Články

Cukrový detox

Cukrový detox

Publikováno
10. 06. 2022
 
V dnešní době jsou cukry součástí většiny průmyslově zpracovaných potravin. To sice není důvod k tomu cukr hned démonizovat jako drogu, které se musíme za každou cenu vyhnout, ale vzhledem k tomu, že cukr má velký vliv na naše tělo i náladu, je lepší mít jeho konzumaci pod kontrolou. Pokud vám nevyhovuje množství cukru, které denně sníte, ať už ze zdravotních, nebo z psychických důvodů, máme pro vás pár tipů, na co si dávat pozor.

Není cukr jako cukr

Cukr najdeme v podobě sacharidů ve většině potravin. V mléčných výrobcích, v cereáliích, ale v určitém množství i v ovoci a zelenině. Se sacharidy si naše tělo zvládne celkem snadno poradit. Do průmyslově zpracovaných potravin se ale přidávají další cukry a dochucovadla a výsledný mix obsahuje takové množství cukru, že může být pro náš organismus problematické ho zpracovat.

Často se doslazují i potraviny, u kterých by nás to možná nenapadalo – jogurt, chleba, různé typy omáček a dresingů, hořká čokoláda, nebo třeba kečup (některé obsahují až 29 % cukru, což je větší množství, než mívá třeba zmrzlina). Cukr najdeme i v alkoholu, a to nejen v krémových likérech, ale i v ginu nebo v rumu.

Problém přidaných cukrů

Příliš velké množství cukru má za následek zdravotní komplikace, jako například nadváhu, zvýšení rizika srdečních chorob, ale ovlivňuje i mozek. Někdo dokonce tvrdí, že cukr způsobuje závislost, a to hlavně díky tomu, že po sladkém nám stoupá energie, ale stejně rychle zase padá a přichází „cukrová krize“, se kterou se tělo snaží bojovat vyhledáváním dalších sladkostí. V průmyslově zpracovaných potravinách najdeme přidané cukry, které jsou vlastně jen prázdné kalorie. Nezaženou hlad a neobsahují živiny, takže i když jich sníme hodně, pořád se necítíme nasycení.

Zajímavé je také to, že přidanými cukry se často upravuje chuť potravin se sníženým obsahem tuku a takové potraviny pak mohou být pro naše tělo horší než klasická tučná varianta produktu.

Naopak přírodní cukry najdeme třeba v ovoci a spolu s ním sníme i vitamíny a množství vlákniny, která zažene hlad, pomůže nám strávit přírodní cukr pomaleji a nezpůsobuje výkyvy krevního cukru.

Jak začít cukrový detox?

Jestli i vás trápí množství cukru, které denně sníte, můžete zkusit vysadit bílý cukr a dochucovadla. Pokud jste zvyklí jíst hodně sladkého, zezačátku vám potraviny s menším obsahem cukru zřejmě nebudou chutnat. Na výběr máte většinou dvě možnosti – buď můžete zkusit toto období vydržet a počkat, až si na chuť bez cukru zvyknete (může to trvat od tří dnů až třeba po týden či deset dní), nebo můžete postupně snižovat množství cukru, které přes den sníte. Obsah zkonzumovaného cukru zkuste snížit na polovinu, a postupně snižujte dávky.

Slaďte medem, čekankovým sirupem, ovocnou šťávou či rozmačkaným banánem. Přechod z ochuceného jogurtu na bílý si můžete zpříjemnit čerstvým ovocem a chuť na sladké zahánět třeba vysokoprocentní čokoládou, ořechy, tyčinkou Matcha Tea Snack bar, která je slazená právě čekankovým sirupem a neobsahuje bílý cukr, nebo třeba Matcha Tea shakem s příchutí meruňka, banán, mango či jahoda, který je slazený sušeným rýžovým sirupem. Oba produkty navíc obsahují další živiny, vitamíny a vlákninu, díky které zasytí a nejsou jen prázdnými sladkými kaloriemi.  

 

Výhodou cukrového detoxu je, že ovoce a další potraviny vám po chvíli začnou chutnat jako sladkosti, takže když vytrváte, máte se na co těšit.

Zařaďte tradiční „zdravé potraviny“

I pro cukrový detox platí, že čím více přírodních potravin sníte, tím lépe pro vaše zdraví. Čerstvé ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, či jednoduché přílohy, jako je například rýže, brambory, nebo třeba dýně udělají pro váš organismus mnohem víc než průmyslově zpracované sladkosti. Sáhněte vždy po co nejpřirozenějších produktech a zkontrolujte si množství cukrů ve výživové tabulce. Místo sycených nápojů, energeťáků, nebo kávových nápojů plných cukru si ušejkujte originální japonský Matcha Tea, který si dochutíte mlékem, ovocnou šťávou, nebo kořením. Výhodou takového nápoje je, že dodá energii a vy máte úplnou kontrolu nad tím, co do něj přidáváte. Hledejte však skutečně pravý a kvalitní čaj matcha z Japonska, nesmiřte se s méně kvalitní náhražkou.

Imperial ve skleněné láhvi
Zelená variace na dalgonu

Vyměňte sladkosti za sušené ovoce (pozor, aby nebylo proslazované!), dochucujte kořením (do ovesné kaše přidejte místo cukru třeba skořici). Pokud to jde, zvyšte příjem proteinů a upravujte si jídla sami (neznamená to, že denně musíte vařit složitá jídla, ale někdy bohatě stačí obyčejná míchaná vajíčka, zelenina osmahnutá na másle, nebo maso s rýží apod.). 

Nejdůležitější částí cukrového detoxu je jíst třikrát denně dostatečně velké jídlo a pít dostatečné množství vody. Pokud nesnídáte, může se vám stávat, že chutí na sladké tělo dohání pávě tu snídani, která mu chybí.

Spánek může hrát také velkou roli. Pokud spíte méně hodin, než vaše tělo potřebuje, sladkým si může kompenzovat nedostatek energie. Podobně je na tom i nedostatek vody – někdy si tělo říká o sladké proto, že jsme nevypili dost tekutin a „hlad“ je v tomto případě opravdu převlečená žízeň 😊

Buďte na sebe hodní

S cukrovým detoxem začněte pomalu a s trpělivostí. Může se stát, že začátek bude náročnější než čekáte a nějaké cukrovince neodoláte. Nemá smysl se za to trestat, změna životního stylu je náročná a vyžaduje odhodlání. Zkuste snižovat dávky cukru postupně, po malém množství a po delší dobu. Jakmile si na nižší dávku zvyknete, což může trvat třeba i dva týdny, tak uberte další trošku. Můžete také zkusit nejíst nic sladkého celý měsíc a pak si do jídelníčku vrátit jen ty potraviny, po kterých se vám nejvíc stýská. Myslete na to, že cílem cukrového detoxu není už nikdy nejíst nic sladkého, ale spíše získat přehled a kontrolu nad tím, kolik bílého cukru a sladidel sníte, a kde je ta hranice, kde vám to ještě vyhovuje.