Matcha Tea zblízka

Všechny články | Publikováno: 15. 9. 2014

Díky tradičnímu zpracování zeleného čaje Matcha můžeme v tomto jedinečném čaji nalézt velké množství významných látek, které působí blahodárně na naše zdraví. Mezi nejvýznamnější látky, které mohou významně ovlivňovat náš zdravý životní styl, patří: katechiny, EGCG, tein (kofein) a L-theanin.

Katechiny jsou látky strukturně podobné flavonoidům, což je rozšířená skupina biologicky aktivních látek obsažených ve vyšších rostlinách. Tyto látky mají výrazný antioxidační účinek, čímž chrání náš organismus proti volným radikálům a kardiovaskulárním chorobám. Dalšími vlastnostmi těchto látek je ochrana cévní stěny, střevní sliznice a jaterních funkcí.

Důkazy těchto biologických vlastností katechinů můžeme pozorovat v oblastech s tradicí pití čaje (Čína, Japonsko, část Ruska), kde katechiny, právě díky pití zeleného čaje, výrazně působí v prevenci onemocnění srdce, cév a rakoviny tlustého střeva.

Katechiny jsou také obsaženy ve fermentovaném, černém čaji, ale v průběhu jeho zpracování (zapaření a rychlé sušení) dochází k velkým ztrátám těchto významných látek.

Podle studií je nejvýznamnější přírodní látkou v zeleném čaji EGCG neboli epigallokatechin gallát. Jedná se o ester epigallokatechinu, který patří do skupiny katechinů s kyselinou gallovou. Tato látka se vyznačuje vysokým antioxidačním účinkem, který chrání náš organismus před volnými radikály, čímž rovněž chrání zdraví našich buněčných membrán. Může také zpomalit proces stárnutí, jelikož zpomaluje samotné stárnutí buněk.

EGCG je 200x účinnější antioxidant než například vitaminy C, E a β-karoten. Jelikož EGCG patří do skupiny katechinů, napomáhá odbourávat cholesterol a pomáhá organismu při boji s kardiovaskulárními onemocněními. Celkový obsah katechinů v zeleném čaji je 134 mg/g, z toho 70 mg je EGCG.

Velmi významnou vlastností EGCG, kterou ocení nejen kulturisté, je jeho schopnost odbourávat tuky (urychluje oxidaci tuků). Díky této látce je tělo v klidovém stavu schopno spálit denně o 80 kalorií více. Na základě výzkumných prací tato látka dále napomáhá chránit naše svalová vlákna při sportovním zatížení.

EGCG už můžeme najít v řadě doplňků stravy, ale pouhým pitím kvalitního zeleného čaje se můžeme vyhnout dalšímu zatěžování organismu přídatnými látkami v doplňcích stravy. Pro ochranu organismu a spalování tuku se uvádí, že při několikatýdenní kůře postačí 100–200 mg EGCG denně. Jenom v 1 g čaje Matcha je obsaženo 70 mg této látky.

Další složkou, která působí stimulačně na naší psychiku, je kofein, který v čaji nazýváme tein. Rozdíl mezi kofeinem a teinem je pouze ve vstřebávání. Kofein je v kávě obsažen volně, čímž působí rychleji, ale rovněž rychleji odezní. Tein se v čaji vyskytuje ve vázané formě, takže účinkuje méně nárazově a jeho účinek trvá déle. Obsah teinu v čaji je 35 mg a maximální doporučená denní dávka by neměla přesáhnout 400 mg, což odpovídá 12 šálkům čaje.

V čaji Matcha můžeme nalézt vysoký obsah aminokyseliny L-theaninu. Pouze čaj, jako jediná rostlina, umí tuto látku v přírodní formě produkovat. Tato aminokyselina v posledních letech nabývá na významu, jelikož zvyšuje aktivitu alfa vln v mozku a dokáže přispět k dobré kvalitě spánku. Opětovné pokusy dokázaly, že L-theanin má pozitivní účinky na mysl, zlepšuje paměť a pomáhá odbourávat stres. L-theanin zmírňuje efekt kofeinu, který někdy způsobuje podrážděnost či nervozitu, a zklidňuje mysl. Přestože je v čaji Matcha velké množství kofeinu, nezpůsobuje nervozitu, a to díky L-theaninu.

Pití kvalitního zeleného čaje Matcha nám pomáhá:

– snižovat riziko kardiovaskulárních chorob

– chránit tělo proti volným radikálům (více než například vitaminy C, E a β-karoten)

– zvyšovat odbourávání tuků a chránit svalová vlákna (díky EGCG)

– snižovat riziko onemocnění rakovinou

– zvyšovat imunitu

– relaxovat a nalézt uklidnění

– zlepšovat proces učení a vnímání

Zkrátka Matcha Tea je super. Mějte krásné dny.

korekturu textu provedla: Klára Petrskovská

Rychlý kontakt

MatchaTea.cz
Telefon: +420 773 082 222
E-mail: info@matchatea.cz

Kyosun s.r.o.
U Elektry 203/8
Praha 9, 19800

Sídlo společnosti
Trmická 836/1, Praha 9
IČ: 24727890, DIČ: CZ24727890 zapsaná v obchodním rejstříku, vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 169303.

Záruka kvality

 

Instagram

Facebook

Pro lepší fungování našich stránek využíváme cookies. Používáním našeho webu souhlasíte s jejich využitím. Rozumím Více informací.