Články

Skvělé přínosy Matcha Tea

Skvělé přínosy Matcha Tea

Publikováno
25. 10. 2014
 
Rozhovor s čajovým znalcem Sebastianem Beckwithem

Ze všech druhů čajů (červený, černý, zelený, bílý), který druh má nejvíce přínosů?

V souvislosti s čajovníkem bylo provedeno mnoho studií, obvykle však nejsou zaměřeny na různé druhy čajů, ale spíše se jedná o celkové srovnání různých druhů nápojů (například kávy a čaje). Většina studií ukazuje, že čajovník ve všech svých podobách podporuje zdravý životní styl, i když žádná ze studií není naprosto nezvratná.

Všechen čaj pochází ze stejné rostliny, Camellia sinensis, která je příbuzná s kamélií. Je to dřevitý keř původem z jižní Číny, zpravidla udržován ve výšce vhodné pro sklizeň (cca 1 metr). Rostlina dovede produkovat čaj bílý, zelený, oolong, černý (v Číně znám jako červený) a pu-erh v závislosti na regionu, specifické odrůdě a způsobu zpracování. Je důležité poukázat na to, že „červený čaj“, který je uváděn na trh některými velkými distribučními společnostmi, je ve skutečnosti pouze bylinný výluh. Není to skutečný čaj, a ačkoli obsahuje antioxidanty, nejsou to ty samé, které jsou studovány v souvislosti s čajovníkem a ani ty, které se ukázaly být velmi účinnými v řadě studií publikovaných v posledních několika letech.

Co dělá Matcha Tea tak zvláštním?

Matcha Tea je vysoce kvalitní zelený čaj, který je pro dosažení správné barvy před sklizní zastíněn a po sklizni se namele. Matcha Tea se těší oblibě v mnoha ohledech. V Japonsku je velmi důležitou součástí čajového obřadu a v Asii i na Západě jej lidé pijí, protože mají rádi jeho chuť a onen rituál.

Jeho chuť je silná a rostlinná – někteří by řekli špenátová, jiní by zase řekli trávová a podobná umami (tzv. pátá chuť). Samozřejmě záleží na kvalitě a zdroji výchozího zeleného čaje. Kvalita čaje použitého k výrobě Matcha Tea je důležitá, protože existuje mnoho levnějších imitací, které používají právě zelený čaj nízké kvality.

Stejně jako u všech čajů, důležitý je i samotný nákup čaje. Je vhodnější koupit si čaj od dovozce, jehož zásoby jsou v pohybu (pozn.: Matcha Tea objednáváme od certifikovaného dodavatele jednou za dva měsíce. Sledujte naše šarže.), díky čemuž získáte čerstvý produkt. Na přípravu čaje použijte zhruba čajovou lžičku Matcha Tea v misce s třetinou hrnku horké vody (ne vařící). Poté vyšlehejte čaj bambusovou metličkou a Matcha Tea je připraven k pití.

Existují nějaká další využití čaje, kdy se čaj nemusí vyloženě pít?

Mnoho kulinářských tradic zahrnuje čaj – od známé čajem uzené kachny po báječnou oolong tempuru. Osobně se rád zaměřuji na pití čaje namísto snahy jej použít při vaření.

Čaj byl vždy vaším zájmem?

Studoval jsem čaj už nějakou dobu před tím, než jsem navštívil čajové plantáže v Darjeelingu na začátku 90. let. Tím, jak jsem strávil mnoho času v Himálaji, to byl skvělý způsob dozvědět se o čaji více od lidí, kteří čaj přímo pěstují a zpracovávají. Začal jsem vnímat chuťové nuance a rovněž dovednosti potřebné k vyprodukování pozoruhodného čaje specifického pro každou čajovou plantáž.

další informace o Sebastianovi: inpursuitoftea.com

zdroj: WWW.DRWEIL.COM

překlad: Klára Petrskovská