Články

Furoshiki – jak zabalit cokoli

Furoshiki – jak zabalit cokoli

Publikováno
26. 10. 2020
 
Japonská kultura si ve své vynalézavosti nezadá s tou českou. Udržitelnost a ekologie jsou navíc v Japonsku úplně stejně aktuální témata, jako u nás. I proto se teď do popředí dostává tradiční japonské furošiki, tedy používání látkových šátků k balení dárků nebo třeba k zavázání improvizované tašky. Furošiki nabývá na oblíbenosti zejména proto, že je naprosto ekologické, praktické a originální.

Co je to furošiki?

Furošiki (furoshiki) je vlastně japonský čtvercový šátek. Už v osmém století bylo v Japonsku zvykem uchovávat posvátné předměty ve svatyních zabalené v kouscích látky.

Technika cucumi

Současně si Japonci balili jednoduché dárky a osobní předměty do látky, která měla tyto předměty chránit. Dodnes se tato technika zachovala – říká se jí cucumi a v současnosti se používá zejména k balení menších předmětů, například obálek, zápisníků, menších krabiček na pera, šperky apod.). Větší předměty už vyžadují jiné postupy balení a uzlíky, složitější překládání a zavazování mají v této estetice zásadní postavení.

Furoshiki vzniklo překvapivě v lázních

V šestnáctém století se v Japonsku rozmohly lázně a šintoistická i buddhistická tradice čistoty převzala nejen duchovní, ale i tělesnou podobu. Samurajové a šlechtici, kteří lázně navštěvovali, byli zvyklí svá kimona a další věci nakupit na hromádku a zavázat do hedvábného čtvercového šátku, který nesl znak jejich rodiny. Uzlíček se svými věcmi si tak velice snadno poznali, a navíc jej mohli snadno přenášet a mít ho stále na očích.

Tehdy získalo furošiki své jméno (furo znamená v japonštině „lázeň“ a šiki znamená „rozprostřít“).

 

 

Od té doby ušlo furošiki dlouhou cestu. Dnes je furošiki jedním z nejposvátnějších a nejzáludnějších zvyků v Japonsku, a jako většina japonských předmětů denní potřeby v sobě snoubí nádherný estetický zážitek a zároveň praktičnost.

Dárkem je už to, jak je věc zabalená

Nejvyzdvihovanější vlastností furošiki je jeho schopnost zabalit absolutně cokoli (tedy pokud máte dostatečně velký čtverec látky).

Obdarovat někoho v Japonsku bez řádně zabaleného dárku je považováno za velice nezdvořilé.

I proto je dnes furošiki používané také místo balicího papíru. Někdy je balení dárků s furošiki dokonce jednodušší, protože látka se přizpůsobí jakémukoli tvaru. Každý dárek je pak balený jinou technikou tak, aby byl výsledek co nejpěknější na pohled. Jiným způsobem se balí kniha, jinak láhev nebo dokonce dvě společně, a jiným způsobem se přistupuje k balení kulatých věcí. Pro každou příležitost a pro každý dárek existuje určitý způsob zavázání furošiki. Japonské Ministerstvo životního prostředí dokonce na svůj web vyvěsilo nejčastější způsoby balení dárků do furošiki spolu s návodem.

My tu máme pro vás několik jednoduchých technik:

 

 

Furošiki může mít mnoho podob. Prodává se v obrovském množství barev, jednostranných i oboustranných potisků a materiálů, které odpovídají různým příležitostem i cenovým možnostem. Například furošiki potištěné symboly štěstí, jako jsou jeřáb, borovice, nebo vějíř, se používají k balení svatebních dárků. Některé obchody už dokonce prodávají luxusní dárky balené do luxusních furošiki šátků.

Furoshiki je maximálně praktická záležitost

Balením dárků ale využití furošiki zdaleka nekončí. Z furošiki si zvládnete udělat i ochranný obal na knihu, praktickou tašku, improvizovaný batoh na nákup, módní doplněk nebo eko kabelku.

Praktické, ale i krásné

Furošiki může sloužit i jako ubrus, obal na tradiční japonský krabičkový bento oběd, jako ručník nebo ochranný obal třeba na piknikové nádobí cestou do parku. Některé furošiki má čistě praktickou podobu, některá jsou esteticky dotažená k dokonalosti tak, že si je můžete pověsit na zeď jako dekoraci.

Tradice i moderní trend

Až do poloviny dvacátého století bylo furošiki nedílnou součástí japonského života. Pak je postupně vytlačily plastové tašky, ale ekologický trend sílí a furošiki se vrací do japonského povědomí jako ekologická a praktická alternativa, která má navíc velice dlouhou tradici. Sám japonský ministr životního prostředí si v roce 2005 vyrobil vlastní furošiki z recyklovaných materiálů, které si nechal potisknout motivy japonského malíře z 18. století. Od té doby se znovuobjevení furošiki věnují umělci, módní návrháři a poslední dobou i jednotlivci v japonské společnosti. Dobrovolné organizace z Kjóta objíždějí s furošiki workshopy Austrálii a další přilehlé země, jiné organizace učí umění furošiki nové přistěhovalce do Japonska.

 

Stačí čtverec látky

Furošiki v Japonsku koupíte v turistických obchodech či ve speciálních obchodech věnovaných čistě furošiki, ale seženete ho i na internetu, případně si můžete své vlastní vyrobit sami. Stačí vám čtverec látky. Můžete tak darovat ekologický a praktický dárek, který představuje ohleduplné a promyšlené osobní gesto. A pokud na vlnu dávání dárků ve furošiki naladíte i své přátele a rodinu, můžete si mezi sebou několik furošiki vyměňovat dlouhá léta.