Články

Jak je to s Matcha Tea sáčky

Jak je to s Matcha Tea sáčky

Publikováno
24. 05. 2023
 
Naši fanoušci se nás často ptají, proč balíme jednotlivé porce matcha do neekologických sáčků. Odpověď je jednoduchá: v současné době je to jediný způsob, jak uchovat matcha čerstvý.

Neslevíme z nároků na kvalitu

Náš stávající materiál 100 % zaručí, že i po čtyřech letech bude matcha stále čerstvý a zachová si své benefity.

Největšími nepřáteli matcha jsou světlo, vzduch a vlhkost. Najít eko materiál s takovými vlastnostmi je téměř nemožné. Dokud však nenajdeme vhodnou alternativu, neslevíme z nároků na kvalitu a dobu trvanlivosti. Proto materiál pro výrobu sáčků měnit nebudeme.

Ačkoli náš stávající obal pochází z recyklovaných materiálů, jsme si vědomi, že to není ideální řešení, takže se stále poohlížíme po lepším, domlouváme si schůzky, konzultujeme s experty, testujeme a sledujeme nejnovější trendy v oblasti balení potravin.

17. 9. 2019 jsme se účastnili konference na téma Likvidace Plastových Odpadů Potravinářského Průmyslu v Poslanecké sněmovně. Zatím jsme však vhodný eko materiál nenašli.

Jak funguje náš 3vrstvý obal?

Co jsme zkoušeli, co nefunguje a jakou máme jedinou možnost?

1

PAPÍR: Matcha nelze balit do papírových sáčků nebo krabiček, protože propouštějí vzduch a světlo.

2

BIODEGRADABILNÍ PLAST: Sáčky z biodegradabilního plastu se rozloží pouze a jen v prostředí kompostu. Pokud je vyhodíme do směsného odpadu, (ne)rozkládají se úplně stejně, jako jakékoli jiné plasty, tedy rozpadá se na mikroplasty. Kdybychom ho vyhodili do kontejneru na plasty, znehodnotíme tak celý obsah kontejneru, který pak nelze recyklovat. Naším cílem není vyměnit jeden plast za jiný.

3

BEZOBALOVĚ: Vzduch, vlhkost a světlo brání tomu prodávat matcha v obchodech bez obalu nebo na váhu.

V současnosti neexistuje jiná alternativa než spojení 3 vrstev dohromady – PET/ALU/PP.

Do tohoto typu fólie se balí nejchoulostivější potraviny, u kterých je nezbytné uchovat kvalitu a maximálně je oddělit od vnějších vlivů jako je např. káva nebo koření.

 

Proč nedáváme matcha například do 100g sáčků?

Odpovědí je opět nedostatečná ochrana před vzduchem, světlem, vlhkostí,… Kvalita je pro nás prioritní a pokud si koupíte matcha ve 100g balení a nespotřebujete ho do cca 10 dní, bude čaj naprosto znehodnocen. Není to škoda? Jako důkaz přikládáme video, ve kterém jsme náš Matcha Tea vystavili všem jeho nepřátelským vlivům po dobu 10 dní:

 

Není 30 sáčků horších než jeden velký 100g sáček?

Z hlediska plastového odpadu je to překvapivé, ale není. Váha jednoho sáčku Matcha Tea je přesně 0,5 g. V krabičce jich je 30, to znamená, že jedna krabička Harmony obsahuje 15 g plastů celkem. Samotný 100g sáček by podle našich výpočtů obsahoval minimálně 12 g plastů. Dá se tedy říct, že balením matcha do 100g sáčků bychom přírodě nijak výrazně nepomohli, a ve velkém sáčku by navíc utrpěla kvalita čaje.

Souhlasíme s tím, že současnou plastovou krizi je třeba řešit, nicméně ne na úkor kvality našeho produktu a spokojenosti zákazníků. Děláme vše, co je v našich silách. I díky hledání alternativy jsme narazili na materiál Solubag, výrobky z něj najdete v našem e-shopu.

Spojme se a náš hlas bude slyšet

Výrobce obalových materiálů za současného stavu nic nemotivuje k vývoji ekologické verze fólií. Proč? Protože po podobných materiálech není hlad. Velké firmy a obchodní řetězce nejsou pod tlakem veřejnosti ani legislativy. Hlas několika osvícených, ale malých značek jako je Matcha Tea, nemá takovou váhu. Situace se snad pomalu začne měnit k lepšímu spolu s tím, jak každý z nás přijímá zodpovědnost za svou uhlíkovou stopu. Jsme proto moc rádi, že se ozýváte čím dál víc, protože jen pod tlakem veřejnosti budou nadnárodní korporace nuceny pracovat na nových eko materiálech, které se pak mohou stát normou.

Dokud pohodlné mlčení znamená souhlas s 300 miliony tun plastů, které se ročně vyrobí pro uspokojení spotřeby, bude pro nás hledání eko materiálu pro Matcha Tea sáčky stejně těžké, jako doposud.