Články

Jak přežít zkouškové či maturitu s úsměvem

Jak přežít zkouškové či maturitu s úsměvem

Publikováno
17. 05. 2022
 
Zkouškové i maturita jsou často obávaným obdobím, protože ve škole nás sice učí spoustu užitečných věcí, ale málokdo z nás ví, jak efektivně a dobře studovat. Přinášíme proto pár tipů, jak můžete tohle období přežít celkem v pohodě a v klidu.

Studujte v přívětivém prostředí

Vyhraďte si pro studium své „studijní“ místo. Ať už je to na lavičce v parku, v kavárně, v knihovně, nebo v rohu vašeho pokoje, najděte si místo, na kterém se budete vždy hlavně učit. Někdo se lépe učí v rušném prostředí, nebo s hudebním podkresem, někdo potřebuje úplné ticho. Vyzkoušejte, co funguje pro vás. Na tomto místě nedělejte nic jiného, než studujte – neodepisujte na zprávy, nesurfujte po internetu, nejezte oběd. Rozhodně se neučte v posteli! Mozek si brzy dané místo spojí s určitým vnitřním nastavením a učení půjde o něco snadněji, protože si vytvoříte zvyk, že na tomto místě se vždy věnujete pouze učení.

Najděte si správný režim

Každému z nás sedí jiný režim. Někomu vyhovuje delší, někdy i několikahodinový úsek, kdy se může na učení lépe soustředit a dostat se do „flow“, někomu sedí spíše krátké půlhodinové úseky (např. pomodoro technika). Najděte si ten, který vám vyhovuje nejvíc, případně si vytvořte takový, ve kterém se cítíte pohodlně, umožňuje vám dostatečně se soustředit a nestresuje vás. Někdo se lépe učí dopoledne, jiný odpoledne. I tohle vezměte v úvahu.

Začněte s dostatečným předstihem

Pro velkou část z nás je učení dlouhodobou záležitostí, alespoň pokud chcete mít jistotu, že si věci v mozku propojíte správně a chcete být při zkoušení v klidu. Učit se v kuse 12 hodin před zkoušením sice může pro některé z nás fungovat, ale je spojené s obrovským stresem a všechny vědomosti si uložíte spíše do krátkodobé paměti. Najít pak tu informaci, kterou potřebujete k úspěšnému zvládnutí zkoušení, může být složitější. Pokud si ale učení rozložíte do několika dní, předejdete tak většímu stresu a informace si můžete pamatovat efektivněji.

Opakování je matka moudrosti

Všechno, co se naučíte, si opakujte. Můžete si zkusit:

  • vypsat body, udělat si krátké shrnutí, nebo přejet stránku výpisků pohledem,
  • připravit si třeba kartičky s hesly a vysvětlením na druhé straně,
  • nakreslit si mapy nebo diagramy,
  • kreslit symboly.

Prostě cokoli, co vám sedí. K látce, kterou jste se intenzivně učili se vždy vracejte, nejprve půl hodiny nebo hodinu po dokončení učení, pak za další dvě hodiny, a postupně intervaly natahujte. Znalosti si tak upevníte v paměti a nebudete se je druhý den muset učit celé od znovu. Navíc tímto způsobem trénujete mozek k efektivnějšímu učení i do budoucna.

Sáhněte po matcha

Místo kávy nebo energetických nápojů, díky kterým se můžete snadno zacyklit v nekonečném kruhu vysoké dávky energie a nervozity, následované stejně silným útlumem a únavou, sáhněte raději po Matcha Tea. Dodá vám energii až na 6 hodin, která se uvolňuje postupně a bez výkyvů. Obrovskou výhodou matcha je to, že dokáže navodit intenzivní stav soustředění a současně dokáže zklidnit mysl, takže se na učení budete lépe soustředit. Matcha také podporuje i paměť a dokáže zlepšit náladu, protože pomáhá vyplavovat hormony štěstí. Může proto být velice účinným pomocníkem při jakémkoli studiu, a obzvlášť se hodí před zkouškami. Umíchat si ho navíc můžete v milionu variací, takže nehrozí, že se ho rychle přepijete. Dáte si?

Najděte si svého study buddy

Všimli jste si, že když se někomu snažíte vysvětlit nějakou látku, buď se vám znalosti prohloubí a „zapadnou“ na správné místo, nebo zjistíte, že vysvětlení od kamaráda vám dává mnohem větší smysl než text v učebnici? Někdy se hodí mít study buddy, tedy někoho, s kým máte možnost látku probrat, popovídat si o věcech, kterým moc nerozumíte, nebo si navzájem zkusit věci vysvětlit. Někdy to dokonce může být mnohem rychlejší a prospěšnější než číst dvacet stránek materiálů.

Správně pijte, jezte a hýbejte se

Dodržujte pitný režim, protože není nic horšího než mozek, který nemá dostatek vody pro správné fungování. Jezte vyvážená jídla a snažte se omezit přestávky na svačinky a jiná mlsání. To rozhodně neznamená, že byste se neměli odměňovat za práci, ale snažte se tyto odměny dopřávat až po dokončení učení.

Studium je hlavně o sezení, takže nezapomeňte do svého dne zařadit i procházky, sport či jinou fyzickou aktivitu, kterými vyvážíte psychickou námahu. Poděkuje vám nejen vaše tělo, ale i dobře okysličený a odpočatý mozek. Pobyt v přírodě nebo výhled na zeleň navíc uklidňuje a pomáhá odbourávat stres.

Udělejte si čas na zábavu

Pokud věnujete několik hodin denně studiu, měli byste je vyvážit i nějakou zábavou. Odpočiňte si s přáteli, u filmu, u zábavného videa, kreslete, hrajte na hudební nástroj. Cokoli vám přináší radost může být skvělým způsobem, jak se odreagovat a vyvážit intenzivní hodiny soustředění a náročné psychické aktivity. Pokud nebudete dělat nic jiného než se učit, může to vést k velké stresové zátěži a nové informace se mohou snadněji ztrácet z paměti. A navíc je to hrozná nuda 😊

 

Přemýšlíte-li, jak poznat originální a  skutečně kvalitní matcha a nekoupit náhražku či padělek,přečtěte si náš článek k tomuto tématu.