Články

Matcha může zmírňovat projevy deprese

Matcha může zmírňovat projevy deprese

Publikováno
21. 04. 2023
 
Je dobře známé, že krom pozvolné dávky energie dokáže matcha zlepšit i náladu. Při jeho popíjení se totiž uvolňují tzv. hormony štěstí, a protože se po šálku matcha cítíme lépe, vědci se snaží přijít na to, jestli by se tato jeho vlastnost dala využít i při léčbě takových duševních onemocnění, jako jsou například deprese.

Matcha pro úsměv o ucha k uchu

Matcha je jedinečný v tom, že nepijeme jen výluh z listů zeleného čaje, ale konzumujeme celý list namletý na jemný prášek. Díky tomu je matcha plný antioxidantů, aminokyselin, a látky jménem L-theanin, která podporuje soustředění a současně uvolňuje mysl. Matcha podporuje i tvorbu dopaminu a serotoninu, tedy tzv. hormonů štěstí. Díky tomu se nám i našim fanouškům často stává, že po šálku matcha jsme uvolněnější a máme lepší náladu, či dokonce úsměv od ucha k uchu na tváři 😊

Nový výzkum o tom, jak zvýšit náladu a duševní výkon

Díky těmto vlastnostem se o matcha začínají zajímat i výzkumníci. Podle nich by totiž matcha mohl pomoci obohatit některá antidepresiva, nebo by dokonce mohl zmírnit projevy deprese. Výzkum je teprve na začátku a bude potřeba ještě mnoho dalších studií, ale už teď vědci testují různé množství matcha a výtažky z nich, aby lépe prozkoumali jeho vliv na duševní poruchy. Současný výzkum je v ranné fázi a probíhá teprve testování na zvířatech, ale podle vědců se dá dobře pozorovat, jaký vliv má matcha na depresi u potkanů.

Deprese je v současnosti nejrozšířenější duševní poruchou na světě a vědci se snaží přijít na to, jestli matcha může hrát nějakou roli v její léčbě. Nejnovější japonská studie z Univerzity v Kumamoto pracovala s předpokladem, že depresivní onemocnění je následkem nedostatku dopaminu v mozku. Dopamin je tzv. hormon štěstí, je spojený s dobrou náladou, s pocitem úspěchu a s motivací. Podle této studie může nedostatek dopaminu vést k depresi. A právě tady nastupuje matcha jako možný pomocník při léčbě.

Japonská studie s potkany

Podle výzkumu Univerzity v Kumamoto může mít matcha vliv na snížení projevu úzkostí u potkanů a současně zvyšuje úroveň dopaminu v potkaním mozku. Toto zvýšení dopaminu může podle výzkumníků vést i ke zlepšení příznaků deprese.

Myši, které byly izolované od ostatních, byly pod velkým stresem. Podle výzkumníků se dá míra stresu, úzkosti a deprese u potkanů sledovat na tom, jak drží svůj ocásek. Izolované myši projevovaly velkou míru úzkostného a depresivního chování. Nicméně ti potkani, kteří dostávali matcha byli ve větší duševní pohodě a s nepříznivými podmínkami si poradili lépe než ti potkani, kteří žádný matcha nedostávali. Zajímavé je, že potkanům nepodávali žádný extrakt, ale matcha přesně v takové podobě, jak ho známe – tedy rozmíchaný ve vodě. Podle výzkumníků z Univerzity Kumamoto na tom myši s matcha byly lépe proto, že matcha podporuje produkci dopaminu a má antidepresivní účinky.

 

Antidepressive Effect of Matcha Tea Powder Correlates with Neural Activity in the VTA Region in C57BL/6J Mice

 

 

 

 

 

 

Podle paní Dr. Yuki Karauchi tak matcha ukazuje příslib budoucnosti, kdy může být matcha součástí antidepresiv. Přeje mu i fakt, že se dnes snažíme hledat přírodní alternativy k lékům a další látky, které nám zlepší život ve své přirozené formě. Má před sebou ale ještě dlouhou cestu plnou různého testování a pokusů.

Jak si zlepšit náladu už dnes?

Jednoduše si zkuste připravit Matcha Tea 😊 Pokud matcha pijete, můžete na sobě pozorovat lepší náladu po každém šálku. Můžete si připadat klidnější, uvolněnější a soustředěnější. Pokud preferujete matcha horký, můžete tyto pocity ještě zesílit, protože horký nápoj v našem těle vyvolává další příjemné pocity. Když si navíc ze šálku matcha uděláte každodenní rituál, vytvoříte si předvídatelný návyk, který je sám o sobě uklidňující, a pokud ho naplníte zenově klidnou meditací, může vám tento rituál pomoci i v těch nejhorších dnech. Přimíchejte si do svého matcha i trochu medu, šťávy z ovoce, nebo mléko – zkrátka něco, na čem si pochutnáte a co vám dělá radost. Abyste se cítili o něco lépe, častokrát může pomoci i chvilka, kterou věnujete sobě a svým pocitům. Pokud jste po matcha ještě nesáhli, dejte mu šanci.

 


Zdroj:

Yuki Kurauchi, Yuki Ota, Keigo Matsuda, Wakana Sanematsu, Hari Prasad Devkota, Takahiro Seki a Hiroshi Katsuki, Jan 22, 2023https://www.mdpi.com/2072-6643/15/3/581

Dr. Yuki Kurauchi je docentem na katedře farmaceutických chemických věd na Graduate School of Pharmaceutical Sciences, Kumamoto University, Japonsko. Je držitelem titulu PhD ve farmaceutických vědách a má na svém kontě více než 100 výzkumných prací. Jeho práce se zaměřuje na využití farmakologických přístupů k léčbě poruch centrálního nervového systému. Mezi jeho specifické výzkumné zájmy patří behaviorální analýza pacientů s úzkostí, neurochemický základ stresu generovaného sociální hierarchií a analýza patogenních mechanismů migrény.