Články

Přínosy Matcha Tea

Matcha Tea pro soustředění a dobrou náladu, originál z Japonska

Přínosy Matcha Tea

Publikováno
20. 05. 2024
 
Mezi úžasné přínosy pití čaje matcha patří lepší duševní svěžest a očista těla. Matcha je bohatý na polyfenoly a katechin, podporuje relaxaci a působí jako vynikající energetická vzpruha.

Co je to matcha?

Matcha je jemně mletý, smaragdově zelený práškový čaj. Je to zelený čaj, který se před více než 800 lety stal duší známého japonského čajového obřadu. Buddhističtí mniši uctívají čaj matcha jako „elixír“ pro jeho potenciál zvyšovat koncentraci a zrychlovat metabolismus.

Čaj matcha býval v minulosti užíván jako lék na různá onemocnění. Poté, co si zen buddhističtí mniši z Japonska na konci dvanáctého století uvědomili jeho skutečný potenciál, začalo pěstování čaje matcha v Japonsku vzkvétat. Jedná se o unikátní čaj s náročným procesem růstu i zpracování. Dnes představuje pěstování čaje matcha pouze 0,6 % celkové produkce čaje v Japonsku.

Speciální pěstování matcha

Matcha se připravuje z vysoce kvalitních, ve stínu rostoucích lístků čajovníku známých jako tencha. Čajové keře jsou chráněny před přímým slunečním zářením 3 týdny před sklizní, což snižuje rychlost fotosyntézy a zpomaluje růst rostlin. To listům propůjčuje tmavší odstín zelené a stimuluje produkci chlorofylu a aminokyselin.

Sklizeň matcha

Sklizeň čaje matcha se provádí buď přesně seřízenými stroji, nebo ručně. Oba způsoby zaručují, že pro následné sušení se vyberou jen ty nejmladší a nejmenší lístky a čaj tak získá nejvyšší kvalitu. Na rozdíl od jiných zelených čajů jsou lístky, které se používají pro matcha, krátce spařeny, aby se zabránilo oxidaci a zachovala se jejich chuť a nutriční hodnota. Poté následuje velmi jemné mletí listů tencha pomocí žulových mlýnských kamenů na krásný zelený prášek, který je surovinou pro čaj matcha. V Japonsku je čaj matcha ceněn již po mnoho let, ale v posledních pár letech si vydobyl uznání a věhlas i v západním světě. Vděčíme za to jedinečné chuti a pozoruhodným vlastnostem matcha.

Výživová hodnota čaje matcha

Matcha je starodávný nápoj, který je zdrojem vitamínu A, komplexu vitamínů B, vitamínů C, E, K a stopových prvků. Matcha je bohatý na složky se super antioxidační aktivitou, včetně polyfenolů, katechinů a chlorofylu. Přítomnost aminokyselin, jako je L-theanin a theofylin v čaji matcha, z něj dělá nápoj bohatý na živiny.

Přínosy čaje matcha

  1. Silnější imunitní systém: Jak je uvedeno výše, matcha obsahuje různé antioxidanty, polyfenoly, EGCG, L-theanin, které společně mohou přispět k posílení obranyschopnosti organismu a pomáhat tak zajistit ochranu proti různým antigenům.
  2. Antioxidační síla: Matcha obsahuje přírodní antioxidanty a polyfenoly. Výzkumné studie hodnotící antioxidační sílu čaje matcha zjistily, že ve srovnání s jinými zelenými čaji má matcha nejvyšší množství epigalokatechin galátu (EGCG), což je extrémně prospěšná složka s řadou benefitů. Tyto antioxidanty pomáhají  neutralizovat škodlivé účinky tím, že pomáhají chránit tělo před výskytem onemocnění spojených s oxidačním stresem.
  3. Podpůrný prostředek pro zvýšení energie: Matcha obsahuje formu kofeinu, který nezaměňujme s tím v kávě. Tato jedinečná forma kofeinu, známá jako theofylin, udržuje hladinu energie bez nežádoucích účinků. Pomalé uvolňování energie v důsledku L-theaninu pomáhá při podpoře funkce a udržuje optimální hladiny hormonů.
  4. Antioxidant: Chlorofyl obsažený v čaji matcha zvýrazňuje jeho účinnost při pročišťování organismu. Chlorofyl je vynikající látka, která může pomoci při čištění krve. To napomáhá udržování zásaditosti krve a tkání. Chlorofyl také pomáhá v prevenci proti hromadění škodlivých toxinů a vyplavuje je z těla ven.
  5. Duševní bdělost a zklidňující účinky: Matcha čaj funguje báječně v poskytování uklidňujících účinků na organismus. L-theanin, jedinečná aminokyselina přítomná v zeleném čaji matcha, má anti-anxiolytické vlastnosti a pomáhá při zesilování alfa vln v mozku. Tyto alfa vlny podporují relaxaci a vyvolávají hluboký pocit duševní svěžesti a čilejšího rozpoložení, podobně jako to navozují jógové techniky. Studie zaměřená na theanin naznačuje, že theanin působí jako neurotransmiter, který má zklidňující účinek na mozek, aniž by to vyvolávalo jakoukoliv ospalost. Tento zklidňující efekt čaje matcha pomáhal buddhistickým mnichům zachovávat hluboké soustředění během jejich meditací a byl hlavním důvodem jeho popularity. Další studie ukázala protistresové účinky theaninu, přítomného v čaji matcha, který napomáhá ke zklidnění fyziologické a psychologické reakce na stres.
  6. Kulinářské využití: Kromě výše zmíněných užitků je čaj matcha velmi populární jako přísada řady pokrmů. Matcha se používá jako chuťová přísada mnoha druhů cukrovinek západního stylu včetně čokolády, koláčů, cukroví, sušenek a zmrzliny ze zeleného čaje. V poslední době celá řada známých kaváren v celém Západním světě přidala do své nabídky nápoje, ale i cukrovinky na bázi matcha. Jsou to např. smoothies, mléčné koktejly, latté, alkoholické nápoje, dorty, makronky, malé fusion zákusky i třeba tvarohové dezerty. Na několik receptů se můžete podívat i zde.

Matcha: souhrn

Čaj matcha má ve srovnání s jinými zelenými čaji vynikající přínosy. Podle lidových pořekadel existují v Japonsku pro pití tohoto čaje speciální pravidla etikety, např.: „Budete-li pít matcha s rovnými zády, potěšení z tohoto zážitku se zdvojnásobí.“ Matcha je jediný čaj, kde se ve vodě rozmělní celý čajový list, čímž zachovává maximální přínosy přírodních složek v něm obsažených. Chlorofyl v čaji matcha pomáhá cítit se lépe. Kromě toho pomáhá čaj matcha stimulovat dobrou náladu a pomáhá vytvořit pocit celkové pohody.

Ten pravý nakoupíte na našem e-shopu matchatea.bio.