Články

Co byste měli vědět při nákupu Matcha Tea

Co byste měli vědět při nákupu Matcha Tea

Publikováno
17. 05. 2017
 
Kvalitu Matcha Tea, jeho původ, certifikace jsme rozebírali již několikrát, tak se na to pojďme podívat ještě jednou a v ucelené podobě. Budu se vám snažit srozumitelně pomoci s tím, na základě jakých kritérií si vybrat správný Matcha Tea.

Je dobré být ostražitý

Zleva i zprava na nás v poslední době útočí mnoho reklam, které vyzdvihují kvalitu tohoto čaje do nebes, ale je tomu skutečně tak? Je každý čaj matcha stejný? Pokud se domníváte, že ne, tak se domníváte správně. I u čaje matcha existuje několik tříd, které určují jeho kvalitu. Kvalita se určuje nejen podle chuti a vzhledu, ale také podle obdržených certifikátů a v ještě lepším případě i podle ocenění, které čaj obdržel. S Matcha Tea obchodujeme již desátým rokem a vězte, že jsme ochutnali nespočet různých druhů tohoto čaje. Pojďme se tedy podívat na to, co byste měli při nákupu čaje matcha sledovat a na co byste si měli dát pozor.

PŮVOD MATCHA TEA

Otázka, kterou v poslední době rozdmýchává řada obchodníků. My zastáváme názor, že pravý čaj matcha by měl být z Japonska. To hlavně z toho důvodu, že matcha je japonské slovo a o historii Matcha Tea se dozvíte nejvíce z japonských zdrojů. Ano, do podoby prášku se mlely v 7. století byliny v Číně, ale ve 12. století byla tato technika přenesena do Japonska, kde byla postupně zdokonalena o zastiňování čajovníku a o speciální formu mletí na žulových mlýnech. Primárně zastiňování je faktor, který následně nejvíce ovlivňuje kvalitu čaje tencha, ze kterého po semletí vzniká čaj matcha. Jistě jste se setkali s čínskými náhražkami tohoto čaje, které měly nevzhlednou hnědou barvu a velice trpkou chuť. Toto je způsobeno tím, že standardně pěstovaný čaj semelou včetně stonků, řapíků a žilek a prodávají ho jako matcha, který má správně obsahovat pouze dužinu listů. Tyto čaje se většinou prodávají kolem 120 Kč za 100 g, což je cena, která pravému Matcha Tea naprosto neodpovídá.

Závěrem ale musím uznat, že jsem měl nedávno čínský matcha, který byl v Číně pěstován i zpracován tradiční japonskou metodou a nebyl špatný. Testy jsme ale neprováděli. Každopádně zpracování a pěstování tohoto čaje odpovídala i cena, která se rovnala těm japonským čajům. Z toho vyplývá, že pokud bude Čína přesně kopírovat postupy, tak se není reálné dostat na enormně nižší cenu, jak to bývá u většiny produktů, které Čína produkuje.

JAKÉ VLASTNOSTI BY MĚL MÍT MATCHA TEA

CHUŤ

– chuť pravého Matcha Tea by měla být jemná s minimálním náznakem trpkosti
– jemnou chuť zapříčiní zpracování a šetrné sušení lístků, které spočívá v tom, že z usušených lístků čaje tencha se opatrně odstraní dřevité části (obsahující takzvané taniny), které způsobují trpkou chuť čaje. Protože se Matcha Tea mele pouze z dužiny čajových lístků, tak je jeho chuť jemná.

BARVA

– barvu ovlivňuje již samotné pěstování
– vzhledem k tomu, že jsou čajovníky pěstované ve stínu, tak jsou jeho lístky enormně zelenější, než běžně pěstovaný čaj
– barvu ovlivňuje množství chlorofylu – čím větší, tím zelenější barva
– čím světlejší barva čaje matcha, tím klesá i jeho kvalita

MATCHA TEA A HUBNUTÍ

Věčné téma na různých fórech a v diskuzích. Po 10 letech působení na trhu jsme získali od našich zákazníků tolik referencí, že s klidným svědomím můžeme tvrdit, že Matcha Tea je schopen pomoci při hubnutí, ale vždy říkáme zákazníkům, ať se nestaví k tomuto čaji jako k léku na hubnutí. Matcha není lék! Pokud se rozhodnete se svou váhou začít něco dělat, tak Matcha Tea k úspěchu jistě pomůže. Je to primárně proto, že pitím čaje matcha se zrychlí metabolismus, což se děje díky epigallokatechinu EGCG, který způsobuje to, že trávení jídla se zrychlí až o cca 30-40 %.

CERTIFIKACE MATCHA TEA

Jeden z nejdůležitějších faktorů, které by měly vaše rozhodnutí k nákupu ovlivnit. Jaké certifikáty byste měli vyžadovat při nákupu Matcha Tea?

 1. CERTIFIKÁT PŮVODU
  Každý produkt musí být označen zemí původu a to nejen na obalu, ale také v popisu na internetových stránkách. U matcha v ideálním případě Japonsko. Samozřejmě, že prodejci ve velké většině případů nechtějí, abychom se dozvěděli jejich zdroj a z toho důvodu tyto informace nezveřejňují. Zde jsou opět lehce ve výhodě bio čaje, protože jsou pod kontrolou do posledního gramu čaje a jejich původ se dá jednoduše ověřit například u certifikační společnosti, která bio certifikaci vydává. U nebio čajů lze doložit původ předložením specifikace, která by měla ručit za informace, které uvádí. Tu naši naleznete zde.
 2. CERTIFIKÁT BIO
  Není to povinnost, ale rozhodně se vyplatí investovat do bio kvality. Zejména u čaje je to poměrně žádoucí, jelikož je to komodita, která se běžně hnojí pesticidy a certifikace bio zaručí, že produkt je čistě přírodního původu. To ale neznamená, že všechny nebio čaje pesticidy mají. Je spousta konvenčních čajů, které jsou ve vynikající kvalitě.

Spousta lidí se domnívá, že bio certifikace je nějaký jednoduchý proces, nebo že se dá dokonce koupit. Skutečnost je však jiná. Úřad, který bio certifikaci vydává vyžaduje naprostou informovanost o pohybu bio potraviny, dohlíží na její skladování a řádné označování. Realita je taková, že proces obdržení certifikátu se dá zvládnout, ale největší oříšek je, si certifikát udržet. To znamená, že pokud nakupujete od dodavatele, který má certifikát již několik let, tak je to jasné znamení, že má ve skladech vše v naprostém pořádku. My jsme si náš certifikát obhájili již mnohokrát. Pracovník certifikační komise dochází minimálně jedenkrát do roka na kontrolu a obchodník musí předložit veškeré nákupy produktu a ty se musí shodovat s prodejem. Takže příjem a výdej vždy se musí do posledního gramu rovnat nule. Bio produkty nesmí být skladovány vedle nebio produktů, ve skladech musí být dodržován maximální pořádek a řada dalších nařízení, která jsou se skladováním bio produktů spojená.

Na internetu se v poslední době roztrhl s bio potravinami pytel a proto musely dozorové orgány zakročit a vyšlo nové nařízení, kterému se věnuji níže.

CO MUSÍ SPLŇOVAT ESHOP, KTERÝ PRODÁVÁ BIO POTRAVINY

Dne 25. 1. 2017 proběhlo na MZe ČR setkání všech čtyř kontrolních organizací EZ, SZPI a MZe ČR. Již z předchozích jednání vyplynulo, že SZPI bude problémy s e-shopy (prodejci biopotravin a bioproduktů) řešit, a proto bylo rozhodnuto, zahrnout je do systému kontroly a certifikace, a to akreditovanou kontrolní organizací. Stručně řečeno je to tak, že jakýkoliv eshop, který nabízí bio potravinu, musí být pod kontrolou certifikační společnosti a musí vlastnit certifikaci bio. Toto nařízení slouží pro ochranu spotřebitele, aby bylo s bio potraviny nakládáno řádně a nedocházelo k jejich zaměňováním s konvenčními produkty.

TESTY MATCHA TEA (rok 2017)

Pokud nás znáte delší dobu, tak jistě víte, že si zakládáme na pravidelném testování našeho čaje. Není to proto, že bychom našemu dodavateli nevěřili, ba naopak. Je to proto, že chceme mít jistotu, že produkt, který vám posíláme, je skutečně bezvadný. O všech testech vás pravidelně informujeme a jednou za rok zveřejňujeme souhrn nakoupených šarží v článku (vše najdete na našem blogu).

 1. PESTICIDY
  – nejdůležitější testy, které v případě bio produktů MUSÍ vyjít negativně
  – v případě konvenčních čajů existují limity, které povolují určitý výskyt pesticidů, ale je to v setinách až tisícinách gramů na kilogram. V EU jsou vůbec nejpřísnější podmínky pro výskyt pesticidů, což je samozřejmě dobře
  – při testech na pesticidy se kontroluje výskyt cca 650 druhů a tento počet se průběžně mění
  – testy, který vám obchodník ukazuje MUSÍ být k aktuální šarži. V našem případě tedy RKY16G a výsledek je ZDE
  – pokud vám obchodník ukáže například dva roky staré testy, tak to znamená, že prodává dva roky starý čaj, nebo se prokazuje testy, které přísluší k úplně jiné šarži
 2. TĚŽKÉ KOVY
  – k našemu překvapení se jedná o nepovinné testy, kterými se museli obchodníci prokazovat do konce roku 2008
  – my sledujeme kadmium, olovo, rtuť a chrom
  – výsledky měření šarže RKY16G si můžete prohlédnout ZDE
  – opět zde platí striktní pravidlo, že testy se vztahují pouze na danou šarži a rozhodně nejsou obecné
 3. KVASINKY A PLÍSNĚ
  – v podstatě totožný případ, jako výše
  – výsledky naší aktuální šarže RKY16G můžete shlédnout ZDE
  – tyto testy jsou platné pouze na uvedenou šarži, nikoliv na čaj obecně
 4. PAU
  – test na výskyt polycyklických aromatických uhlovodíků můžete shlédnout ZDE
  – opět se jedná o nepovinné měření, ale vzhledem k tomu, že jsme žádali Státní zdravotnický ústav o vydání certifikátu o bezpečnosti potraviny, tak jsme byli povinni ho udělat
  – testy jsme prošli a Statní zdravotnický ústav nám vydal certifikát, který můžete shlédnout ZDE
  CELKOVÉ HODNOCENÍ ŠARŽE RKY16G NALEZNETE ZDE

JAKÝM ZPŮSOBEM OBCHODUJEME S MATCHA TEA MY

Snažíme se o dodržení veškerých standardů a na prvním místě je pro nás kvalita a spokojený zákazník. Když jsme na začátku dávali celý projekt Matcha Tea dohromady, tak pro nás bylo zásadní, aby byl Matcha Tea dostupný všem. Věděli jsme, že pokud bychom zvolili nejdražší variantu čaje, tak neuspějeme. Proto jsme šli zlatou střední cestou a produkt Bio Matcha Tea Harmony se stal velice oblíbeným a v roce 2016 dokonce zvítězil na portálu Heuréka.cz mezi čaji a stal se tak Produktem roku 2016. Toto ocenění nás velice potěšilo, protože je to ocenění od zákazníků. Při dovozu Matcha Tea splňujeme tyto standardy:

 • spolupracujeme s největšími producenty čaje matcha na světě
 • 100% kvalita čaje
 • kvůli zachování kvality čaje probíhá dovoz pouze letecky
 • matcha objednáváme zhruba 1x za dva měsíce, abychom zaručili jeho čerstvost
 • BIO certifikace
 • pravidelné testy na: e.coli, pesticidy, těžké kovy, bakterie, rtuť, kvasinky a plísně
 • 9 různých certifikátů kvality
 • čaj splňuje nejpřísnější limity pro prodej v EU
 • jasný původ, originál z Japonska
 • unikátní balení (2 g porce-easy to use)

Máte-li jakékoliv připomínky k tomuto článku, sem s nimi. My se neschováváme za operátory a za automatické emaily. My s vámi chceme komunikovat napřímo.

Nakoupit pravý matcha můžete na našem eshopu.