Články

Čím sladit a vyhnout se bílému cukru?

Čím sladit a vyhnout se bílému cukru?

Publikováno
08. 08. 2022
 
Většina z nás si uvědomuje, že bílý cukr není ta nejvhodnější potravina v našem jídelníčku. Přesto ho ale najdeme v obrovském množství průmyslově zpracovaných potravin, které dnes a denně kupujeme. A domácí recepty na tom nejsou o moc lépe. Pokud se i vy snažíte zlepšit svou životosprávu a hledáte něco, čím byste mohli klasický cukr nahradit, tak právě pro vás je tento článek.

Klasický cukr je dobrý sluha, ale špatný pán

Do našeho jídelníčku patří, je však potřeba věnovat pozornost množství, v jakém cukr konzumujeme. Pokud se rozhodnete svou spotřebu cukru snížit a začnete číst složení průmyslově zpracovaných potravin, můžete být nepříjemně překvapeni. Cukr se dnes přidává i do potravin, kde bychom ho možná nečekali – do pečiva, nápojů, potravinových doplňků, omáček apod. Přemíra cukru našemu tělu škodí a v krajním případě může vést i k nadváze, obezitě, vysokému tlaku a dalším zdravotním problémům. Bílý cukr totiž představuje jen prázdné kalorie – o všechny své živiny přichází během rafinace. Rychle se vstřebává, stejně rychle jeho hladina klesá a nutí nás hledat další sladké. I proto je cukr považovaný za návykový.

Oslaďte si život i bez cukru

Pokud byste rádi dostali svou konzumaci cukru pod kontrolu, nebo se ho chcete vzdát úplně, ale život bez sladkého si nedokážete představit, máme pro vás pár alternativních sladidel:

Med

Medem můžete skvěle nahradit cukr hlavně v potravinách, které neprochází varem. Protože je med přirozeně bohatý na antioxidanty a má mnoho dalších benefitů, které pomáhají normálnímu fungování těla (díky svým protizánětlivým účinkům je například doporučovaný při různých nemocech), radíme ho používat třeba do jogurtů, na chleba, lívance apod. Pokud med projde varem, přichází o antioxidanty, ale i o další benefity a funguje už opravdu jen jako náhražka cukru. Kaloricky je med zhruba na stejné úrovni s bílým cukrem, takže u tepelně upravovaného jídla se medu vyhněte.

Čekankový sirup

Většina sirupů sice obsahuje vitamíny a minerály, které v klasickém bílém cukru nenajdeme, ale jinak se od něj svým složením příliš neliší. Ideálním sladidlem v této skupině je čekankový sirup. Má nízký glykemický index, vysoký obsah vlákniny a působí protizánětlivě. Stejně jako u ostatních sladidel je potřeba ho konzumovat v přiměřeném množství, jinak vede k trávicím potížím. Výhodou čekankového sirupu je, že má zhruba třetinovou kalorickou hodnotu oproti bílému cukru. Není však vhodný pro pečení, protože vysoký objem vlákniny dělá těsto hutnější, tužší a snižuje jeho objem.
Protože čekanka neobsahuje skoro žádné sacharidy, můžete mlsat bez výčitek.

Ovoce

Sladit můžete i ovocem! Třeba banánovým pyré, které buď můžete koupit, nebo si ho připravit doma (stačí rozmačkat banán a přidat trochu mléka), sušeným ovocem (zejména datle jsou dnes velmi oblíbeným sladidlem raw stravy), nebo třeba ovocnými džemy (džem se dá koupit, nebo si ho vyrobíte doma a máte tak absolutní jistotu, že neobsahuje žádný bílý cukr). Ovoce, stejně jako med, obsahuje zdraví prospěšné látky, vitamíny, minerály a vlákninu, díky kterým se cítíte rychleji nasycení. Při koupi sušeného ovoce ale dávejte pozor, aby nebylo proslazované!

Stévie

Stévie je dnes velmi oblíbeným alternativním sladidlem. Tato tropická rostlina pochází z Brazílie, neobsahuje žádné kalorie, a přitom je mnohonásobně sladší než cukr. Sáhnout můžete po prášku, tekuté stévii, nebo si dokonce vypěstovat vlastní (listy ale budete muset usušit a extrahovat vodou, jinak je stévie velmi hořká). Podle některých výzkumů může mít stévie pozitivní vliv na náš organismus a rozhodně je skvělou alternativou cukru vhodnou i pro pečení a vaření. Upozorňujeme, že někomu však může stévie chutnat nahořkle, nebo mít až kovovou pachuť. Ve vyšším množství navíc může způsobovat žaludeční nevolnosti a nadýmání.

Kokosový cukr

Kromě velmi oblíbené kokosové vody, kokosového mléka, nebo kokosových chipsů, najdeme na pultech obchodů i kokosový cukr, který se vyrábí z mízy kokosové palmy. Je vyhlášený svým vysokým obsahem vitamínů, minerálů a tím, že podporuje normální fungování imunitního systému. Je skvělým sladidlem, které můžete využít v celé kuchyni, jen je potřeba mít na paměti, že má relativně vysoký obsah kalorií. Pořád je na tom ale výživově lépe než bílý cukr.

Xylitol a erythritol

Xylitol neboli březový cukr, je sladidlo, které se extrahuje z kůry břízy, nebo z kukuřičných palic. Je stejně sladký jako klasický cukr, má však méně kalorií. Ale pozor, ve vyšším množství má projímavé účinky.
Erythritol pochází z ovoce a naše tělo ho nevstřebá, protože nemáme enzymy na jeho rozložení. Vyloučíme ho v moči, takže v podstatě nemá žádné kalorie.

Jako vždy – všeho s mírou

Stejně jako u všeho ostatního, také u alternativ bílého cukru platí opatrnost. Protože tělo zaznamená sladkou chuť, vyhodnotí ho jako přísun sacharidů a začne pracovat tak, aby zrychlilo přesun glukózy z krve do buněk a udělalo si tak místo na další cukr. Umělá sladidla však neobsahují sacharidy, takže organismus zůstane ve fázi nižšího obsahu krevní glukózy a tělo si může začít brát cukr ze zásob ve svalech, nebo třeba játrech. Pokud si tedy jednou za čas zahřešíte nějakou sladkostí, vůbec si to nevyčítejte, a pozornost věnujte spíš tomu, jak se cítíte a jestli máte svou konzumaci cukru pod kontrolou.