Články

Testy šarže RKY08H + testy čínského matcha

Testy šarže RKY08H + testy čínského matcha

Publikováno
09. 05. 2018
 
Náš Bio Matcha Tea testujeme pravidelně, ale po delší době jsme provedli srovnávací testy s matcha čajem z Číny. Jak dopadly se dozvíte v našem novém článku.

Jiná barva, chuť i textura čínské náhražky

V rámci testování kvality jsme se rozhodli otestovat náš Matcha Tea z Japonska a porovnat ho s matcha nejmenované značky dovezeným z Číny. Ačkoli z výsledků je zřejmé, že čínský matcha obsahuje katechinů víc než Matcha Tea, svědčí to o nižší kvalitě čínského matcha. Katechiny se tvoří v žilnatině a stoncích čajových lístků. Zatímco Matcha Tea tuto žilnatinu pečlivě odděluje od samotné dužiny listu, čínskému matcha nebyla věnována taková péče.

 

Nedodržení tradičního postupu se odráží i v barvě čínského čaje, která není sytě zelená, jako u Matcha Tea, ale spíše dohněda nebo se žlutým nádechem. Japonský matcha roste na zastíněných plantážích, jeho lístky se spaří, aby se zastavil oxidační proces, usuší a rozemelou. Na čínských plantážích rostliny čajovníku často nezastiňují, ale oxidaci listů zabraňují „opečením“ čerstvě natrhaných lístků na speciální pánvi. Čínský matcha má tak nejen odlišnou barvu, a tedy i chuť, ale i jinou, pískovou texturu, a při jeho šlehání se na hladině nevytváří bublinky. Na obrázku zde se můžete podívat na srovnávací test katechinů.

Plísně? Ty pít přece nechceme!

Zatímco katechiny byly v čínském čaji na poměrně slušné úrovni, tak množství mikroorganismů v čínské verzi matcha je výrazně vyšší než u našeho Bio Matcha Tea. Vyšší hodnoty byly naměřeny i u plísní. Zatímco Matcha Tea má hodnoty tak nízké, že se v testech neprojeví, hodnoty čínského matcha se pohybují v okolo 1400 jednotek na gram. Není to hodnota, která by byla životu nebezpečná, ale toto číslo jednoznačně vypovídá i nízké kvalitě tohoto čaje.

Těžké kovy poškozují tělo

Nejmarkantnější rozdíly se ale objevily u množství těžkých kovů, obzvláště u olova, kterého bylo v čínském matcha naměřeno 1,20 jednotek. Podle předpisů Ministerstva zemědělství může ovoce a zelenina obsahovat maximálně 0,3 jednotek olova, po jehož překročení následuje penalizace. Čínský matcha tuto hranici překračuje 4x a vůči našemu Bio Matcha Tea dokonce 17 x, což je dáno hlavně nepříznivou ekologickou situací v Číně. Olovo se v lidském těle ukládá, má negativní vliv na nervový systém a může vést až k poškození mozku a poruchám centrálního mozkového systému. U Matcha Tea bylo naměřeno množství olova v hodnotě pouze 0,07 jednotek. Vzhledem k tomu, že se čaj matcha nelouhuje, ale přímo konzumuje, tak je pro nás velkým překvapením, že kontrolní orgány těžké kovy v tomto čaji neřeší.

Co napsat na závěr? Je samozřejmě na každém z nás, jakou značku a jaký produkt si budeme kupovat. Faktem ale zůstává, že zejména u potravin bychom měli být více obezřetní i u posuzování jejich kvality a nezůstávat pouze u sledování jejich ceny. Žádejte od výrobců testy kvality jejich produktů a zajímejte se i o jejich složení a původ.

Kompletní náhled veškerých testů šarže RKY08H vs čínský matcha naleznete zde