Články

Cukroví (téměř) bez výčitek

Cukroví (téměř) bez výčitek

Publikováno
15. 11. 2023
 
Vánoční svátky jsou neodmyslitelně obdobím hojnosti, alespoň pokud jde o potraviny. Kromě bramborového salátu a smažených jídel si dopřáváme i cukroví, které je často velmi sladké a tučné. Díky tomu přes Vánoce nejen přibíráme, ale často také zatěžujeme náš organismus a trávení. Co kdyby to ale šlo jinak a lépe?

Najděte alternativu k bílé mouce

Tradiční české cukroví se skládá hlavně z bílé mouky, tuku a cukru. Pokud se nechcete vzdát rodinné klasiky, ale chtěli byste ji mít ve zdravější verzi, poohlédněte se po cukroví, které v receptu uvádí celozrnnou, nebo jinou mouku. Experimentovat můžete i na ozkoušeném cukroví – například vyměnit pšeničnou mouku v klasickém lineckém cukroví za bezlepkovou, ale připravte se na to, že tohle zkoušení na vlastní pěst asi bude chtít víc pokusů. Můžete vyzkoušet použít:

  • ovesné vločky,
  • psyllium,
  • lněná semínka.

Všechny tyto ingredience mají vyšší obsah živin a prospěšných látek, než pšeničná mouka a mohou tak představovat zdravější alternativu vašeho oblíbeného cukroví.

Dejte sbohem cukru

Cukr je to, co nám na cukroví nejvíce chutná, zároveň je však i důvodem, proč si nedáme jen jeden kousek, ale na posezení jich sníme deset a více. Po takovém množství sacharidů nám navíc vystřelí krevní cukr, který ale nevyhnutelně stejně rychle klesá a následuje vyhledávání další porce cukroví. Tomuto začarovanému kruhu se můžete vyhnout tím, že snížíte množství cukru v cukroví. Můžete ubrat pár gramů cukru přímo ve svém receptu, nahradit ho sladidlem, jako je například březový cukr, nebo třeba zkusit místo klasické marmelády použít bio marmeládu bez cukru.

„Skryté“ cukry můžeme najít i v čokoládové polevě, průmyslově vyráběných potravinářských ozdobách, nebo likérech, kterým cukroví plníme. Věnujte proto vždy pozornost složení a sáhněte po takových surovinách, které obsahují minimum cukru. Upravit můžete i obsah cukru v krémech, nebo použít místo nich ořechové máslo či agar.

Obohaťte cukroví o matcha

Zdravější alternativu cukroví získáte i tak, že do něj přidáte nějakou zdraví prospěšnou potravinu. Mezi ty patří třeba lyofilizované ovoce, chia semínka, nebo například matcha. Pokud přidáte matcha do cukroví, získáte nejen originálně zbarvené těsto, ale i nálož benefitů, za které vám vaše tělo poděkuje. Obzvláště nepečené cukroví obohacené o matcha vám na rozdíl od toho tradičního dodá energii, podpoří trávení a představuje silný antioxidant. Snadněji se tak vyhnete přejídání a bude na tom lépe i vaše zažívání.

 

 

Obrovskou výhodou matcha je také to, že jeho použití se meze nekladou. Přidat ho můžete jak do těsta, tak do krému, polevy, nebo do náplní. Poslouží i jako efektivní dekorace na poprášení nebo obalení cukroví, či jako součást neobvyklého vaječného likéru.

 

 

Vyzkoušet můžete jak samotný matcha (Bio Matcha Tea Chef). Své recepty pak můžete upravit podle toho, která varianta vám vyhovuje víc. Matcha zkrátka představuje ingredienci, která povýší tradiční české cukroví na zdravější úroveň a dovolí vám mlsat téměř bez výčitek.

 

Pokud chcete matcha zařadit mezi své vánoční tradice, ale nevíte jak na to, můžete se inspirovat recepty na našem blogu:

 

    Matcha vosí hnízda   

    Matcha linecké