13. 2. 2012 svolal Jaromír Horák první schůzku na téma čaj Matcha. V tu dobu to pro nás byla jedna velká neznámá. Věděli jsme, že druh tohoto čaje existuje, ale nijak zvlášť jsme se o něj nikdy nezajímali. V tu dobu se naše společnost Čajová květina s.r.o. primárně zaměřovala na dovoz kvetoucích čajů, a to od roku 2008. Postupem času jsme zjistili, že kvetoucí čaje nemají tak silný potenciál a čaj Matcha nás okamžitě přesvědčil o tom, že kýžený potenciál rozhodně má.
Hned po prvním seznámení s tímto čajem jsme věděli, že by mohl zaujmout a začalo studium. V té době moc materiálů o čaji Matcha nebylo. Prvním zdrojem byla CZ verze Wikipedie, kam přidal stručný popis Daniel Klásek a poté následovaly perné měsíce, kdy jsme překládali veškeré dostupné materiály ze zahraničních zdrojů. Jak já, tak i můj kolega Jiří Devát jsme okamžitě cítili sílu tohoto produktu, jehož složení a způsob přípravy je mezi čaji ojedinělý. Trvalo zhruba 3 měsíce, kdy jsme načetli opravdu mnoho materiálů a poté jsme se pustili do vytváření konceptu.
Hned od počátku jsme věděli, že tradiční způsob přípravy tohoto čaje má své kouzlo, ale my z něj chtěli udělat produkt pro každodenní spotřebu a byli jsme si vědomi toho, že tradiční příprava čaje je natolik zdlouhavá, že není šance, abychom tím potenciální spotřebitele zaujali. Dlouho jsme si lámali hlavu nad tím, jak to udělat, a poté přišly první nápady, kterých se držíme v podstatě dodnes.
Ten nejzásadnější byl, že prioritou číslo jedna bylo dostat tento čaj do 2 g sáčků. Celosvětově nevím, ale v Evropě to bylo v té době unikátní, protože do té doby čaj Matcha nikdo takto nebalil. Pár prodejců tu v té době bylo, ale prodávali jej v dózách, nejčastěji po 30 g a tento čaj byl primárně určen pro přípravu tradičním způsobem. K té je potřeba miska, bambusová metlička a lžička. Tradiční způsob přípravy můžete shlédnout například zde. Zprvu se to zdálo jako velice jednoduchý úkol. Koho by napadlo, že by mohl být problém tento čaj zabalit do 2 g sáčků, když se do stejných sáčků balí cukr, koření a jiné produkty. Mýlili jsme se a zde jsme poprvé vážně narazili. Objeli jsme všechny možné balírny v ČR a všude stejný výsledek, tento produkt zabalit nejde. Hlavním důvodem je jeho prášková forma a vysoce hygroskopické vlastnosti. V té chvíli u nás zavládlo mírné zklamání, protože jsme skutečně nevěděli, jak toto zrealizovat. Nicméně po dalším hledání se podařilo najít malou balírnu, jejíž majitel byl schopen upravit stroj tak, aby výroba mohla začít a první stříbrné pytlíčky byly na světě.
Byl červen 2012, věděli jsme, že 2 g sáčky umíme vyrobit a přišel na řadu design a prodejní koncept. Design veškerých obalů čajů Matcha byl v té době velice tradiční, takový jemný. My jsme trochu zariskovali a šli jsme na to z úplně druhé strany. Energii, kterou nás v té době Matcha Tea řádně dopoval, jsme chtěli přenést i na obal a hlavní inspirací pro nás bylo tokijské Shinjuku. Čtvrť plná světel, neónů a hlavně energie. Na tento čas moc rád vzpomínám, protože to byl pracovní maratón plný očekávání, co se bude dít. Netrvalo ani měsíc a první krabička na 30 sáčků byla na světě. Naše primární zaměření v té době bylo na gastronomická zařízení, protože nám přišlo jako skvělý nápad, dát si vlastnostmi ojedinělý produkt, v nějaké dobré restauraci nebo baru. To jsme ještě netušili, že budoucnost tohoto obchodu se bude vyvíjet úplně jiným směrem.
V srpnu 2012 byla vystavena vůbec první faktura na Matcha Tea Gastro (dnes Harmony) a první prezentace mohly začít. Bylo to každodenní telefonování, obcházení restaurací, barů. V té době jsme ještě neměli ani automobil, takže veškeré vzorky čaje byly v batohu a pohybovali jsme se pouze hromadnou dopravou. Přišlo i na první smíření se s odmítáním, protože přišly reakce typu žabinec, nechceme a jiné. Přes to všechno byl počet těch, kteří měli zájem prodej Matcha Tea zkusit, větší než těch, co nás odmítli, a tak nás pozitivní drive rozhodně neopouštěl.
V říjnu 2012 přišel další ze zásadních nápadů, a tím bylo zadání zakázky na výrobu vlastních šejkrů. Tímto krokem jsme se pomalu a jistě začínali otevírat široké veřejnosti, dodnes si vzpomínám na první akci 2 + 1 šejkr zdarma. Za necelých 14 dní jsme prodali celou objednanou zakázku a zároveň přišly první problémy s udržováním zásob v našem skladu. No, skladu… v té době se vše odehrávalo u mě v bytě. Každopádně tento krok byl jasným signálem k tomu, že jít cestou gastronomických provozoven je možná předčasné a větší zájem bychom mohli vyvolat na poli zdravých výživ, lékáren a jim podobných provozoven. Předělal se prodejní koncept a kolečko prezentací začalo nanovo. Každodenní prezentace, prezentace, prezentace.
V duchu prezentací pokračoval i rok 2013. Hledali jsme místo na trhu, uplatnění na různých akcích a pomalu a jistě jsme začali věřit, že produkt, který jsme zvolili, je zvolený dobře, ale byli jsme si naprosto vědomi toho, že to bude pěkná dřina. Z hlediska zelených potravin nám trochu pomohl zelený ječmen, který již v té době byl, takže spousta lidí, co se zajímá o zdravou výživu, už něco o zelených potravinách věděla.
Začátkem září se nám podařilo uspět i při jednáních s významnými distributory do obchodů se zdravou výživou a vzhledem k tomu, že od samého začátku jsme začali nakupovat čaj v bio kvalitě, rozhodli jsme se ho v ČR certifikovat. Tímto krokem jsme se stali vůbec první, kdo na čaj Matcha získal českou certifikaci bio. V této době začal obchod s Matcha Tea vzkvétat a přišel další problém. Náš stávající dodavatel nebyl schopen garantovat množství čaje, které jsme potřebovali a v jedné šarži přišlo dokonce na snížení jeho kvality. Okamžitě jsme zahájili patřičná opatření a v listopadu 2013 jsme se poprvé vydali do Japonska, kde jsme celý náš projekt chtěli představit a zároveň s jasným cílem, najít stabilního dodavatele pro náš obchod. Nejdůležitějšími faktory pro jeho výběr byla kvalita a patřičné certifikace. To se nám nakonec podařilo a s tímto dodavatelem spolupracujeme dodnes.
Další důležitou součástí naší první cesty do Japonska bylo setkání s emeritním profesorem Watanabe, který se čajem zabývá celý život a zároveň ho vyučoval. Jak jsem již psal, tak způsob uchopení produktu Matcha Tea, byl ojedinělý a zde v ČR jsme zejména od čajomilců, zaznamenávali poměrně silný nárůst negativní odezvy na způsob naší prezentace. V podstatě jsme chápali jejich rozhořčení, Matcha je čaj, který je tu s námi 800 let a jeho příprava má nějaká pravidla. Naše moderní pojetí mohlo leckoho pobouřit.
V každém případě nejen díky setkání s panem profesorem Watanabe, ale i návštěva veletrhu Ocha Festival v Shizuoce, kde jsme díky Jiřímu Rohanovi měli možnost prezentovat náš projekt a setkat se s dalšími významnými osobami z oblasti japonského čaje, jsme dostali definitivní zelenou. Jejich reakce na náš koncept byly natolik povzbudivé, že po příletu zpět to byl ten pravý motor do další práce. Finálový výsledek pro rok 2013 bylo cca 400 kg prodaného čaje Matcha.
V roce 2014 jsme nadále pokračovali v prezentacích. Najezdili jsme desítky tisíc kilometrů a zúčastnili se nespočtu různých akcí. Jednou z těch zajímavějších byl určitě BIOSTYL 2014, kde jsme začali navazovat kontakty s obchodníky z celé ČR a byl to první rok, kdy jsme začali cítit zesilující se poptávku po tomto čaji. V této době se začal probouzet obchod s tímto čajem i v ostatních evropských státech a v USA se začal pomalu a jistě tvořit nový trend. My to cítili, a tak jsme zkusili oficiálně první prodejní kampaň na čaj Matcha v ČR, kterou jsme realizovali prostřednictvím televize Prima. V tu dobu jsem se již znal se Zdeňkou Kollárikovou, která byla ochotna nám s tím pomoci, protože my jsme se styděli jít před kameru.
Asi nemá smysl popisovat, co se v den vysílání dělo. S kolegyní Jitkou jsme netrpělivě zírali na telefon, až se ozve první volající a stránky eshopu jsme snad 100 krát po sobě aktualizovali a ujišťovali se, jestli fungují. Vysílání začalo a stránky našeho eshopu po půl minutě vysílání spadly. Telefon jsme měli směrovaný na mobil a ten po chvilce vypověděl službu také. V tu dobu jsme to prožívali jako hrozné zklamání, ale když si na to vzpomenu dnes, tak se musím smát. V každém případě to nakonec dopadlo dobře a z ekonomického hlediska jsme to vyhodnotili kladně.
Rok 2014 byl zároveň prvním rokem, kdy naše společnost atakovala 10 milionovou hranici obratu. Celkově jsme tento rok hodnotili velice pozitivně, ale věděli jsme, že jestli chceme být neustále vpředu, tak musíme přijít s něčím novým. Byl to rok, kdy jsme začali vyrábět i další produkty, které Matcha Tea obsahují a některé z nich si držíme dodnes.
Ten pravý nápor a narůstající objem práce přišel v roce 2015. V lednu nám dorazily výsledky prozatím největší kontroly ze Státní potravinářské a zemědělské inspekce. Kontrolovali naprosto všechny námi nabízené druhy Matcha Tea a výsledky dopadly skvěle. Ani jeden z námi nabízených čajů Matcha nebyl v rozporu s legislativou ČR. Výsledky rozboru můžete shlednout zde.
Opět jsme pokračovali v prezentacích a jednou z těch zásadnějších byla první účast na největším veletrhu bio potravin, BIOFACH 2015. Zde v ČR jsme se opět zúčastnili veletrhu BIOSTYL, kde jsme vůbec poprvé pokusili o tzv. Revolution Catering, který spočíval v tom, že 95 % nabízených produktů obsahovalo Matcha Tea. Byly mezi nimi nápoje, sladkosti, zmrzlina, domácí kosmetika a další.
Z hlediska objednávek to byl první rok, kdy naše jedna objednávka přesáhla jednu tunu. Podotýkám, že dodnes dovážíme čaj Matcha pouze letecky. To abychom zachovali jeho kvalitu.
Dalším zásadním krokem v roce 2015 byl kompletní rebranding a změna loga. Přirozeně se jednalo o velice zásadní krok a měli jsme k němu patřičný respekt. Bedlivě jsme sledovali komentáře a reakce a dnes si s klidným svědomím můžeme říci, že to byl krok správným směrem. Zásadním problémem původního designu byla nejednotnost. S přibývajícími produkty se naše značka stala nečitelnou a nejednou se nám stalo, že si náš produkt zákazníci nespojovali přímo s námi.
A aby toho nebylo málo, tak jsme v roce 2015 otevřeli první kamennou provozovnu pod názvem Matcha Point, která je dodnes v provozu. Dále Matcha Pointy v obchodních centrech Chodov, Arkády a Flóra. Na těchto provozovnách si zakládáme na upřímném vztahu k zákazníkovi, a proto si obsluhu stánků pečlivě vybíráme. Vždy klademe velký důraz na to, aby lidé, které na provozovnách máme, měli maximum informací a věděli, co o Matcha Tea říkat.
Původní záměr byl trochu rozsáhlejšího charakteru, než je stávající stav, ale předpokládáme, že se k němu určitě někdy vrátíme. Prozatím slouží tyto aktivity k prodeji našich produktů a jako výdejny pro náš eshop. Informace o tom, jak jsme nakupovali Matcha Tea v roce 2015 můžete shlédnout zde.
Matcha China. Pro nás jednoznačné synonymum pro rok 2016 u Matcha Tea. Vzrůstající poptávku po čaji Matcha zaznamenali i ostatní prodejci, ale bohužel mezi nimi jsou i ti, co na kvalitu nedbají a zajímá je jen cena a následný profit. Vrcholem všeho byly a jsou slevové portály, které se předhánějí v tom, kdo prodá levnější náhražku pravého Matcha. Na rozdíly těchto dvou produktů jsme upozorňovali několikrát a na jaře jsme udělali prozatím největší srovnávací testy pravého Matcha z Japonska a mletého zeleného čaje z Číny. Jejich výsledky můžete shlédnout zde. Čekali jsme, že pravý Matcha bude mít rozdílné hodnoty, ale tyto výsledky překvapily i nás.
Jednoznačně pozitivnější byl náš další televizní výstup. Oslovila nás Česká televize, a to konkrétně pořad Polopatě. Matcha Tea je zaujal natolik, že k nám přijeli udělat reportáž o čaji Matcha, kterou můžete shlédnout zde. Z obchodního hlediska byl rok 2016 jednoznačně tím nejúspěšnějším. Poprvé jsme dovezli více než 10 tun pravého Matcha z Japonska a pozici jedničky na trhu jsme si udrželi. Je to jasná známka toho, že zákazníci se začínají více zajímat o konzumované potraviny, a to jednoznačně podporujeme. Co bude v roce 2017? Uvidíme, ale my ve kvalitě rozhodně nepolevíme.
Závěrem bych chtěl všem zákazníkům, kolegům a obchodním partnerům poděkovat za skvělou spolupráci a za důvěru. Někteří jsou s námi od samého začátku a dodnes naši myšlenku podporují. U nás zůstává samozřejmě vše při starém. Dovážet budeme pouze organický Matcha Tea z Japonska, jeho kvalitu budeme nadále díky testům sledovat a leteckou přepravu i přes vzrůstající objem zakázek určitě nevyměníme za tu lodní. Kvalita a čerstvost našeho produktu je pro nás zásadní a mnohokrát děkujeme všem, co naši myšlenku podporují.
Za všechny z celého Matcha Teamu Vám děkuji za podporu.
Petr Patočka
jednatel