Články

Matcha Tea a káva

Matcha Tea a káva

Publikováno
20. 01. 2023
 
Miluji kávu a nechci se ji vzdát, ale zároveň mi chutná Matcha Tea. Dají se tyto dva nápoje kombinovat? Tuto otázku si jistě položilo spoustu z vás. Jak to tedy s pitím obou nápojů vlastně je?

Kofein pod lupou

V první řadě je potřeba zmínit fakt, který nás vede k přemýšlení nad touto otázkou. Je jím samozřejmě kofein. V čaji občas nazývaný tein. Z chemického hlediska se jedná o velmi podobné látky. Ať už tein nebo kofein, obojí je povzbuzující látka, která může našemu tělu ve větším množství spíše uškodit a je tedy důležité, abychom byli při množství jejich konzumace obezřetní.

10x silnější než zelený čaj

Matcha Tea je velmi silný druh japonského zeleného čaje, který se odlišuje od těch běžných zejména tím, že se nelouhuje jako klasické čaje. Pitím čaje matcha konzumujeme v podstatě celou dužinu čajovníku a tím do sebe dostaneme téměř 100 % veškerých účinných látek, které čajovník obsahuje. Mezi ty patří i čajový kofein. Univerzity, které se zaměřily na výzkum rozdílu účinků běžně louhovaného čaje a čaje matcha došly k tomu, že konzumací čaje matcha do sebe vstřebáte cca 10 x vyšší množství čajového kofeinu.

Originální Matcha Tea čaje z Japonska

Všechny druhy Matcha Tea čajů najdete zde.

Jak už u mých článků bývá zvykem, tak nesmím opomenout fakt, že vědci studovali pravý čaj matcha a ne jeho náhražky. Tyto náhražky (zejména z Číny) se na trhu také objevují, ale s pravým matcha z Japonska mají pramálo společného. Některé se množstvím obsažených látek dokonce naprosto odlišují. Díky nové vyhlášce už se tyto práškové čaje nesmí v ČR označovat slovem matcha, ale i přesto se raději mějte na pozoru.
Problematiku těchto náhražek dokazují i naše srovnávací testy, které jsme prováděli poprvé v roce 2016. Potvrdilo se nám, že pravý čaj matcha má až o 44 % vyšší účinnost, než jeho náhražky. Dále jsme testovali výskyt těžkých kovů a zde jsme se jasně přesvědčili, že čínský matcha měl až 30 x vyšší množství olova. Od roku 2016 sledujeme situaci a jednou za čas testy zopakujeme a vždy se přesvědčíme o tom, že mezi bio pravým japonským matcha a jeho náhražkami je propastný rozdíl. Prokázaly to testy z roku 2018, třetí srovnávací testy roku 2021, i testy, které jsme prováděli v roce 2022.

A jak je to tedy s kombinací pití obou produktů?

Energie až na 6 hodin

Přestože oba produkty obsahují podobnou látku, která nás nabuzuje, tak vliv na lidský organismus je naprosto odlišný. Zatímco kávový kofein se uvolňuje do těla v podstatě okamžitě, uvolňování toho čajového probíhá postupně, po dobu cca 4-6 hodin. Už dle tohoto faktu lze jednoduše vyvodit, že pití čaje matcha je pro lidský organismus šetrnější a výsledný efekt v podobě energie, kterou očekáváme, je pro naše tělo jednoznačně příznivější. Dalším benefitem pití čaje matcha jsou ostatní látky, které matcha obsahuje. Například jako jediný čaj obsahuje cca 32 % vlákniny, aminokyseliny, vitamíny, minerály a řadu dalších prospěšných látek.

Samozřejmě, že milovníkům kávy nemá tento článek za úkol tento nápoj zprotivit, nebo ho dokonce zakázat, ale máte-li rádi oba produkty, tak jejich přímou kombinaci nedoporučujeme. Množství vstřebaného kofeinu by skutečně převýšilo přijatelnou denní dávku kofeinu. Pokud máte oba produkty rádi, tak si dejte po ránu svou voňavou kávu a po obědě Matcha Tea. Tato kombinace se rozhodně nevylučuje a tento způsob můžete popřípadě otočit. Ranní Matcha Tea na energii a po obědě si dejte svůj šálek kávy.

Jsou nějaké další faktory, které pití těchto nápojů ovlivňují? 

Samozřejmě. Každé tělo je jiné a jinak na příjem nápojů a potravin reaguje. Hodně záleží na věku, váze, tělesné zdatnosti a pohlaví. Dospělým doporučujeme dva 2 g sáčky Matcha Tea denně, které splňují denní příjem antioxidantů a zároveň šetrný příjem energie. U těhotných, kojících a dětí je maximální dávka 2 gramy, tedy jeden sáček Bio Matcha Tea Harmony – před konzumací ale zohledněte svůj aktuální zdravotní stav nebo se poraďte s lékařem.

Matcha nalačno? Ano, v shaku.

Matcha Tea Shakes zdravá energie a lahodný nápoj

Dále je potřeba zmínit dobu, kdy si dát matcha. Nejčastěji to bývá ráno pro první šálek matcha a druhý cca mezi 14-16 hodinou. Pozdější pití čaje matcha by mohlo přivodit problémy s usínáním. Důležitý faktor, který nesmím opomenout, je ranní pití čaje matcha. Pití čaje na lačný žaludek může způsobit nevolnost, jelikož se jedná o poměrně silný čaj. Je tedy vhodnější, dát si matcha až po prvním jídle, popřípadě si místo něj dejte Bio Matcha Shake. Tento nápoj jsme vyvinuli ve spolupráci s českou firmou Amylon a přestože obsahuje skoro 2 g matcha, tak díky syrovátce, rýžovému sirupu a sušenému ovoci, je pro lačný žaludek šetrnější a nezpůsobuje nevolnost. Účinek shaku je přitom takřka totožný, jako kdybyste si dali pouze 2 g matcha.

 

Pokud máte rádi kávu i Matcha Tea, tak určitě není třeba se jednoho produktu na úkor druhého vzdát. Je ale potřeba držet se známého přísloví: „Všeho s mírou.“
Je potřeba si uvědomit, že jak se k tělu chováme, tak se tělo chová k nám. Stejně jako nám neprospěje 8 káv denně, tak ani 8 šálků Matcha Tea vašemu tělu moc nepřidá. Berte své tělo jako důmyslně vyvinutý motor, který potřebuje kvalitní palivo v podobě zdravé stravy a zdravých nápojů. A pokud patříte mezi milovníky kávy i Matcha Tea, tak každodenním šálkem od každého určitě nic nezkazíte.

 

Dobrou chuť 😉

autor: P.P.