Články

Náš BIO Matcha Tea (shrnutí)

Náš BIO Matcha Tea (shrnutí)

Publikováno
10. 07. 2014
 
Vážení příznivci Matcha Tea, blížíme se do finále našich povídání o Matcha Tea a o jeho příslušenství. V uplynulých 6 dílech jsem se věnoval BIO certifikaci, pesticidům, HACCAP, složení čaje, složení šejkrů a podmínkám dovozu z oblasti Fukušima.

Veškeré tyto materiály jsem zveřejnil ze dvou důvodů. Tím prvním je, že jsem Vám chtěl ukázat veškeré platné dokumenty, které k čajům máme a tím druhým důvodem je, že byste o nich měli vědět. V předchozích dílech jsem několikrát upozorňoval na problémy se šizením čaje Matcha a jeho vědomou záměnou za obyčejný mletý čaj. Skutečně se nenechte mást cenou a ani jinými slovními argumenty. Argumenty, které se dají považovat za relevantní, jsou pouze platné certifikáty BIO, certifikát původu zboží a spousta dalších dokumentů, které si v předchozích článcích můžete prohlédnout. Zákonem samozřejmě není dáno, že se tyto informace musí zveřejňovat, ale myslím si, že solidní prodejce je rád poskytne, protože pokud obchoduje poctivě, tak přeci nemá co skrývat. Jsem přesvědčený o tom, že na našem i slovenském trhu se pohybuje spoustu poctivých obchodníků, kteří Vám nabízejí i velmi dobrou kvalitu. Těch si velice vážím a beru je jako přirozenou a hlavně zdravou konkurenci. S pár z nich se dokonce i dobře znám a když se potkáme na nějaké akci, tak si úplně v klidu popovídáme a potom si jdeme opět každý svou cestou.

Bohužel je tu ale i pár nepoctivých obchodníků, kteří jsou lační po rychlém zisku, zneužívající trendu Matcha, kterému jsme jistě trochou přispěli. Ano, Matcha je skutečně velice zajímavá potravina a trendem se rozhodně pomalu a jistě stává a to nejen u nás, ale celosvětově. Jen za poslední rok stoupla produkce čaje Matcha o více než 30 %. I proto si já a ani nikdo z řad dalších poctivých prodejců nepřejeme, aby se tu začaly prodávat levné náhražky z Číny. Tomuto problému jsem se hned v úvodním článku poměrně dost věnoval a ještě jednou se budu opakovat. Kvalitní Matcha za 1 Kč za gram je prostě nesmysl. Výroba tohoto čaje prochází skutečně velice náročnou cestou a aby bylo dosaženo optimální kvality, tak je nutné tomu přizpůsobit i cenu.

Mějte krásné a zelené dny a jakékoliv dotazy jsem připraven zodpovědět na mailu info@matchatea.cz.

Petr Patočka