Články

Matcha a low carb stravování

Matcha a low carb stravování

Publikováno
02. 05. 2023
 
Matcha obsahuje široké spektrum látek, které jsou pro naše tělo prospěšné. Proto je často vyhledáván příznivci zdravého životního tylu, mezi dalšími i fanoušky nízkosacharidového stravování. Co přesně ale low carb stravování je a je vhodné pro všechny?

Co je Low Carb?

Naše strava se skládá ze tří hlavních složek – z proteinů, sacharidů a tuků. Nízkosacharidové stravování, low carb, nebo také LCHF (Low Carb High Fat) je označení stravování, kdy je výrazně omezen přísun sacharidů, a naopak zvýšen příjem tuků. Někdo tuto změnu jídelníčku volí jako způsob, jak snížit svou tělesnou hmotnost, někomu vyhovuje natolik, že se ke klasickému sacharidovému příjmu už nikdy nevrátí.

Výhodou tohoto stravování je, že není potřeba řešit kalorie ani se příliš omezovat. Nevýhodou je, že většina našich oblíbených comfort foods, tedy jídel, po kterých nejčastěji sáhneme ve chvíli, kdy jsme vyčerpaní a hledáme rychlé uspokojení, například čokoláda nebo třeba smažená jídla, jsou v low carb zapovězená.

  • Do jídelníčku LCHF patří pouze potraviny s nízkým obsahem sacharidů. Díky nim nám však nehrozí výrazné výkyvy hladiny cukru v krvi a připadáme si déle sytí.
  • Low carb navíc klade velký důraz na kvalitu potravin.
  • Platí u něj přísné mezení průmyslově zpracovaných potravin a zařazuje hlavně čerstvé, přirozené a kvalitní potraviny.
  • Low carb tak může prospět i zažívání, dodat potřebné vitamíny a ulehčit celému vašemu organismu.

Jen max. 50–120 g sacharidů/ den!

Které potraviny omezit?

Ačkoli se názory různí, maximální množství zkonzumovaných sacharidů za den se pohybuje zhruba mezi 50–120 gramy denně. Znamená to tedy vyhýbání se, nebo minimálně velké omezení cukru obecně. Stejně tak se low carb vyhýbá potravinám z mouky, tedy pečivu, těstovinám, potravinám s vysokým obsahem škrobu, jako jsou třeba brambory, rýže, nebo například i ovesné vločky, ale i některému ovoci a zelenině, například fazolím, čočce, banánům či hroznovému víno. Zapovězena je také většina alkoholu, margaríny, nebo třeba marmelády. Neznamená to, že už si nikdy nesmíte dát hamburger s hranolkami, nicméně je z něj potřeba udělat vzácnou výjimku a počítat s tím, že při nízkosacharidovém stravování může představovat obrovskou zátěž pro vaše zažívání.

Které naopak jíst?

I přesto, že na první pohled se může zdát, že při nízkosacharidovém stravování přijdete o všechny chutné potraviny, není tomu tak. Právě naopak, zařadit můžete obrovské množství výživově bohatých a kvalitně zpracovaných surovin, mezi které patří hlavě maso, ryby a vejce. Přílohy můžete nahradit zeleninou, která roste nad zemí (květák, brokolice, cuketa, houby, saláty apod.). Výjimečně se dá zařadit i zelenina s vyšším obsahem sacharidů, jako je třeba mrkev, celer, či dýně. Vychutnat si můžete i mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, sýry, olivy, množství oříšků a semínek, ale i maliny, borůvky a další bobulové plody. Pochutnat si můžete i na Matcha Tea Snack Bar, tyčince z kokosu, zeleného čaje matcha, čekankového sirupu a arašídového másla. Samozřejmostí je zařazení kvalitních tuků a olivového olej, kokosu či kokosového oleje, nebo třeba avokáda. Při low carb stravování je potřeba navýšit i pitný režim. Můžete vypít libovolné množství vody, kávy nebo čaje, včetně matcha, pokud ho pijete čistý, ale pokud si rádi ušejkujete latte, je potřeba být s mlékem opatrnější a rozhodně nedoslazovat ani medem.

Dnes už je na internetu obrovské množství nízkosacharidových variant různých dezertů (například z mandlové mouky), nebo i chlebů a dalších potravin, takže si své oblíbené pochutiny můžete udělat i v low carb verzi.

Cílem low carb stravování není hladovění, ale změna v poměru živin na talíři, která má za následek změnu ve fungování našeho organismu.

Dieta nebo stravování?

Někdo se k low carb uchýlí jako ke způsobu, jak rychle zhubnout. Jako u všech ostatních diet je ale velmi snadné nabrat tuto váhu zpátky. Při low carb stravování je zas potřeba velké odhodlání, protože začátky jsou těžké. Tělo reaguje na snížené množství sacharidů takzvanou keto chřipkou. Změnu stravování často provází bolest hlavy, únava a samozřejmě velká chuť na jakékoli vysoko sacharidové jídlo. Pokud ale tuto fázi, která může trvat až deset dní, zvládnete, odměnou vám může být lepší životospráva, více energie a větší pocit stability, protože krevní cukr je celý den na podobné úrovni.

Low carb stravování však rozhodně není vhodné pro všechny. Někdo z nás potřebuje pro nejlepší pocit a dobré fungování těla právě nízké množství sacharidů, jiným lidem naopak vyhovuje mnohem víc strava bohatá na sacharidy. Kdykoli se rozhodnete pro změnu v životosprávě, vždy je potřeba vnímat své tělo a dopřát mu to, o co si říká. Pokud máte hlad a jste ve stresu, je mnohem jednodušší si ve stresu koupit sušenku u pokladny, ale velký výkyv cukru v krvi stres spíše podpoří a ve výsledku se můžete cítit mnohem hůř, než když si dáte tu práci a koupíte si třeba, salát, celozrnné pečivo se šunkou, nebo kousek tvrdého sýra a pár rajčat, za které vám tělo spíše poděkuje.

Jako vždy – všeho s mírou

Nízkosacharidové stravování vám může otevřít nové obzory. Můžete vyzkoušet kombinace jídel, které by vás nenapadly, můžete si vyzkoušet, jak se cítíte při sníženém množství sacharidů a třeba zjistíte, že low carb je na vás příliš mnoho tuků a málo sacharidů. Nebo můžete přijít na to, že vám vyhovuje vysoký příjem sacharidů ráno a postupné snižování až do low carb typu večeře. I to je naprosto v pořádku. Pokud se při low carb stravování nebudete cítit dobře, nemá smysl v něm pokračovat a striktně ho dodržovat. Každý z nás je jiný, každé tělo funguje jinak a potřebuje něco jiného.

Matcha Tea keto latte