Články

Sedm důvodů, proč pít Matcha Tea

Sedm důvodů, proč pít Matcha Tea

Publikováno
17. 03. 2015
 
Podle nedávno publikovaného článku na stránkách The Inquisitr se antioxidační čaje, jako je zelený čaj matcha, staly senzací současnosti spolu s ingrediencemi, které slibují potlačit chuť k jídlu a pomáhají snižovat celkovou tělesnou hmotnost. Hollywoodské celebrity nedají dopustit na diety obsahující detoxikační čaje, které je udržují v dobré kondici a zároveň syté; zamezuje se tím bažení po jídle nebo cukru.

Japonský zelený čaj matcha

Zelený čaj matcha je pokládán za mnohem lepší variantu než běžný zelený čaj; když pijete matcha, požíváte celé lístky, a ne jen uvařenou vodu. Matcha má svůj původ v japonské kultuře a je považován za nejkvalitnější práškový zelený čaj. Lístky se sbírají z vršků zastíněných rostlin druhu Camellia sinensis, následně se napařují, zbavují stonků a suší, než jsou rozemlety na velmi jemný práškový zelený čaj matcha; ten je pak skladován a chráněn před světlem a kyslíkem, aby se zachovala jeho zářivá zelená barva a antioxidační vlastnosti.

7 plusových bodů pro matcha

1) Zdroj katechinů (EGCG)

Antioxidanty katechiny jsou nejúčinnější a nejvíce prospěšné pro naše tělo. Zelený čaj matcha je výborným zdrojem jednoho specifického katechinu zvaného epigallokatechin gallát (EGCG).

2) Spalování kalorií

Zelený čaj matcha umí nabudit metabolismus a pomoci při spalování přebytečného tělesného tuku asi čtyřikrát rychleji, než je běžné, a to bez negativních vedlejších účinků, jako je zrychlený srdeční tep a vysoký krevní tlak.

3) Detoxikace těla

Proces výroby zeleného čaje matcha z rostliny Camellia sinensis vyžaduje zakrytí lístků před slunečním světlem, čímž se v nich zvýší produkce chlorofylu. Výsledný vysoký obsah chlorofylu nejen že dodává tomuto čaji jeho krásně jasnou zelenou barvu, ale rovněž z něj dělá silný detoxikační prostředek, který má schopnost „vypláchnout“ z těla těžké kovy a chemické toxiny.

4) Pomoc při posilování imunitního systému

Katechiny nacházející se v tomto čaji mohou podpořit fungování imunitního systému. Jedna miska zeleného čaje matcha poskytne dostatečné množství živin, jako jsou draslík, vitamíny A a C, železo, bílkoviny a vápník.

5) Dostatek energie

Matcha obsahuje čajový kofein tein, který je pro tělo šetrnější než kofein obsažený v kávě. Uvolňuje se navíc postupně až šest hodin, takže vás nečeká žádný výkyv jako u kávy nebo energetických nápojů.

6) Navozuje pocit klidu

Přítomnost aminokyseliny L-theanin v lístcích použitých k výrobě zeleného čaje matcha stimuluje produkci alfa vln v mozku, čímž navozuje pocity klidu a uvolnění bez pocitu ospalosti.

7) Posiluje paměť a koncentraci

L-theanin produkuje hormony jako dopamin a serotonin, které zlepšují náladu, posilují paměť a podporují lepší koncentraci.

 

 

Autor: Ruchira Dhoke

Překlad: Klára Petrskovská

Originál článku: ZDE