Články

Matcha není vždy matcha

Matcha není vždy matcha

Publikováno
20. 07. 2023
 
Z článků na našich stránkách a z informací na našem facebooku se o čaji matcha můžete dozvědět úplně vše.

Práškový zelený čaj je přece automaticky matcha, ne?

NENÍ! Bohužel to není tak jednoduché.

Platí základní pravidlo: japonský čaj matcha je vždy zelený čaj namletý na jemný prášek, ale ne každý zelený čaj ve formě prášku je skutečný japonský čaj matcha.

Dnes se za matcha označují třeba nápoje z mletých květů modrých květin, žlutá latte z mleté kurkumy nebo černá latte ze spálených kokosových ořechů.

Matcha je však jen jeden!

Možná se to zdá trochu matoucí, ale existuje několik zásadních a nezaměnitelných rozdílů, které vám pomohou rozeznat ten opravdový japonský zelený čaj matcha. Čaj, který je naprostým unikátem.

1) Specifický způsob pěstování

– 4 týdny před sklizní se čajovníkové plantáže zastíní a ponechají se tak až do samotné sklizně

2) Japonská výlučnost

– pojmenování čaje matcha vychází z japonštiny

3) Tencha 

– výchozí produkt (zpracované čajové lístky bez stonků, pouze samotná dužina, tedy opravdu jen části pečlivě vybraných lístků), který se používá pro výrobu čaje matcha

4) Tradiční mletí v kamenných mlýncích

– více než 800 lety prověřený tradiční způsob uchovávající ty nejlepší vlastnosti matcha

5) Senzorické vlastnosti

– smaragdová či zářivě zelená barva, charakteristická trávovitá chuť a vůně, jemný prášek, čím tmavší, tím kvalitněší

6) Absolutně čistý čajový prášek

– bez jakýchkoli přidaných látek

7) Výjimečné účinky 

– díky omezení slunečního svitu se zvýší podíl chlorofylu (pomáhá jako antioxidant), mimo to matcha obsahuje velké množství jedinečných prospěšných látek (například až 137krát vyšší množství EGCG než běžné zelené čaje, další polyfenoly, vyšší množství antioxidantů, vyšší množství L-theaninu atd.)

8) Vyšší cena 

– jakožto prémiový produkt má matcha svou cenu, která je úměrná jeho cennosti a náročné výrobě

 

Práškový čaj /powdered tea/

1) Běžný způsob pěstování

– pěstuje se jako jakýkoli jiný (zelený) čaj tj. při plném slunečním svitu po celou dobu

2) Nemusí být z Japonska 

– pochází odkudkoli a nemá zaručenou zemi původu

3) Sencha 

– výchozí produkt (zpracované čajové lístky obvykle i s celými stonky, celé sklizené čajové lístky), který se v Číně většinou mele do podoby prášku jako imitace čaje matcha

4) Mletí celých listů

– „šidí“ tradiční postup a nezaručuje ty nejlepší vlastnosti výsledného produktu, semelou celý čajový list, nikoliv pouze dužinu

5) Senzorické vlastnosti

– prášek často v tmavších odstínech žluté (až hnědé) s hrudkami, někdy velmi tmavě zelené barvy, hořká/trpká chuť, někdy i se znatelnými kousky

6) Možný obsah přidaných látek

– jelikož nejde o pravý čaj matcha, může tento namletý čajový prášek obsahovat přidané látky (například cukr, měď k dodání chybějící „zelenosti“ apod.)

7) Běžné účinky

– jako u všech obyčejných zelených čajů (antioxidanty, katechiny atd.)

8) Nižší cena, a to i o hodně

– častým „lákadlem“ prodejců práškových čajů bývá poměrně nízká cena, která ale v tomto případě přesně odpovídá poměru cena/kvalita

 

Z výše uvedených faktů tedy zcela jasně vyplývá, že rádoby „matcha“ původem například z Číny by správně měl nést označení zelený práškový čaj. Pokud má takovýto práškový zelený čaj název „matcha“, jedná se o chybné označení a klamání zákazníka, nejčastěji za účelem zneužít aktuální velké obliby pravého japonského matcha.

Má váš matcha aktuální platné certifikace?

Při nákupu čaje matcha se proto zajímejte o zemi původu, způsob zpracování a hlavně o certifikace. Zejména aktuální certifikace na pesticidy. Aktuální píši záměrně, protože pokud vám prodejce ukáže testy např. z roku 2013, tak tyto testy relevantní samozřejmě nejsou. Upřednostňujte možnost senzorického hodnocení, nesnažte se za každou cenu ušetřit a nakupujte u ověřených dodavatelů, kteří ochotně poskytnou veškeré údaje, certifikáty, potvrzení apod.

Matcha je produkt, který má svou výjimečnost a přestože jej nabízíme spíše moderním způsobem, tak k němu chováme velikou úctu. Osobně jsem jel v roce 2013 do Japonska představit svou myšlenku prodeje tohoto čaje moderním způsobem (šejkry, sirupy atd.). Reakce všech, kterým jsem tento styl představil byla natolik pozitivní, že jsem se rozhodl skočit do toho po hlavě a zkusit to zde v ČR nabídnout. S dosavadními reakcemi vás, zákazníků jsem velice spokojený a děkujeme vám za projevenou důvěru i v dobách, kdy jsme to neměli jednoduché. Garantuji vám, že kvalitu a veškeré legislativní standardy budeme i nadále na 100 % dodržovat a vy se budete moci vždy spolehnout, že kupujete čaj od ověřeného dodavatele, který pěstuje pouze organický čaj. Nakupování levných náhražek za účelem zvýšení zisku a nebo klamání spotřebitele není náš styl. Osobně jsem přesvědčený o tom, že pokud se obchod dělá poctivě, tak to dříve, či později oceníte.

Za celý Matcha Team

Petr Patočka

jednatel