Články

Matcha Tea zblízka

Matcha Tea zblízka

Publikováno
15. 09. 2023
 
Díky tradičnímu zpracování zeleného čaje matcha můžeme v tomto jedinečném nápoji nalézt velké množství významných látek, které působí blahodárně. Mezi nejvýznamnější látky, které mohou významně ovlivňovat náš zdravý životní styl, patří: katechiny, EGCG, tein (kofein) a L-theanin.

Co matcha obsahuje a jak nám tyto látky prospívají?

Antioxidanty katechiny

Katechiny jsou látky strukturně podobné flavonoidům, což je rozšířená skupina biologicky aktivních látek obsažených ve vyšších rostlinách. Tyto látky mají výrazný antioxidační účinek. Důkazy těchto biologických vlastností katechinů můžeme pozorovat v oblastech, kde je pití čaje přetrvávající tradicí, tedy v zemích, jako je Čína, Japonsko, nebo část Ruska.

 

Katechiny jsou obsaženy i ve fermentovaném černém čaji, ale v průběhu jeho zpracování (zapaření a rychlé sušení) dochází k velkým ztrátám těchto významných látek.

Jedničkou je epigallokatechin gallát

Podle studií je nejvýznamnější přírodní látkou v zeleném čaji EGCG neboli epigallokatechin gallát. Jedná se o ester epigallokatechinu, který patří do skupiny katechinů s kyselinou gallovou. Tato látka se vyznačuje vysokým antioxidačním účinkem.

EGCG je 200x účinnější antioxidant než například vitaminy C, E a β-karoten.

Celkový obsah katechinů v zeleném čaji je 134 mg/g, z toho 70 mg je EGCG. Velmi významnou vlastností EGCG, kterou ocení nejen kulturisté, je jeho schopnost odbourávat tuky (urychluje oxidaci tuků). Díky této látce tělo v klidovém stavu může spálit denně o 80 kalorií více.

Kde EGCG najdeme?

EGCG už můžeme najít v řadě doplňků stravy, nicméně pokud budeme pit kvalitní zelený čaj, vyhneme se dalšímu zatěžování organismu přídatnými látkami. Pro ochranu organismu a spalování tuku se uvádí, že při několikatýdenní kúře postačí 100–200 mg EGCG denně. V 1 g čaje matcha je obsaženo cca 70 mg této látky. Dobrá zpráva – pro splnění tohoto limitu stačí už jedna 2g porce našeho Harmony!

 

Stimulant kofein

Další složkou, která působí stimulačně na naši psychiku, je kofein, který v čaji nazýváme tein. Rozdíl mezi kofeinem a teinem je pouze ve vstřebávání.

Kofein je v kávě obsažen volně, čímž působí rychleji, ale rovněž rychleji odezní. Tein se v čaji vyskytuje ve vázané formě, takže účinkuje méně nárazově a jeho účinek trvá déle. Obsah teinu v čaji je asi 25 mg/g a maximální doporučená denní dávka by neměla přesáhnout 400 mg, což odpovídá 8 porcím čaje. Obvykle doporučujeme asi 2 sáčky denně.

 

Aminokyselina L-theanin

V čaji matcha můžeme nalézt vysoký obsah aminokyseliny L-theaninu. Pouze čaj, jako jediná rostlina, umí tuto látku v přírodní formě produkovat. Tato aminokyselina v posledních letech nabývá na významu, jelikož zvyšuje aktivitu alfa vln v mozku a dokáže přispět k dobré kvalitě spánku.

Opětovné pokusy dokázaly, že L-theanin má pozitivní účinky na mysl, zlepšuje paměť a pomáhá odbourávat stres. L-theanin zmírňuje efekt kofeinu, který někdy způsobuje podrážděnost či nervozitu, a zklidňuje mysl. Přestože je v čaji matcha velké množství kofeinu, nezpůsobuje nervozitu, a to díky L-theaninu.

 

Pití kvalitního zeleného čaje matcha nám pomáhá:

  • zvyšovat odbourávání tuků (díky EGCG)
  • relaxovat a nalézt uklidnění
  • zlepšovat proces učení a vnímání

Zkrátka Matcha Tea je super. Mějte krásné dny.