hokusaie.

Hora je také často opěvována v básních nebo japonské literatuře, filmu, divadle a najdeme ji dokonce i na bankovkách. Je považována nejen za posvátné místo, ale představuje i silnou uměleckou inspiraci. Významnou roli hrála i v japonské historii. Úpatí Fudži kdysi využívali samurajové jako výcvikový prostor, a ve středověku se tu dokonce pořádaly soutěže v lukostřelbě.
Fudži je opředená mnoha mýty a je domovem několika božstev. Dodnes je pouť na horu Fudži považována za posvátnou a mnoho lidí ji podniká jako součást seberozvoje. Říká se, že kdo jednou za život vyleze na horu Fudži, je moudrý, ale jen blázen by to zkoušel dvakrát. I tak ale patří Fudži mezi nejnavštěvovanější hory na světě.