Články

Naše druhy Matcha Tea

Naše druhy Matcha Tea

Publikováno
01. 10. 2021
 
Všechny čaje Matcha Tea jsou v bio kvalitě, všechny dodávají energii, všechny tři se připravují ve studené i horké variantě. Ale který matcha je ten pravý pro mě? Harmony, Imperial, nebo Premium?

Záleží na listech

Čaj matcha se dělí do několika kategorií a tříd. Rozdělení závisí hlavně na tom, které listy se do výsledné směsi matcha přidávají. Protože se čajovníkové plantáže zastiňují, čím níže čajovníkové listy rostou, tím méně se k nim dostane světla a tím horší kvalitou se vyznačují.

Při přípravě čaje matcha se sice sklízí jen pár nejvrchnějších lístků čajovníku, ale i tak je mezi jejich kvalitou velký rozdíl.

Harmony se prosadí v tisících receptech

Náš základní produkt Bio Matcha Tea Harmony se připravuje z listů střední vyšší kvality, pro kterou je charakteristická trávově zelená barva a výrazná chuť umami.

Právě proto, že chuť Harmony je silnější, skvěle se páruje třeba s čerstvou ovocnou šťávou, s kvalitním sirupem, zázvorem, medem, různým kořením, s mlékem, kokosovou vodou, nebo třeba se stoprocentní m džusem. Harmony je tak super řadou pro všechny matcha začátečníky, kteří teprve hledají, která forma pití matcha je pro ně ta pravá. Současně se dá použít i jako přísada do smoothies, ovesných a jiných kaší. Recepty najdete zde.

 

 

V Harmony najdeme úžasné aminokyseliny, které nám pomáhají zlepšit náladu, posilují paměť, navodí pocit uvolněné mysli, a zároveň dodají pocit intenzivního soustředění. Tato řada obsahuje také čajový kofein – teofylin – který zaručuje postupné uvolňování energie po dobu 3-6 hodin. Listy pro Harmony se sklízejí v Japonsku, oblastech Aichi a Shizuoka.

Imperial jako zlatá střední cesta

Imperial se nachází přesně napůl cesty mezi Harmony a Premium. Má jemnější a decentnější chuť než Harmony, ale zároveň je jeho chuť zemitější a výraznější než Premium.

Při šejkování Imperial vzniká podobná pěna jako u Premium, ale přitom má víc aminokyselin a dodá víc energie než Harmony. Naopak antioxidantů má Imperial o něco méně než Premium. Imperial pochází z oblasti Shizuoka přímo pod krásnou horou Fudži. V této oblasti panuje ideální podnebí pro pěstování velice kvalitního matcha.

 

Velkou výhodou Imperial je, že si ho skvěle vychutnáte v jeho čisté podobě, ale i dochucený. Přestože je chuť Imperial silnější než Premium, chutná úžasně sama o sobě. Ale pokud jste příznivci dochucování, Imperial vynikne i v mléce, vyšejkovaný v ovocné šťávě, nebo dochucený kvalitním sirupem právě díky své výraznější chuti.

Pokud chcete mít po ruce matcha, u kterého se můžete až při jeho přípravě rozhodnout, jestli si ho v tu chvíli chcete dát čistý nebo dochucený, Imperial je ta pravá střední cesta.

Premium vynikne samo o sobě

Vyšší řada Bio Matcha Tea Premium se naproti tomu vyznačuje sytě zelenou barvou a jemnou chutí, kterou už nedoporučujeme dochucovat, protože by ji jakákoli jiná chuť přebila.

Zejména proto doporučujeme nejdříve vyzkoušet Harmony nebo Imperial a k Premium se postupně dopracovat – teprve pak naši zákazníci lépe docení rafinovanou a svěží chuť Premium. Bio Matcha Tea Premium je navíc ještě zelenější, má ještě větší obsah aminokyselin, a ještě vyšší podíl kofeinu než Bio Matcha Tea Harmony.

Premium tak při nižší dávce matcha obsahuje ještě vyšší dávku aminokyselin a navodí ještě intenzivnější pocit soustředění než Harmony. Přitom postupné uvolňování energie po dobu 3-6 hodin zůstává stejné a ani v případě Premium ho neprovází žádné vedlejší účinky charakteristické pro kofeinové nápoje či kávu (např. nervozita, třes rukou, pocení). Listy pro Premium se sbírají ručně v Japonsku, v oblasti Aichi.

Premium rozhodně nedoporučujeme jako ingredienci do pokrmů.

Harmony, Imperial a Premium - vždy bio a čerstvé

Kromě pěstování procházejí všechny tři druhy Matcha Tea tradičním sušením párou, oddělováním dužiny od řapíků a stonků, i mletím v tradičních žulových mlýnech. Všechny tři čaje pěstujeme v bio podmínkách, a všechny jsou přísně testované na výskyt plísní, kvasinek, pesticidů nebo bakterií e. coli. Tyto testy jsou veřejně dostupné na našich stránkách.

 

Pozor na sílu čaje

Harmony, Imperial, ani Premium nedoporučujeme pít na prázdný žaludek. Čaj je silný a může způsobovat nevolnost.

 

Zajímají vás i rozdíly mezi našimi tradičními řadami matcha? Koukněte na článek zde.