Benefity Matcha Tea

Všechny články | Publikováno: 16. 6. 2016

Mezi zdravotní přínosy pití čaje Matcha patří lepší duševní svěžest a bystrost, silnější imunitní obrana a detoxikace. Matcha, bohatý na polyfenoly a katechin, podporuje relaxaci a je prospěšný v prevenci a léčbě různých zdravotních komplikací, včetně bakteriálních, plísňových a virových infekcí, rakoviny a diabetu 2. typu. Pomáhá také při udržování kardiovaskulárního zdraví, zdravého gastrointestinálního traktu a působí jako vynikající energetická vzpruha.

Co je to Matcha?
Matcha nebo také Maccha je jemně mletý, jasně smaragdově zelený práškový čaj. Je to přírodní, organický zelený čaj, který se před více než 800 lety stal duší známého japonského čajového obřadu. Buddhističtí mniši uctívají čaj Matcha jako „zdravotní elixír“ pro jeho potenciál zvyšovat koncentraci a vylepšovat metabolismus.
Matcha čaj, který pochází z 9. století z Číny, byl používán jako lék na různá onemocnění. Nicméně jeho věhlas v Číně jaksi pohasl. Poté, co si zen buddhističtí mniši z Japonska na konci dvanáctého století uvědomili jeho skutečný potenciál, začalo pěstování čaje Matcha vzkvétat. Pěstování čaje Matcha představuje pouze 0,6 % celkové produkce čaje.
Matcha se připravuje z vysoce kvalitních, ve stínu rostoucích lístků známých jako tencha. Čajové keře jsou chráněny před přímým slunečním zářením, které snižuje rychlost fotosyntézy a zpomaluje růst rostlin. To listům zajišťuje tmavší odstín zelené a stimuluje produkci chlorofylu a aminokyselin.
Sklizeň čaje Matcha se provádí ručně, aby se zajistil výběr nejmladších a nejmenších lístků pro nejvyšší kvalitu čaje. Na rozdíl od jiných zelených čajů jsou lístky, které se používají pro Matcha, krátce spařeny, aby se zabránilo oxidaci a zachovala se jejich chuť a nutriční hodnota. Poté následuje velmi jemné mletí listů tencha pomocí žulových mlýnských kamenů na krásný zelený prášek, který je surovinou pro čaj Matcha. V Japonsku je čaj Matcha ceněn již po mnoho let, ale v poslední době si získává díky své jedinečné chuti a pozoruhodným terapeutickým vlastnostem uznání i v západním světě 

Výživová hodnota čaje Matcha
Matcha je starodávný nápoj, který je zdrojem vitamínu A, komplexu vitamínů B, vitamínů C, E, K a stopových prvků. Matcha je bohatý na složky se super antioxidační aktivitou, včetně polyfenolů, katechinů a chlorofylu. Přítomnost aminokyselin, jako je L-theanin a theofylin v čaji Matcha, z něj dělá nápoj bohatý na živiny.

Zdravotní přínosy čaje Matcha
Zdravotní přínosy čaje Matcha pro lékařské podmínky byly mimo jiné diskutovány v těchto oblastech:

Silnější imunitní systém: Jak je uvedeno výše, Matcha obsahuje různé antioxidanty, polyfenoly, EGCG, L-theanin, které společně přispívají k posílení obranyschopnosti organismu a pomáhají zajistit ochranu proti různým antigenům.

Antioxidační síla: Matcha obsahuje přírodní antioxidantů a polyfenolů. Výzkumné studie hodnotící antioxidační sílu čaje Matcha zjistily, že ve srovnání s jinými zelenými čaji má Matcha nejvyšší množství epigalokatechin galátu (EGCG), což je extrémně zdravá složku s řadou užitků. Tyto antioxidanty vyhledávají kyslíkové volné radikály a neutralizují jejich škodlivé účinky tím, že chrání tělo před výskytem onemocnění nebo zánětů spojených s oxidačním stresem.

Diabetes 2. typu: Matcha čaj se může ukázat jako důležitý pro udržení zdravého metabolismu u osob s diabetem. Na antioxidanty bohatý čaj Matcha pomáhá při snižování hladiny triglyceridů, celkového cholesterolu a jaterní glukózy u diabetiků. Výzkumné studie prováděné u diabetiků, jimž byl podáván čaj Matcha, ukázaly, že Matcha vykazuje inhibiční účinek proti poškození jater a ledvin tím, že brání hromadění produktů pokročilé glykace v ledvinách.

Kardiovaskulární systém: Dalším významným místem, kde působí epigalokatechin galát (EGCG), je boj o udržování kardiovaskulárního zdraví. Velké množství této složky v čaji Matcha z něj dělá silný lektvar pro udržování nízké hladiny cholesterolu. Výzkumné studie naznačují, že EGCG pomáhá při snižování hromadění lipidů a podporuje autofágii ve vaskulárních endoteliálních buňkách.

Podpůrný prostředek pro zvýšení energie: Matcha obsahuje zdravou formu kofeinu, který nezaměňujme s tím v kávě. Tato jedinečná forma kofeinu, známá jako theofylin, udržuje hladinu energie bez nežádoucích účinků. Pomalé uvolňování energie v důsledku l-theaninu pomáhá při podpoře funkce nadledvinek a udržuje optimální hladiny hormonů.

Detoxikace: Chlorofyl obsažený v čaji Matcha zvýrazňuje jeho účinnost při pročišťování organismu. Chlorofyl je vynikající detoxikační prostředek, který pomáhá při čištění krve. To napomáhá udržování zásaditosti krve a tkání. Chlorofyl také pomáhá v prevenci proti hromadění škodlivých toxinů na stěnách tlustého střeva a vyplavuje je z těla ven.

Duševní bdělost a zklidňující účinky: Matcha čaj funguje báječně v poskytování uklidňujících účinků na organismus. L-theanin, jedinečná aminokyselina přítomná v zeleném čaji Matcha, má anti-anxiolytické vlastnosti a pomáhá při zesilování alfa vln v mozku. Tyto alfa vlny podporují relaxaci a vyvolávají hluboký pocit duševní svěžesti a čilejšího rozpoložení, podobně jako to navozují jógové techniky. Studie zaměřená na theanin naznačuje, že theanin působí jako neurotransmiter, který má zklidňující účinek na mozek, aniž by to vyvolávalo jakoukoliv ospalost. Tento zklidňující efekt čaje Matcha pomáhal buddhistickým mnichům zachovávat hluboké soustředění během jejich meditací a byl hlavním důvodem jeho popularity. Další studie ukázala protistresové účinky theaninu, přítomného v čaji Matcha, který napomáhá ke zklidnění fyziologické a psychologické reakce na stres tím, že inhibuje vzruchy neuronů.

Ochrana před infekcí: Jak je uvedeno výše, čaj Matcha obsahuje epigalokatechin galát (EGCG), který je účinný také v boji proti různým bakteriálním, virovým a plísňovým infekcím. Výzkumné studie naznačují, že EGCG se váže na lipidové membrány a vykazuje inhibiční účinek proti růstu různých důležitých lidských patogenů, včetně viru chřipky, hepatitidy B a C, viru herpes, bakterie adenoviru Staphylococcus aureus a kvasinky Candida albicans.

Ochrana před HIV: Epigalokatechin přítomný v čaji Matcha je také účinnou prevencí HIV. A navíc pití čaje Matcha může pomoci také při ochraně mozku HIV pacientů. Tato ochrana se přisuzuje penetrační síle epigalokatechinu pronikat krevní bariérou do mozku, což komerčně dostupné antiretrovirální léky nedokáží.

Zdravý gastrointestinálního trakt: Čaj Matcha je užitečný při léčbě žaludečních a střevních onemocnění. Vědecké studie z této oblasti ukázaly, že pravidelné pití čaje Matcha stimuluje vylučování stolice a pomáhá organismu zbavit se škodlivých chemických látek a toxinů.

Prevence rakoviny: Matcha pomáhá při prevenci rakoviny, což je přičítáno přítomnosti epigalokatechin galátu (EGCG), který má chemopreventivní vlastnosti. Četné studie prokázaly, že polyfenoly přítomné v čaji Matcha brání šíření maligních rakovinných buněk, podporují indukci apoptózy a napomáhají při snižování rizika vzniku různých druhů rakoviny, včetně rakoviny močového měchýře, tlustého střeva a konečníku. EGCG vykazuje inhibiční aktivity a působí proti progresi nádorů prsu a také prostaty.

Kulinářské využití: Kromě užitků pro zdraví je čaj Matcha velmi populární jako přísada řady pokrmů. Matcha se používá jako chuťová přísada mnoha druhů cukrovinek západního stylu včetně čokolády, koláčů, cukroví, sušenek a zmrzliny ze zeleného čaje. V poslední době celá řada známých kaváren v celé Severní Americe přidala do své nabídky nápoje na bázi Matcha. Jsou to např. smoothies, mléčné koktejly, latté a alkoholické nápoje.

Matcha: souhrn
Čaj Matcha má ve srovnání s jinými zelenými čaji vynikající potenciální zdravotní přínosy. Podle lidových pořekadel existují v Japonsku pro pití tohoto čaje speciální pravidla etikety, např.: „Budete-li pít Matcha s rovnými zády, potěšení z tohoto zážitku se zdvojnásobí." Matcha je jediný čaj, kde se ve vodě rozmělní celý čajový list, čímž zachovává maximální přínosy přírodních složek v něm obsažených. Chlorofyl v čaji Matcha pomáhá při hojení ran a působí také protizánětlivě. Kromě toho má čaj Matcha anti-aging účinky, pomáhá udržovat nízký krevní tlak, poskytuje úlevu od zácpy, stimuluje dobrou náladu a pomáhá vytvořit pocit celkové pohody.

Rychlý kontakt

MatchaTea.cz
Telefon: +420 773 082 222
E-mail: info@matchatea.cz

Kyosun s.r.o.
U Elektry 203/8
Praha 9, 19800

Sídlo společnosti
Trmická 836/1, Praha 9
IČ: 24727890, DIČ: CZ24727890 zapsaná v obchodním rejstříku, vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 169303.

Záruka kvality

 

Instagram

Facebook

Pro lepší fungování našich stránek využíváme cookies. Používáním našeho webu souhlasíte s jejich využitím. Rozumím Více informací.