Články

Jste bez energie? Vyzkoušejte matcha místo kávy

Jste bez energie? Vyzkoušejte matcha místo kávy

Publikováno
20. 07. 2023
 
Doba je rychlá a mnoho z nás si pravidelně dopřává nápoje, které slibují doplnit tolik chybějící energii. Asi nejoblíbenějším dobíjecím nápojem u nás je káva. Jedná se však o nápoj, jehož pití mohou provázet vedlejší účinky. Japonský zelený čaj matcha dodává silnou dávku energie, ale s benefity, které kávu lehce trumfnou.

Opatrně na vedlejší účinky kávy

Káva je velmi oblíbený silný stimulant, který nás nabije rychlou a vysokou dávkou energie. Působení kofeinu v kávě je na vrcholu už 15-30 minut po požití. Stejně rychle však účinky tohoto typu kofeinu mizí a následný rychlý výkyv může tělu způsobovat pocit únavy a vyčerpání. Můžeme si samozřejmě dopřát další, a pak další šálek kávy, ale zacyklíme se v kruhu, který nemusí dělat dobře jak naší psychice, tak našemu organismu.

Čaje matcha dobíjí silně, postupně a déle!

Pro rychlé povzbuzení se káva hodí, ale pokud preferujete dlouhodobější dávku silné energie, matcha čaje jsou rozumná a šetrná volba. Kofein se v matcha vyskytuje ve srovnatelném množství jako v kávě, ale díky aminokyselinám se do těla uvolňuje postupně a bez výrazných výkyvů.

Na rozdíl od kávy je tedy energie dodávána stabilně a déle, po dobu až 6 hodin.

Pití čaje matcha je tak pro lidský organismus šetrnější a výsledný efekt v podobě energie, kterou očekáváme, je pro naše tělo jednoznačně příznivější.

Velkou výhodou matcha je jeho šetrnost pro tělo

Protože při pití kávy do těla napumpujete najednou velkou dávku rychle působícího kofeinu, může tento výbuch energie ve vašem těle způsobovat zmatek, který provází pocení, třes rukou, bušení srdce, nebo dokonce podrážděnost a nervozita. Oproti tomu pravé japonské čaje Matcha Tea obsahují účinné látky a aminokyseliny, které zpomalují vstřebávání čajového kofeinu a efektivně tak chrání naše tělo právě před těmito nepříjemnými vedlejšími účinky.

Matcha dokáže zlepšit soustředění a zklidnit mysl

Oproti kávě pomáhá Matcha Tea vykouzlit úsměv od ucha k uchu a podporuje soustředění bez ospalosti. Díky unikátní kombinaci aminokyselin, které bystří mysl a usnadňují soustředění, je matcha velmi oblíbený mezi studenty. Kvalitní matcha odbourává fyzický i psychický stres a podporuje tvorbu hormonů štěstí, dopaminu a serotoninu.

Po porci japonského matcha se vám může snadno stát, že se začnete usmívat, a po zbytek odpoledne už vás nic nerozhází 😊

Matcha je silný přírodní antioxidant

Pravý japonský matcha obsahuje velké množství antioxidantů, chlorofylu a katechinů. Proces výroby matcha vyžaduje zastínění lístků před slunečním světlem, čímž se v nich výrazně zvýší produkce chlorofylu. Chlorofylu se někdy také říká životodárná voda rostlin a propůjčuje matcha charakteristickou zelenou barvu. Díky obsahu těchto látek pomáhá matcha z našeho těla vyplavovat škodlivé látky, jako jsou těžké kovy a různé toxiny. Při pití matcha totiž pijeme celý list čajovníku nadrcený na jemný prášek, ne pouze čajový výluh, a naše tělo tak může snadno přijmout a využít všechny tyto antioxidanty na maximum. Matcha navíc obsahuje i vitamíny A, C, E, stopové množství minerálů a až 30 % vlákniny.

Pití matcha tak může přispět ke správné funkci imunitního systému.

Matcha Tea se zpracovává stejným způsobem už více než 800 let

Čajovníková pole se pár týdnů před sklizní zakryjí sítěmi, aby k lístkům dopadalo jen minimum slunečního světla. Sbírají se jen ty nejmladší a nejzelenější lístky. Při procesu sušení se z nich odstraní žilky, řapíky a stonky, a v žulových mlýnech se na jemný prášek mele jen samotná dužina listů. Tato metoda zpracování se za několik století vůbec nezměnila. Čaj matcha si můžete vychutnat přesně v takové formě, v jaké si ho oblíbili japonští císaři a samurajové.

Když pijete matcha, pijete skutečný čajový list nadrcený na jemný prášek.

Kombinovat kávu i matcha můžete, ale s rozvahou

Samozřejmě, že milovníkům kávy nemá tento článek za úkol jejich oblíbený nápoj zprotivit, nebo ho dokonce zakázat. Pokud vám káva voní a chutná, nebo vám vyhovuje rychlá a vysoká dávka kofeinu, nemusíte se jí vzdávat. Pokud ale plánujete obohatit svůj nápojový lístek i o matcha, radíme tyto dva nápoje kombinovat s rozvahou. Ideálně třeba šálek voňavé kávy ráno a skvělý matcha po obědě anebo naopak. Káva i matcha totiž obsahují každý jiný typ kofeinu (volný vs. vázaný) a jejich společné působení by nemuselo vašemu tělu dělat dobře.

Příprava Matcha Tea je snadná a rychlá

Stačí zalít vodou, pár sekund protřepat v šejkru nebo jiné uzavíratelné láhvi a můžete pít. Když se nápoj ještě dochutí čerstvou ovocnou šťávou nebo medem, máte vitamínovou bombu plnou přírodních antioxidantů. Jemně mletý čaj matcha může mít tisíce podob. Studený matcha v létě osvěží, horký nápoj v zimě zahřeje.

Matcha Tea se navíc dá použít ve spoustě lahodných receptů!

Hledejte skutečně pravý, japonský a kvalitní matcha! Ne náhražku odkudkoliv!

Chcete-li kvalitní matcha, který zaručuje jak vynikající chuťový prožitek, tak mimořádné a prověřené účinky pro tělo, patrně se nespokojíte s prodávanými, méně kvalitními náhražkami a padělky odkudkoliv.  Pokud chcete vědět, jak rozlišit ten pravý matcha od náhražek, koukněte na článek.