Články

Sportujeme v rytmu japonského matcha

Sportujeme v rytmu japonského matcha

Publikováno
08. 06. 2023
 
Zdravější životní styl a lepší kondička je neodmyslitelně spojená s větším výdejem energie. Nyní v létě jsou dny delší, lépe se vstává a počasí vybízí k sportování. Někdy jsme však unavení, ospalí, prostě bez energie a máme chuť zůstat na gauči. Čím podpořit tělo a doplnit tolik potřebnou energii, abychom zvládli plánovaný trénink?

Proč nám občas chybí energie?

Pomineme-li zdravotní problémy vyžadující návštěvu lékaře nebo odborníka, nedostatek energie může být způsoben i nevhodným způsobem života nebo špatnou stravou.  

Jsou lidé, kteří při nedostatku energie méně spí a jsou nervóznější. Jiní zase podřimují a více lenoší. Podepsat se na únavě může i zanedbávaný trénink. Odpočinek a regenerace jsou samozřejmě potřeba, tělo si o ně většinou samo řekne. Avšak ve chvíli, kdy už je lenošení namísto sportu pravidlem a máte pořádné výčitky, je na čase zkusit něco změnit a dobít baterky. 

Velmi opatrně s některými „nakopávači“!

Energetické nápoje doplní energii a nakopnou rychle a silně, přesně na dobu tréninku. Opatrnost v jejich používání je rozhodně na místě.

 

Po konzumaci tzv. energeťáků můžeme pociťovat třes, určitou nervozitu, někdy i bolest na hrudi. Tyto nápoje mohou mít negativní vliv na krevní tlak a srdeční rytmus, mohou navíc zrychlit činnost mozku a trávicího traktu. Nemluvě o tom, že jsou často silně přeslazené ne zcela zdravým klasickým cukrem, anebo umělými sladidly. 

Asi nejoblíbenějším nakopávačem je káva. Jsou však lidé, kteří po kávě cítí nepříjemné vedlejší účinky. Kofein v kávě se dostává do oběhu prakticky hned a jeho působení je na vrcholu už 15–30 minut po požití. Následně však jeho hladina v těle klesá. Tento rychlý výkyv může být pro tělo nepříjemnou zátěží, někdy doprovázenou bušením srdce, zvýšeným pocením a nervozitou. 

Mnozí sportovci vyhledávají pravý japonský matcha

 

Nevyhovuje-li vám káva a hledáte nápoj více šetrný k organismu, vyzkoušejte jemně mletý zelený čaj matcha z Japonska. Oblíbenost tohoto jemně zeleného čaje, jehož zpracování probíhá stejným způsobem už více než 800 let, jde strmě nahoru.  

Matcha byl po dlouhá staletí nápojem japonských císařů a samurajů díky mimořádným účinkům. Sbírají se jen ty nejkvalitnější a nejvrchnější lístky, suší se a následně se melou v žulových mlýnech. Jelikož je to jemně mletý 100% zelený čaj, a ne výluh jako u běžných čajů, účinnost matcha je mnohonásobně vyšší. Je ale třeba hledat pravý japonský kvalitní čaj, ne levné a méně kvalitní náhražky odjinud! 

Proč je energie z matcha vydatná, postupná a šetrná?

V matcha čaji se kofein vyskytuje ve vázané podobě a působí tak šetrněji a dlouhodoběji. Thein, tedy čajový kofein, který je v matcha v opravdu velkém množství, se uvolňuje postupně a dodává energii až po dobu 6 hodin. V matcha najdeme i L-Theanin, látku, která navozuje intenzivní soustředění a současně vyvolává pocit zenového klidu a příjemné nálady. Jeden šálek matcha je až 10× silnější než běžný zelený čaj. Je tak pro tělo výrazně šetrnější než káva. U čaje matcha navíc nehrozí vedlejší účinky typické pro kávu a další kofeinové nápoje, jako je bušení srdce, pocení, nervozita nebo třes rukou. 

 

Kvalitní japonský čaj matcha je vhodný i pro malé sportovce a představuje výrazně zdravější alternativu oproti energeťákům a přeslazeným tyčinkám. Velmi vysoká hladina chlorofylu a obsah antioxidantů vmatcha mohou podpořit pročištění těla a pomoci vyplavit toxiny a těžké kovy z těla. Přínosný je i významný obsah vlákniny a vitamínů. 

Matcha nejen doplňuje energii, ale i podporuje spalování

Matcha může být i skvělým zdrojem energie těsně před sportovní aktivitou, po sportu, a poslouží i jako pomocník po vydatném obědě, protože pomáhá podporovat a usnadňovat trávení. Tento čaj umí podporovat metabolismus lipidů a je známý svou schopností podpořit spalování až o 40 %. 

Značka Matcha Tea jako originální japonský čaj té nejvyšší kvality

Matcha Tea dováží originálně zpracovaný matcha přímo z japonských čajových plantáží. Zaručuje 100% BIO kvalitu doloženou 9 různými certifikáty a každá šarže je testována ve specializované laboratoři na možný výskyt pesticidů, plísní, bakterií e. coli a těžkých kovů 

 

 

Nejoblíbenějším čajem této značky je Bio Matcha Tea Harmony. Harmony se stal Produktem roku v kategorii čaj už posedmé v řadě na nezávislém porovnávacím webu Heuréka.cz. Značka Matcha Tea nabízí i další čaje skutečně prémiové kvality, ať porcované, nebo sypané, a tedy vhodné pro tradiční čajový obřad. V nabídce najdete i lahodné matcha šejky, které jsou ideální jako snídaně nebo svačinka, stejně tak potěší i matcha tyčinka plná vláknina a slazená jen čekankovým extraktem. 

 

Při tréninku oceníte snadnou a rychlou přípravu

Jak si Matcha Tea připravím? Stačí šejkr nebo jakákoli uzavíratelná láhev. Obsah sáčku se vsype do láhve a zalije buď studenou, nebo horkou vodou. 

 

 

Lze dochutit šťávou z ovoce, sirupem, nebo i 100% džusem. Matcha Tea může mít tisíce podob. Studený matcha v létě osvěží, horký vzimě zahřeje.