Články

Náš BIO Matcha Tea (úvod)

Náš BIO Matcha Tea (úvod)

Publikováno
30. 06. 2014
 
Vážení příznivci Matcha Tea, prázdniny jsou v plném proudu a myslím si, že je to ideální čas si někde v klidu přečíst pár řádků o nás a o našem čaji.

Za relativně krátkou dobu, co jsme na českém a slovenském trhu, se už dá trochu hodnotit, jak se vlastně Matcha Tea daří. Máme za sebou období krásná a zajímavá, ale na druhou stranu se i ukázalo, že s úspěchem se mohou dostavit problémy, nebo ještě hůř, závist.
Přátelé, každý z nás ví, že život není peříčko a že ne vždy se vše povede tak, jak si člověk představoval. Občas mne napadají myšlenky, zdali je život vlastně spravedlivý, když je schopen dopustit ublížení tam, kde to vlastně nebylo potřeba a kde k tomu nebyl vůbec žádný důvod. Nicméně si říkám to otřelé „všechno zlé je pro něco dobré“ a vězte, že na tom něco bude. Když se zamyslím do své minulosti, tak mě vždy to špatné vlastně někam posunulo a na spoustu z těch špatných věcí vlastně rád vzpomínám, protože kdyby nepřišly, tak bych nezažil ty nádherné okamžiky, které přišly po těch anebo díky těm špatným. V neděli jsem se vrátil z cesty po transsibiřské magistrále a během dlouhých dní ve vlaku si člověk může o všech těchto věcech hodně popřemýšlet. O procházkách kolem Bajkalu ani nemluvě. Ten klid a pohoda byly naprosto úžasné a člověk si tam najednou uvědomí, že by měl trochu přibrzdit a ne se jen hnát dopředu.
Hodně jsem přemýšlel nad naším Matcha Tea. Je to pro mě dítě, které si od malička hýčkám a každé pošramocení jeho dobrého jména mne velice zarmoutí. Ale což, vše se děje tak, jak se má a i tyto faktory se musí naučit člověk snášet. Já se musím smířit s tím, že Matcha Tea má a bude mít hodně přátel, ale s tím vzroste i počet jeho nepřátel. V každém případě si obě strany mohou být jisté, že za kvalitou našeho čaje si stojím pevně jako skála a rozhodl jsem se, že již nebudu tolerovat či přehlížet negaci, která se občas kolem nás objevuje. Rozhodl jsem se jít tvrdě proti ní, protože my Vám nelžeme v tom, co prodáváme. My Vám skutečně prodáváme čaj, který kvalitu má, a hlavně je to skutečně Matcha a ne ledajaké, rozemleté cosi. Rozhodl jsem se, že postupně zveřejním veškeré certifikáty, osvědčení a rozbory, které máme, a jsem si naprosto jistý, že prodejce, který nabízí Matcha Tea za 1 Kč/gram, Vám tato osvědčení určitě neposkytne. Přátelé, čaje Matcha jsem dovezl již několik tun a moc dobře vím, kam se dá s cenou za pravý Matcha dojít. Rozhodně není možné, aby byla prodejní cena 1 Kč/gram. U této ceny je okamžité podezření na klamání spotřebitele, protože v Číně se teď hojně objevuje Powdered green tea. Volně přeloženo „Falešný Matcha“. Ten s tím pravým má společný pouze původ rostliny, ale technologicky se jedná o úplně jiný výrobek. Vždy, když se na toto téma bavím, tak to přirovnávám k pivu. Tito prodejci Vám prodávají Ambrosius za 3,5 Kč v láhvi od plzeňského Prazdroje za cenu 20 Kč. Je to úplně stejné. Základem je pivo, ale uvnitř jsou zcela odlišné produkty. Po mé poslední návštěvě Japonska jsem se seznámil s několika lidmi, kteří již toto řeší, a před zhruba měsícem jsem obdržel zprávu, že se chystá obrovská kampaň na téma čaj Matcha, a hlavně na téma, jak ho poznat.
Matcha Tea a powdered green tea jsou skutečně dva rozdílné produkty a nelze je takto spojovat. Když jsem celý projekt tvořil, tak jsem měl dvě podmínky. Tou první byly 2 gramové sáčky pro snadnou přípravu a inventuru v provozech, a tou druhou cena odpovídající vyššímu kvalitativnímu standardu. Vznikl Matcha Tea Gastro. Hned po zajištění této základní kvality se připravili vyšší varianty Ceremony a Delicacy. Poté již začaly vznikat další a další produkty, které již moc dobře znáte. Mixit Dr. Mačatý, čokoláda, sušenky Dr. Mačatý, Matcha Energy Caps, sušenky s čajem Matcha od Bio pekárny Zemanka a mnoho dalšího. Ať už je to Matcha Gastro, Gourmet, čokoláda nebo cokoliv dalšího, tak si můžete být jisti, že vstupní a výstupní kontroly jsou natolik přísné, že se na trh vadné zboží nemůže dostat.

Myslím si, že za bezmála dvouleté působení jsme udělali velký kus práce a není to samozřejmě jen práce má. Jedna věc je být strůjcem myšlenky, konceptu, a druhá věc je realizace. Za to, že se i realizace povedla, vděčím celému týmu Matcha Tea a pak i našim odběratelům, kteří do toho chtěli jít s námi a měli zájem jej prodávat.
V následujících dnech očekávejte zveřejnění všech osvědčení, rozborů a certifikátů, které máme pro naše odběratele k dispozici, a zároveň se budu podrobně věnovat tomu, jak si vybrat kvalitního dodavatele čaje Matcha. Nezáleží mi na tom, jestli budete kupovat Matcha od nás, nebo od konkurence. Záleží na tom, abyste kupovali opravdový Matcha a ne nějaké levné náhražky.

Pohodové prázdniny

Petr Patočka