Články

Jak je to s kofeinem?

Jak je to s kofeinem?

Publikováno
10. 08. 2022
 
Nápoje s vysokým obsahem kofeinu, jako káva, slazené limonády nebo energetické nápoje jsou dnes považovány za normální součást jídelníčku. Protože jsou současně „módní,“ neradi mluvíme o vedlejších účincích tohoto typu kofeinu. A přitom je velký rozdíl v tom, jakou formu kofeinu popíjíme – zda pijeme „rychlý“ a ve volné formě se vyskytující kofein, nebo ten pozvolně účinkující ve vázané formě. Přinášíme pár výhod i nevýhod kofeinu abyste se sami mohli rozhodnout, jestli ho necháte ve svém jídelníčku a po jakém typu kofeinu sáhnete.

Výhody kofeinu

Kofein umí povzbudit nervový systém, stimuluje mozek, zvyšuje pozornost a pomáhá bojovat proti únavě. Podle některých studií bojuje i proti určitým civilizačním neduhům a může dokonce zmírnit příznaky migrén. Kofein je také vyhlášený svým pozitivním účinkem na

  • paměť,
  • pozornost,
  • orientaci v prostoru,
  • koncentraci,
  • pohotovost,
  • vyjadřování
  • porozumění.

Kofeinový nával energie a duševní osvěžení nám zlepšují náladu (proto se káva považuje za návykovou 😊) a umí potlačit pocit únavy a ospalosti.

Proč je kofein považovaný za nezdravý

Výše zmíněné účinky jsou ale vykoupené takzvaným crashem. Kofein v kávě, slazených limonádách nebo v energetických nápojích se vyskytuje v nevázané formě a jako takový představuje velmi silnou dávku, která se vstřebává do organismu už do půl hodiny po požití. Stejně rychle ale jeho působení zase mizí. Následuje útlum, podrážděnost, zhoršené soustředění a vytloukání klínu klínem v podobě další dávky kofeinu.

Jak poznat, kolik kávy/limonády/energiťáku už je moc?

Jako u všech ostatních věcí, i u kofeinu platí všeho s mírou. Jenomže každý má hranici někde jinde a co vyhovuje jednomu člověku, může být na někoho jiného příliš. U kofeinu je to stejné – někdo z nás je schopný vypít půl litr kávy denně, jinému by stačilo 5-10 ml a pak už trpí vedlejšími účinky charakteristickými pro předávkování kofeinem. Mezi ně patří třes rukou, nervozita, pocení, bušení srdce, bolest hlavy, někdy i nevolnost a neschopnost usnout. Volně obsažený typ kofeinu také zvyšuje krevní tlak, může vést třeba k pálení žáhy a pokud si nedáme pozor, může končit i dehydratací.

 

Často si také neuvědomujeme, že kofein najdeme i v čokoládě, energetických tyčinkách, nebo doplňcích stravy, a tak ho denně můžeme zkonzumovat mnohem víc, než si připouštíme.

Příjemnější alternativa

Šetrnější formou nakopávače s velmi podobnými účinky, ale bez vedlejších účinků může být zelený čaj matcha. Obsahuje kofein ve vázané formě. To znamená, že kromě kofeinu v něm najdeme i aminokyseliny a další látky, které zpomalují vstřebávání kofeinu do těla. Díky tomu je dávka kofeinu z matcha dlouhodobější a uvolňuje se postupně po dobu 3-6 hodin. U matcha proto nehrozí žádné vedlejší účinky příznačné pro kávu a slazené kofeinové nápoje (pocení, bušení srdce, nervozita atd.). Tělo vlastně využije všechny benefity kofeinu naplno, a přitom se vyhneme nepříjemným vedlejším účinkům: matcha pomáhá odbourat psychický a fyzický stres, pomáhá navodit pocit intenzivního soustředění a současně vyvolává pocit klidné mysli. To ale neznamená, že by ho provázel pocit ospalosti – právě naopak. Dávka energie z matcha je spíš taková klidná soustředěná vzpruha, která vám pomůže překonat náročný pracovní den, nebo vás nakopne těsně před sportovním tréninkem.

 

Pokud chcete vyzkoušet šetrnější dávku energie, doporučujeme naše ochutnávkové balení Bio Matcha Tea Trio. Obsahuje základní řadu Harmony, kterou doporučujeme pít dochucovanou, Imperial, který dodá o něco víc energie a dá se pít dochucený i čistý, a Premium, který obsahuje velké množství kofeinu a je lepší ho pít čistý.

 

 

Ať už vám vyhovuje kofein ve volné, nebo ve vázané podobě, vždy je dobré vybírat si potraviny, o jejichž působení máte dostatek informací.