Články

Rooibos vám pomůže vydechnout

Rooibos vám pomůže vydechnout

Publikováno
13. 06. 2023
 
Milujete podvečerní horký šálek čaje, ale po klasických čajích nemůžete spát? A zkoušeli jste už rooibos? Jemně mletý čaj z Jihoafrické republiky představuje pravý opak matcha – je stoprocentně bez kofeinu. Navíc má jemně nasládlou chuť a pomáhá zklidnit celý organismus. A to nejsou zdaleka jeho jediné kvality.

Každý náš den je tak trochu závodem s časem. Abychom měli pocit, že jsme ho zvládli dostatečně produktivně, popíjíme kofeinové nápoje. Pokud nám nevyhovují ty, můžeme sáhnout po matcha, který nám dodá klidnou dávku energie a je k našemu tělu mnohem šetrnější než klasický kofein. Pokud ale celý den udržujeme vysoké tempo, může být těžší najít si chvilku na odpočinek, nebo dokonce večer takzvaně „vypnout“. Právě to je chvíle pro šálek rooibosu. Rooibos totiž představuje pravý opak matcha – navozuje pocity zklidnění a relaxace, pomůže uvolnit duševní i psychický stres a obsahuje 0 % kofeinu.

Právě rooibos může být nápoj, který vám při pauze pomůže alespoň na chvíli oprostit se od pracovního shonu, nebo věrný pomocník, díky kterému se večer snadněji zvládnete věnovat odpočinku a klidnému spánku.

Relax bez kofeinu

Ačkoli se rooibosu říká čaj, chybí mu jeden rys velmi charakteristický pro všechny čaje – kofein. Rooibos je přirozeně bez kofeinu. A přesně kvůli tomu je perfektním nápojem pro všechny z vás, kteří jsou citlivější na kofein či cukr, ale milují sladké nebo horké nápoje. Rooibos má jemně nasládlou chuť, která ale rozhodně nepůsobí v těle stejně povzbudivě, jako cukr. Právě naopak, rooibos pomáhá zklidnit tělo i mysl. Takže pokud si chcete dopřát horký šálek těsně před spaním, nebo vám nevyhovuje porce kofeinu v černém či zeleném čaji více než jednou denně, rooibos může pro vás být to pravé.

Je vhodný i pro děti nebo těhotné, jeho konzumace není nijak omezena, a na rozdíl od matcha, i když si ho dáte na prázdný žaludek, nevadí to. Díky jeho jemně nasládlé, karamelové, oříškové, nebo až medové příchuti, ho vůbec nemusíte sladit. Snadno s ním zaženete chuť na sladké prostým popíjením.

Je vhodný i pro děti nebo těhotné, jeho konzumace není nijak omezena, a na rozdíl od matcha, i když si ho dáte na prázdný žaludek, nevadí to. Díky jeho jemně nasládlé, karamelové, oříškové, nebo až medové příchuti, ho vůbec nemusíte sladit. Snadno s ním zaženete chuť na sladké prostým popíjením.

Bio Kyosun rooibos je unikátní

Rooibos je vlastně takovým nápojem pro všechny jedince citlivější na kofein, kteří už se dostatečně nasytili všech možných bylinkových čajů a jejich alternativ. Má všechny vlastnosti čaje, ale nebudete kvůli němu přicházet o spánek. Navíc je plný různých prospěšných látek. Podle některých zdrojů může rooibos zklidnit tělo i mysl a navodit pocit klidu a relaxace, ale obsahuje i některé vitamíny a další blahodárné látky. Rooibos je plný antioxidantů, najdeme v něm i stopy minerálů a vitamínů, jako například vápník, železo nebo draslík. Když si ale dopřáváme rooibos jako klasický louhovaný čaj, nemůže naše tělo přijmout všechny jeho benefity naplno. Naproti tomu v Bio Kyosun rooibos je nadrcená celá rostlina rooibosu, takže v podstatě pijeme samotný keř nadrcený na extra jemný prášek. Díky tomu může naše tělo získat až 10x více blahodárných látek než ze samotného výluhu.

Jak se rooibos zpracovává

Rooibos pochází z jihoafrického pohoří Cederberg. Je to jediné místo na zemi, kde rooibos roste. Ačkoli se o to jiné země a podnikatelé snažili, horské klima Cederbergu je tak unikátní, že rooibos jinde neroste. I proto se v této oblasti těší veliké oblibě už po staletí.

Dávní domorodci znali jeho prospěšný vliv na zdraví a používali rooibos jako medicínu pro široké okolí. I dnes je rooibos v okolí Kapského města oblíbený, ale často se pije jako klasický louhovaný čaj s mlékem a cukrem, který v horkém počasí lépe osvěží.

Rooibosu se díky jeho barvě říká červený čaj, ale s rostlinou čajovníku (Camelia sinensis) nemá nic moc společného. Rooibos vzniká z keře nazývaného čajovec kapský (Aspalathus linearis). Dvakrát ročně se sklízí celá rostlina čajovce a seká se na malé kousky. Čerstvě nasekaný rooibos se pak suší přímo na africkém slunci.

Kdysi se sklízel a drtil kladivy, dnes už tuhle práci zvládají stroje, ale sušení na slunci je pro rooibos nezbytné – právě díky tomu získává svou typickou červenohnědou barvu. Bio Kyosun rooibos pak cestuje do stejných mlýnů, ve kterých meleme matcha a výsledný Bio Kyosun rooibos má podobu jemného červenohnědého prášku.