Kofein pod lupou
V první řadě je potřeba zmínit fakt, který nás vede k přemýšlení nad touto otázkou. Je jím samozřejmě kofein. V čaji občas nazývaný tein. Z chemického hlediska se jedná o velmi podobné látky. Ať už tein nebo kofein, obojí je povzbuzující látka, která může našemu tělu ve větším množství spíše uškodit a je tedy důležité, abychom byli při množství jejich konzumace obezřetní.
10x silnější než zelený čaj
Matcha Tea je velmi silný druh japonského zeleného čaje, který se odlišuje od těch běžných zejména tím, že se nelouhuje jako klasické čaje. Pitím čaje matcha konzumujeme v podstatě celou dužinu čajovníku a tím do sebe dostaneme téměř 100 % veškerých účinných látek, které čajovník obsahuje. Mezi ty patří i čajový kofein. Univerzity, které se zaměřily na výzkum rozdílu účinků běžně louhovaného čaje a čaje matcha došly k tomu, že konzumací čaje matcha do sebe vstřebáte cca 10 x vyšší množství čajového kofeinu.
Všechny druhy Matcha Tea čajů najdete zde.
Jak už u mých článků bývá zvykem, tak nesmím opomenout fakt, že vědci studovali pravý čaj matcha a ne jeho náhražky. Tyto náhražky (zejména z Číny) se na trhu také objevují, ale s pravým matcha z Japonska mají pramálo společného. Některé se množstvím obsažených látek dokonce naprosto odlišují. Díky nové vyhlášce už se tyto práškové čaje nesmí v ČR označovat slovem matcha, ale i přesto se raději mějte na pozoru.
Problematiku těchto náhražek dokazují i naše srovnávací testy, které jsme prováděli poprvé v roce 2016. Potvrdilo se nám, že pravý čaj matcha má až o 44 % vyšší účinnost, než jeho náhražky. Dále jsme testovali výskyt těžkých kovů a zde jsme se jasně přesvědčili, že čínský matcha měl až 30 x vyšší množství olova. Od roku 2016 sledujeme situaci a jednou za čas testy zopakujeme a vždy se přesvědčíme o tom, že mezi bio pravým japonským matcha a jeho náhražkami je propastný rozdíl. Prokázaly to testy z roku 2018, třetí srovnávací testy roku 2021, i testy, které jsme prováděli v roce 2022.