Články

Pravý Matcha Tea a jeho levné napodobeniny

Pravý Matcha Tea a jeho levné napodobeniny

Publikováno
19. 09. 2017
 
Několikrát jsme vás informovali o benefitech, které jsou součástí našeho Matcha Tea. Pokud je pro vás důležitá kvalita zboží a zdraví, tak prosím čtěte dále.

Naše společnost začala nabízet Matcha Tea v roce 2012 a jako vůbec první jsme přišli s myšlenkou 2 g sáčků, které zaručí neustálou čerstvost produktu. Bio kvalita, pravidelné certifikace, neustálá čerstvost čaje a pravidelné testy jsou pro nás samozřejmostí dodnes.

I toto možná stojí za tím, že náš produkt se stal na portálu Heuréka produktem roku 2016. Vzhledem k tomu, že toto ocenění udělují přímo zákazníci a ne nějaká komise, tak si tohoto ocenění vážíme o to více.

Proč to píši? Rád bych vám zopakoval pár informací o tom, jakým způsobem s čajem matcha obchodujeme.

NAŠE DOVOZY
Čaj matcha dovážíme každé dva měsíce, což garantuje neustálou čerstvost produktu. Dalším benefitem našich dovozů je fakt, že používáme pouze leteckou přepravu, abychom zajistili co nejrychlejší dodání čerstvého čaje našim zákazníkům.

NAŠE TESTY
Každá dovezená šarže je testována na pesticidy, kvasinky, plísně, těžké kovy, obsah rtuti. Slovo každá si dovolím zdůraznit, protože jsem se osobně přesvědčil o tom, že se různé firmy honosí testy, které jsou i 3 roky staré. Co to znamená? Buď testy deklarují zcela jinou šarži, nebo mají 3 roky starý čaj. U testů je to naprosto jednoduché, co šarže, to test.

BIO
Pro někoho možná klišé, ale pro nás jednoznačný důkaz toho, že náš produkt je čistě přírodní. Každopádně neberme prosím jako referenční pouze nulové množství pesticidů, ale zajímejme se například i o množství těžkých kovů, kvasinek a plísní, které jsou v čajích mnohdy obsaženy. Letos jsme provedli poměrně rozsáhlé srovnávací testy a jejich výsledky nás velice překvapily. Ano, povolené limity těžkých kovů v čaji byly v roce 2008 zrušeny, to ale neznamená, že nás tyto ´´ingredience´´ nemusí zajímat. Toto zrušení mne dodnes zaráží, ale vzhledem k tomu, jakým směrem se ubírá dnešní politika, tak se vlastně tomuto zrušení nemůžeme divit. Obchod je přeci obchod a zdraví se bude řešit až potom.

2 g BALENÍ
Na otázku proč neprodáváme čaj matcha ve 100 a více gramovém balení je zcela jednoduchá odpověď. Čaj matcha je ´´živý´´ čaj, který relativně rychle ztrácí na své kvalitě díky vnějším vlivům, jako jsou vlkost a světlo. Stačí si vysypat 2 g porci čaje matcha na stůl a nechat ho do druhého dne. Sami poté můžete posoudit, jak se jeho struktura mění. Ano, samozřejmě, že bychom uměli balit do 100 g sáčků, ale je žádoucí ušetřit pár korun na úkor kvality produktu? Pro nás toto jednoznačně žádoucí není, protože pro nás je kvalita produktu prioritou č.1. Pokud si zákazník zakoupí 300 g pytel čaje matcha, tak za jak dlouho ho spotřebuje? Je to to samé, jako když byste si otevřeli láhev šampaňského, dali ho do lednice a pili ho týden.

CERTIFIKACE
V současné době disponujeme certifikáty BIO, SZÚ, Kosher, FSSC22000, ISO 9001 a momentálně pracujeme na certifikátu IFS. Je nám jasné, že za úspěchem produktu mnohdy nestojí jeho certifikace, ale pro zákazníky jsou tyto certifikace jistým vodítkem, že nekupují zajíce v pytli.

CENA
Čaj matcha v nákupu za cca 1 – 1,30 Kč? Omlouvám se, ale jedná se skutečně o nesmysl. Čaj matcha má svou cenu a ta se těmto částkám skutečně nepřibližuje. Opět si dovolím malé přirovnání. Je možné koupit pravé šampaňské za 200 Kč? Samozřejmě, že není.

SHRNUTÍ
Pokud se setkáte s nabídkou matcha, jsou vám schopni doložit výše uvedené certifikace a testy? Garantují vám pravost produktu? Máte jistotu, že si zakoupíte opravdu kvalitní zboží? Po důkladném zmapování situace na českém trhu jsem narazil pouze na jedinou firmu, která nakupuje čaj matcha i jinde, než v Japonsku a jeho kvalita je dobrá, ale určitě se ale nejedná o společnost, která by tento čaj prodávala za 1 Kč / gr. To zkrátka možné není.

Za ty roky, co pracujeme s našimi zákazníky máme na téma cena vs. matcha jedinou odpověď. Pokud nemá z finančních důvodů zákazník možnost zakoupení pravého matcha, tak je určitě lepší tento čaj vynechat úplně, jelikož se u jeho náhražek nedá hovořit o blahodárných vlastnostech pro lidský organismus, jaké má pravý čaj matcha.

PÁR ODKAZŮ ZÁVĚREM 
Srovnávací testy, které jsme provedli v letošním roce
https://www.matchatea.cz/nejvetsi-srovnavaci-testy-matcha-tea-cast-prvni
https://www.matchatea.cz/nejvetsi-srovnavaci-testy-matcha-tea-cast-druha

Jak jsme nakupovali čaj Matcha v roce 2015, 2016 a jaké testy jsme prováděli?
https://www.matchatea.cz/jak-jsme-nakupovali-matcha-tea-v-roce-2015
https://www.matchatea.cz/jak-jsme-nakupovali-matcha-tea-v-roce-2016

Za Čajovou květinu s.r.o. a za Matcha Team
Petr Patočka
jednatel