Články

Je vhodné pít matcha v těhotenství a při kojení?

Je vhodné pít matcha v těhotenství a při kojení?

Publikováno
10. 07. 2023
 
Máme pro vás dobrou zprávu – pokud budete Matcha Tea pít v omezeném množství, nemusíte se ho vzdávat ani v očekávání.

Jak je to vlastně s pitím Matcha Tea v těhotenství?

Budoucí maminka musí svůj běžný jídelníček mírně upravit a obětovat i spoustu potravin, na které byla běžně zvyklá. Matcha na jednu stranu obsahuje spoustu blahodárných látek, ale i kofein. Proto se může zdát, že i Matcha Tea může patřit mezi potraviny, které jsou v těhotenství spíše zapovězené. Vždy raději doporučujeme konzultovat pití matcha s vaším ošetřujícím lékařem, ale pokud Vám žádné zdravotní predispozice nebrání, můžete si Matcha Tea v omezeném množství dopřávat nadále 😊

 

Maximálně 200 mg kofeinu za den!

Denní příjem kofeinu v těhotenství a při kojení by neměl přesáhnout 200 mg

1 gram našeho Bio Matcha Tea Harmony obsahuje cca 25 mg, to znamená, že konzumací dvou sáčků našeho Matcha Tea (tzn. 4 g čaje matcha) se dostanete na denní příjem cca 100 mg, a to je hodnota, která je považovaná za bezpečnou. U Bio Matcha Tea Imperial doporučujeme spíše jeden, případně jeden a půl sáčku denně; u Premium radíme nepřekračovat jeden sáček denně. Imperial i Premium obsahují o něco vyšší množství čajového kofeinu, a proto je lepší je konzumovat v menší míře.

Obecně se tedy dá říct, že 2 gramy denně (1 porce Matcha Tea), 4 g ve výjimečných příležitostech, jsou bezpečné množství. Toto množství udáváme proto, že kofein lze přijmout i v jiných formách, například když si dáte kousek čokolády, nebo si dopřejete šálek černého čaje. Při dávce 2 g matcha denně je tak menší pravděpodobnost, že doporučenou úroveň 200 mg kofeinu/den přesáhnete.

Bezkofeinová varianta čaje

Pokud se chcete kofeinovým nápojům vyhnout úplně, máme pro Vás skvělý tip, jak si dopřát čaj plný antioxidantů, aminokyselin, minerálů a vitamínů, přitom zcela bez kofeinu: mletý Bio Kyosun Rooibos! Chuť s jemným karamelovým podtónem, příjemně zemitá, harmonická, uklidňující.

Matcha a káva

Je pochopitelné, že i nastávající maminky mají někdy potřebu doplnit energii. V čem je konzumace Matcha Tea šetrnější oproti kávě? Základním rozdílem mezi matcha a kávou jsou živiny, které se přirozeně v obou nápojích nacházejí. Káva je silný a okamžitý stimulant. Naproti tomu Matcha Tea obsahuje theofylin a theaniny, stejně jako spoustu minerálů, vitamínů, aminokyselin a antioxidantů, které zpomalují vstřebávání čajového kofeinu do organismu, a proto je dávka energie z matcha pro tělo šetrnější a pozvolnější. Jde tedy o zdravější formu kofeinu, nebo, chcete-li, o čistě bio energetický nápoj 😊

Pokud se bez šálku kávy neobejdete, doporučujeme maximálně 2 gramy Matcha Tea denně a pít oba nápoje s několikahodinovým odstupem. Matcha i káva obsahují kofein, ale každý nápoj v jiné formě. Protože oba typy kofeinu působí na tělo trochu jinak, může po bezprostřední konzumaci obou nápojů nastoupit nevolnost. Proto si například dopřejte šálek kávy ráno a porci Matcha Tea odpoledne, nebo naopak. Současně doporučujeme dát si ranní matcha vždy až po jídle, a odpolední šálek maximálně do 16. hodiny. Večerní pití Matcha Tea může způsobovat problémy s usínáním.

Je nutné si dávat pozor na původ čaje matcha?

Jednoznačně ano! Vybírejte si pouze ověřené dodavatele a ty, kteří mají veškeré certifikace kvality a původu. Často provádíme srovnávací testy pravého Japonského matcha a mletých čajů z Číny, které se za matcha jen vydávají. U čajů z Číny jsme zjistili mnohem větší množství těžkých kovů, kvasinek, plísní a mikroorganismů (výsledky najdete v článcích). Proto buďte při výběru čaje matcha velice obezřetní. Ušetřit se dá mnohde, ale na kvalitě by se určitě šetřit nemělo.

MATCHA CLASSIC

Připravte si:

• 2 g Bio Matcha Tea Harmony

• voda max. 70 °C

• šejkr/skleněná láhev

Postup:

V naší nabídce máme Matcha Tea šejkr. S ním je příprava za tepla nejjednodušší. Do šejkru nasypte porci Matcha Tea, přilijte 1 dl studené vody a 2 dl horké vody. Poté pořádně protřepejte. Před otevřením je důležité nejdříve odpustit páru horním víčkem.

Náš tip:

  1. Pokouší se o Vás nachlazení? Zkuste přidat do šejkru ještě trochu nastrouhaného zázvoru. S ním chutná Matcha Tea skvěle!

 


 

LEDOVÉ MATCHA LATTE S MANGEM

Připravte si:

• 125-200 ml studeného mléka

• 80 g manga

• 2 lžičky třtinového cukru nebo medu

• 1/2 hrnku ledových kostek

• 1 sáček Matcha Tea Harmony

• 50 ml studené vody

• šejkr

Postup:

Mango oloupeme, zbavíme pecky a rozmixujeme.

Mangové pyré nalijeme do sklenice a přidáme ledové kostky.

Přidáme 125-200 ml studeného mléka (množstvím mléka upravujeme intenzitu nápoje – začněte proto s menším množstvím a případně dolívejte).

Matcha Tea nasypeme do šejkru společně se studenou vodou a dobře protřepeme. Pomalu nalijeme na mléko a nápoj je hotový.

Před pitím nápoj promíchejte.

 

Náš tip:

  1. Živočišné mléko můžete nahradit rostlinným.
  2. Pokud má mango nevýraznou chuť, lze do pyré přidat pár kapek citronu.
  3. Dosladit nápoj můžete čekankovým sirupem, medem, třtinovým či bílým cukrem, erythritolem…
  4. Nemáte šejkr? Matcha a studenou vodu nalijte do misky a metličkou dobře promíchejte. Jen dávejte pozor, abyste nepoužili kov.