Články

Rozdíly mezi první a druhou sklizní čaje

Rozdíly mezi první a druhou sklizní čaje

Publikováno
03. 06. 2022
 
Kvalita a chuť čaje závisí na mnoha faktorech – na místě pěstování, na jednotlivých lístcích, na procesu sušení, ale i na tom, kdy přesně se listy sklízí. Za opravdové šampaňské mezi matcha se považuje první sklizeň (first flush).

První jarní lístky

Pojem first flush (一番茶 ičibanča, neboli první sklizeň) označuje matcha, který vzniká z úplně prvních mladých listů, které se po dlouhé zimě objeví na keři čajovníku.

Čajovníky na zimu opadají a přes zimu odpočívají, stejně jako stromy u nás. Když pak na jaře začnou rašit nové lístky, spoustu síly a prospěšných látek soustřeďují právě ve výhoncích těchto prvních lístků, které rostou mnohem pomaleji než listy pro letní (druhou) sklizeň. Jarní čajové lístky tak obsahují zdaleka nejvyšší množství živin a prospěšných látek, a dokonce až 3x větší množství aminokyselin. First flush je také specifická svou silnou umami chutí.

Ten nejluxusnější matcha

Listy pro first flush se sbírají výhradně ručně a vždy se sbírá pouze šest listů – ten jediný listový výhonek na samém vrcholku rostliny a pět lístků pod ním.

První sklizeň je považována za tu nejkvalitnější, chuťově nejzajímavější a nejvzácnější, a představuje tak šampaňské mezi matcha. Tomu odpovídá i cena matcha vyrobeného z první sklizně. I z tohoto důvodu je tento typ matcha doporučován spíš pro popíjení při opravdu zvláštních příležitostech.

Právě Bio Matcha Tea Superior je nejkvalitnější čaj matcha z první sklizně (first flush), skutečný originál z Japonska. Tento exkluzivní čaj se pěstuje a ručně sbírá v oblasti Nishio.

 

Příprava čajů z první sklizně je ideální tradičním způsobem. Japonská čajová ceremonie probíhá nasypáním matcha do čajové misky čawanu pomocí bambusové lžičky čašaku. Čaj se zalije codou do 70 °C  a prošlehá se bambusovou metličkou časen. Vše potřebné lze koupit v skvělých sadách.

Druhá sklizeň

Second flush (二番茶 nibanča, druhá sklizeň) většinou probíhá v létě, ale nemějte strach, stále se jedná o vysoce kvalitní matcha, který je však vhodný pro každodenní pití.

Čajové listy rostou v sezóně od jara do léta mnohem rychleji, i díky vyšším teplotám a díky bohatému množství slunečních paprsků. I při druhé sklizni se sbírají pouze ty nejvyšší, nejmladší a nejzelenější lístky, ale protože vyrostly rychleji, obsahují o něco méně aminokyselin a dají se v některých případech sklízet pomocí strojů. Protože při druhé sklizni je práce o něco jednodušší, je i cena tohoto typu matcha o něco nižší než cena první sklizně.

Listy čajovníku Matcha Tea