Články

Bambusová metlička neboli časen

Bambusová metlička neboli časen

Publikováno
29. 07. 2023
 
Časen (茶筅) je možná ten nejdůležitější nástroj pro přípravu krásně napěněného matcha. Česky mu říkáme bambusová metlička a jedná se o opravdu unikátní nástroj. Jeho tvar, počet štětin i materiál byly pečlivě vybírány, upravovány a zdokonalovány po staletí, dokud tvar metličky nenabyl opravdové dokonalosti. Jen časen dokáže matcha unikátním způsobem načechrat tak, jako žádný jiný nástroj na světě. Časen se těší takové důležitosti, že dokonce existuje rituál pro každoroční pálení už nepoužitelných časenů, protože vyhodit tento instrument je v Japonsku považováno za hřích.

Co je bambusová metlička časen a jaká je jeho historie?

Časen je bambusová metlička, která se tradičně vyrábí z jednoho kusu bambusu. Její konec se rozdělí do několika maličkých štětinek, zatímco celistvý vršek slouží jako držadlo. Časen se používá při tradiční přípravě matcha. Je možné, že do Japonska přišel z Číny, ale bohužel nevíme, jak úplně první časeny vypadaly, ani jak přesně se vyráběly. První zmínky o časenu v Japonsku pochází zhruba z 15. století, kdy si několik vysoce kvalitních časenů objednal čajový mistr Murata Jukō (村田珠光) ve vesnici Takajama (高山) v prefektuře Nara. Mistrovské provedení těchto nástrojů Muratu okouzlilo natolik, že je přinesl ukázat i japonskému císaři. Od té chvíle pracovali v Takajamě na zdokonalování každého jednotlivého časenu a předávali své vědomosti a zkušenosti svým dětem.

Ty nejkvalitnější časeny se v Takajamě vyrábí už více než 500 let. Dnes žijí v Takajamě mistři, kteří se živí výrobou časenů už 25. generací. Bohužel je těchto mistrů už pouze okolo osmnácti a byli nuceni přijímat i učedníky z jiných rodin než z jejich vlastních.

Matcha Tea chasen časen Delicacy Ceremony bio

Který časen vybrat?

Časen se vyrábí v mnoha různých velkostech a tvarech. Jiné časeny se používají uvnitř, jiné při venkovních ceremoniích, dělí se i podle příležitosti, nebo podle toho, jakou čajovou misku právě používáme. Nejčastěji se setkáme s 80 štětinkami, 100 štětinkami, nebo 120 štětinkami. Časen s méně štětinkami se lépe hodí pro koiča, tedy hustší formu matcha. Naopak více jemnějších štětinek je ideálních pro usuča, tedy matcha připravený ve větším množství vody. Rozdíl mezi nimi tvoří hlavně jejich velikost a průměr. Nejoblíbenějším tvarem je šin (真), který najdete i v našem e-shopu, protože se dobře drží a jeho tvar je víceméně univerzální. Je velmi oblíbeným mimo jiné i ve školách, kde se vyučuje tradiční čajový obřad – Urasenke a Omotesenke. Každá škola má ale svůj vlastní styl a názor na to, jaký nástroj je nejlepší.

Jak se časen vyrábí?

Každý časen se vyrábí z bambusu, který se sklízí v zimě a suší se alespoň rok nebo dva. Podle toho, jaký bambus se použije, vypadá i výsledný časen. Vyrábí se buď z bílého, šedého, nebo černého bambusu a každý má svůj speciální název. Bílý a černý bambus najdeme přímo v přírodě a získává svou barvu podle toho, jak dlouho se suší. Šedý bambus má mnohem zajímavější původ – tyto časeny se vyrábějí z kusů bambusů, které dlouhá léta sloužily jako stropní desky v tradičních japonských domech. Byly vystaveny kouři a sazím z otevřeného ohniště a uhlí. Díky nim má bambus šedou až tmavě hnědou barvu, která se v nich sbírá desítky, někdy i stovky let. Každý takový časen, kterému se říká susudake (煤竹), je unikátní a čím dál vzácnější, ale také mnohem dražší, než časeny z bílého a černého bambusu.

Jak se o časen správně starat?

Je to překvapivé, ale pokud se o časen staráme opravdu dobře, může nám vydržet mnoho let v dobré kondici. Jak přesně se o časen starat, abychom prodloužili jeho životnost?


Před použitím ho vždy namočte do horké vody
Teplá nebo horká voda totiž pomůže zjemnit štětinky a časen se tak stane mnohem pružnějším. Krom toho, že se s ním lépe pracuje, to znamená také to, že štětinky se nebudou při šlehání snadno lámat. Podle některých výzkumů je namočený bambus dokonce o 20 % silnější než suchý. K prodloužení životnosti časenu stačí jen pár sekund v horké vodě. Pozor, pouze v horké vodě, vařící voda by bambusovým štětinkám mohla uškodit!

 

Při šlehání buďte opatrní
Při šlehání se nikdy nevyhnete tomu, aby časen narážel do stěn a do dna čajové misky, ale i tak je velice důležité šlehat matcha opatrně a lehce. Pod větším tlakem na stěnu misky a na její dno se mohou štětinky ohýbat, lámat a poškrábat. Ublížit jim může i hrubá glazura misky. Proto je potřeba šlehat s uvolněným zápěstím.

 

Po použití časen pečlivě omyjte
Potom, co si našleháte svůj šálek matcha, časen pečlivě umyjte pod tekoucí vodou, nebo prošlehejte čistou vodu v misce. Mytí prsty, houbičkou, nebo látkou by mohlo štětinky poškodit, nebo by se do nich mohla zachytit vlákna z látky. Vyhněte se také používání saponátů a mýdel, protože bambus je porézní a snadno tyto látky nasákne. Po umytí časen nechte dostatečně uschnout štětinkami vzhůru, abyste se vyhnuli plísním a zachovali co nejdéle jeho tvar.

 

Upravte jeho tvar, je-li potřeba
Pokud čase ztrácí tvar, můžete mu ho vrátit pomocí kusenaoši neboli stojánku na metličku. Nedoporučujeme tyto stojánky používat jako držátko, ve kterém časen usychá pravidelně. Není uzpůsoben pro rychlé usychání a časen v něm může snadno plesnivět. Doporučujeme časen vložit do kusenaoši mokrý po použití, chvilku ho nechat schnout a pak časen sundat a nechat ho doschnout někde, kde je lepší cirkulace vzduchu.

 

Uchovávejte časen mimo původní obal
Vždy uložte časen na místo, kde nic nevadí jeho štětinkám, kde na něj nic netlačí a kde má dostatek prostoru, aby se jeho štětinky nijak nedeformovaly a neničily. Ukládejte ho vždy perfektně usušený a nenechávejte ho v neprodyšném obalu.