Články

Největší srovnávací testy Matcha Tea ČÁST DRUHÁ

Největší srovnávací testy Matcha Tea ČÁST DRUHÁ

Publikováno
04. 05. 2016
 
Pokračování našeho srovnávacího testu. V tomto článku se budeme věnovat výskytu mikroorganismů, kvasinek, plísní, kofeinu a těžkým kovům.

Na co bychom si v našem životě měli dávat největší pozor jsou určitě potraviny, které konzumujeme. Kvalitní strava je základem pevného zdraví. Ano, je zcela pochopitelné, že se člověk snaží mnohde ušetřit, ale nad tím, co jíme a pijeme, bychom se měli opravdu zamyslet. Myslím si, že se dá ušetřit na spoustě jiných věcech a na úkor této úspory si potom můžete dopřát kvalitnější potravinu. Proč to takto rozebírám? Zkrátka na potravinách by se šetřit nemělo. Samozřejmě, že kupovat zbytečně předražené potraviny je nesmysl, ale je potřeba si uvědomit, že každá potravina má svou cenu a nabídky, které jsou vyrazně pod průměrem hodnoty těchto potravin, jsou velice podezřelé. Jinak tomu není ani u čaje Matcha.
Pokud chcete kvalitní Matcha, tak opravdu nepočítejte s tím, že se s cenou dostanete pod 1 Kč/gr. Často teď vídám nabídky falešného čaje Matcha na slevových portálech a když jsem několikrát ochutnal nabízenou kvalitu, tak je mi upřímně líto těch, co si tento ´´čaj´´ koupí. Tyto čaje nemají s pravým Matcha prakticky nic společného.
Pojďme se tedy podívat na druhou část našeho testování. Cílem našich testů bylo, abychom i sami sobě dokázali, že našemu produktu můžeme věřit a že má náš produkt podstatně lepší vlastnosti, než levné náhražky z Číny.

TĚŽKÉ KOVY
Do roku 2007 bylo zcela běžné, že inspekční potravinářské úřady kontrolovaly výskyt těžkých kovů v potravinách. V průběhu roku 2008 bylo, pro mě z nepochopitelných důvodů, toto nařízení zrušeno. V současné době je situace taková, že může být v čajích těžkých kovů klidně několik gramů a nikdo to neřeší. Zvláštní, že?
Při testování obou čajů nám výsledky z laboratoře potvrdily, že v čínském čaji je enormně vyšší podíl těžkých kovů, než je tomu u pravého Matcha z Japonska.
Náhled testu zde. Sloupec č. 1. – BIO Matcha Tea Harmony, č.2. BIO Matcha Tea Delicacy, č.3. matcha China.

CPM – CELKOVÝ POČET MIKROORGANISMŮ
Celkový počet mikroorganismů česká norma (ČSN 56 9609) nestanovuje, což je trochu s podivem, ale samozřejmě čím menší výskyt mikroorganismů je, tím lépe. Japonský BIO Matcha Tea měl 1,5E+02. To znamená, že v 1 g vzorku bylo průměrně 150 KTJ (kolonie tvořící jednotky), což je nízký počet a náš Matcha Tea je tedy naprosto v pořádku. Čínský čaj má 32000 KTJ v 1 gramu, což sice norma neřeší, ale počet se ale dá považovat za enormně vyšší. Náhled testu zde.

ESCHERICHIA COLI
Výsledek byl negativní u obou čajů.

KVASINKY
Výsledek byl negativní u obou čajů.

PLÍSNĚ
U plísní se na chvíli pozastavíme. Zatímco náš BIO Matcha Tea vyšel s negativním výsledkem, tak čínský matcha měl plísně v počtu 250 KTJ v 1 gramu.
Náhled testu je zde. 

VLÁKNINA
Na obsah vlákniny v čaji jsme testovali pouze BIO Matcha Tea Harmony. Donedávna jsme měli za to, že čaj Matcha obsahuje do 30 % vlákniny. Testy potvrdily, že pravý BIO Matcha Tea Harmony obsahuje dokonce 34,8 % vlákniny. Blahodárné vlastnosti vlákniny zřejmě netřeba rozebírat.

KOFEIN
Častým důvodem, proč lidé vyhledávají čaj Matcha je samozřejmě energie, kterou po vypití čaje očekáváme. Zde dopadly výsledky také ve prospěch Matcha Tea z Japonska. Naše základní řada BIO Matcha Tea Harmony je o 17 % silnější a náš BIO Matcha Tea Delicacy dokonce o 44 %!

CO Z VÝSLEDKŮ VYPLÝVÁ?
Cílem našeho testování není totální dehonestace čínských čajů. Ty sypané mají velice kvalitní, pokud nakupujete ze zdroje, který ručí za kvalitu.
Ale v případě čaje Matcha jsou vlastnosti toho japonského zcela prokazatelně na lepší úrovni. Rozhodnutí je samozřejmě na každém z nás. V každém případě, jak jsem již psal v minulém článku, pokud je pro zákazníka pravý Matcha cenově nedostupný, tak je lepší ho vynechat, protože testy jasně prokazují, že čínské náhražky nemají zdaleka takové účinky, jako pravý Matcha z Japonska.
Testy v originální verzi si můžete prohlednout zde. 

DÍL PRVNÍ

Přeji Vám klidné jarní dny a jsem připraven Vám zdopovědět případné dotazy na emailu info@matchatea.cz.
Petr Patočka
jednatel