Články

Co je a co není zdravá snídaně?

Co je a co není zdravá snídaně?

Publikováno
12. 10. 2022
 
Stejně jako všechno ostatní, i strava dnes podléhá trendům, které se mění obrovskou rychlostí. Proto najdeme třeba na Instagramu pod #snídaně milion různých jídel, která se mohou všechna honosit přívlastkem "zdravá", ale přitom to nemusí být úplně pravda. Co tedy za zdravou snídani můžeme považovat a co už je mimo?

Jeden metr pro všechny?

Pravdou je, že každému z nás může vyhovovat něco jiného. Vrcholový plavec potřebuje snídat mnohem větší nálož kalorií než někdo, kdo má sedavé zaměstnání a po práci se potřebuje protáhnout slow jógou. Podobně na tom budou i rozdílné metabolické typy každého z nás – někdo potřebuje pro optimální dávku energie snídat sacharidy nabitou snídani, někomu vyhovují hlavně proteiny a tuky. Může pro nás být sice jednodušší zobecňovat pouze na dvě kategorie – zdravé a nezdravé, ale ve výsledku si touto kategorizací můžeme uškodit mnohem víc, než když budeme vnímat svoje tělo a jíst to, o co si řekne samo.

Přijďte na to, co vyhovuje vám

Zabere to čas a může to být náročné, ale odměna bude mít podobu perfektně vyladěné snídaně, která vás zasytí na několik hodin a dodá energii. Zkuste experimentovat se složením své snídaně. Vyzkoušejte, jak se cítíte, kolik toho pracovně zvládnete a na jak dlouho vás zasytí třeba ovesná kaše s ovocem. Pokud máte pocit, že po ní máte energie dost, vyzkoušejte různé sacharidové kaše snídat i pár týdnů.

 

 

Chvilku může trvat, než si na ně tělo zvykne, ale pokud si po nějaké době budete celé dopoledne připadat spíš unavení, bez energie a hladoví, je čas přidat nějaké proteiny a tuky, třeba v podobě sýra či vajec. Přidávat, ubírat a zkoušet můžete různé variace sacharidů, tuků a proteinů, ideálně v kombinaci s ovocem nebo zeleninou, dokud nevypozorujete, jaké složení snídaně vyhovuje nejvíc právě vám. Může to být jogurt s 10 % tuku s tvarohem a ovocem, může to být plátek celozrnného chleba se sýrem, velká miska rýžové kaše s ovocem, může to být i opečený plátek lososa či kuřete, nebo dokonce smoothie s kokosovým mlékem a chia semínky.

I nápoje jsou součástí snídaně

 

Vyměnit zkuste i nápoje – káva vás sice nastartuje obrovskou a rychlou dávkou kofeinu, ale stejně rychle zase mizí a může vám ve výsledku energii spíše brát. Místo kávy zkuste šálek zeleného japonského čaje Matcha Tea, který se do těla uvolňuje pomaleji, působí až 6 hodin a je k tělu šetrnější.

Pokud potřebujete snídani doplnit nějakým typem hutnějšího nápoje, vyzkoušejte Matcha Tea shake s meruňkou, banánem, mangem, nebo jahodou. Zasytí, dodají energii a neobsahují rafinovaný cukr, ale jsou slazené bio rýžovým sirupem.

 

 

Pozor ale na džusy – i ty 100% jsou často doslazované a připravené tak, aby vydržely dlouho na policích obchodů. Víc vitamínů a vlákniny, která pomáhá s trávením a zasytí, najdete v čerstvém ovoci a vaše tělo mnohem víc ocení půlku pomeranče než nálož cukru v podobě pomerančového džusu.

Dopřejte si – ale s mírou

Neznamená to ale, že se musíte svých oblíbených sendvičů se slaninou, sýrem a vejci, a dvou po nich následujících čokoládových croissantů navždycky vzdát. Dopřejte si je, když na ně máte chuť, změna vám jednou za čas může udělat dobře a dodat i živiny nebo energii, které tělu schází, ale buďte opatrní, abyste si z nich neudělali každodenní rutinu. Zkuste sami pozorovat, jestli máte po takové snídani dostatek energie na práci, jestli si nepřipadáte otupení, a jestli vám takový pocit vyhovuje. Pokud ne, máte větší motivaci i chuť vrátit se ke snídani, která vám opravdu sedí a kterou jste si vyladili přesně podle sebe.

TIP!

Inspiraci pro dobrou snídani můžete najít i v našich receptech. Máme recept třeba na:

Matcha mandlový shake

 

Matcha green smoothie

 

Matcha fit palačinky

 

Chia puding s Matcha Tea

 

Matcha můžete přimíchat do všech kaší, smoothies, nebo jogurtů, ale hodí se i do slané kuchyně – fantazii se meze nekladou!